Kvůli zmizení skupiny studentů vydalo Mexiko zatykače na desítky vojáků, policistů a členů drogového gangu

Mexická policie zatkla bývalého generálního prokurátora Jesúse Murilla Karama. Podle agentury Reuters čelí obvinění, že bránil spravedlivému vyšetření případu zmizení 43 studentů z roku 2014. V souvislosti s tímto případem byly podle agentury AFP vydány zatykače také na dvacet příslušníků mexické armády, čtyřiačtyřicet policistů a čtrnáct členů drogového gangu Guerreros Unidos.

Murillo působil jako generální prokurátor v letech 2012 až 2015 a vedl tehdy vyšetřování, které mělo osvětlit případ zmizení studentů. Podle zahraničních expertů ale bylo poznamenáno četnými chybami a nezákonnými postupy.

Panuje podezření, že během vyšetřování docházelo například i k mučení svědků, uvedla agentura DPA. Podle agentury AFP, která se odvolává na mexické úřady, nekladl Murillo při zatýkání odpor.

K zatčení Murilla došlo den poté, co vysoce postavený mexický činitel zabývající se lidskými právy Alejandro Encinas nazval zmizení studentů státním zločinem kvůli údajnému zapojení úřadů. Encinas také prohlásil, že úředníci z předchozí prezidentské administrativy incident zametli pod koberec.

Na 64 vojáků a policistů vydala prokuratura zatykače mimo jiné kvůli podezření ze zapojení do organizovaného zločinu, z mučení, vraždy a maření úředního výkonu. Jejich totožnost a postavení v armádě a policejním sboru úřady nezveřejnily.

Murillo byl zatčen nedlouho poté, co vysoce postavený mexický činitel zabývající se lidskými právy Alejandro Encinas nazval zmizení studentů „státním zločinem“ kvůli údajnému zapojení úřadů. Encinas také prohlásil, že úředníci z předchozí prezidentské administrativy incident zametli pod koberec.

Fotografie pohřešovaných mexických studentů
Zdroj: Reuters/Henry Romero

Studenti byli téměř po osmi letech prohlášeni za mrtvé

Teprve ve čtvrtek prohlásily mexické úřady studenty oficiálně za mrtvé. Dosud se po nich pátralo s předpokladem, že by mohli být ještě na živu, upozornila agentura DPA.

Současný prezident Andrés Manuel López Obrador při nástupu do funkce v roce 2018 sliboval, že případ zmizení studentů osvětlí.

Studenti pedagogické školy zmizeli 26. září 2014 při protestní akci ve městě Iguala v jihomexickém státě Guerrero. Panuje podezření, že policie vydala studenty gangu Guerreros Unidos, který je povraždil. Média spekulují i o podílu armády na zmizení studentů. Okolnosti případu jsou dlouhodobě nejasné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezi Kodaní a Washingtonem si volíme Dánsko, řekl grónský premiér

Pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko, prohlásil v úterý grónský premiér Jens-Frederik Nielsen. Zopakoval, že ostrov není na prodej, informuje agentura Reuters. Zájem o Grónsko v posledních dnech dává opakovaně najevo americký prezident Donald Trump, nevyloučil přitom k jeho zisku ani použití síly vůči spojenecké zemi Severoatlantické aliance.
17:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Lavina v Rakousku zabila chlapce z Česka

V Rakousku v salcburském Bad Gasteinu v úterý zemřel třináctiletý český chlapec, kterého při lyžování ve volném terénu zachytila lavina. O neštěstí informovala agentura APA s tím, že záchranáři hocha vyprostili a poté se ho marně snažili asi 45 minut oživit. APA původně informovala o tom, že chlapci bylo 12 let, na základě informací salcburské policie následně věk opravila.
16:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Bill a Hillary Clintonovi odmítli vypovídat v Kongresu o Epsteinovi

Bývalý americký prezident Bill Clinton a jeho manželka a někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová odmítli vypovídat v Kongresu ohledně případu sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Clintonovi své rozhodnutí oznámili v dopise republikánskému předsedovi sněmovního výboru pro dohled Jamesi Comerovi, který zveřejnil deník The New York Times (NYT).
před 2 hhodinami

Írán připouští dva tisíce mrtvých demonstrantů, jiné odhady jsou násobně vyšší

Íránský režimní činitel řekl agentuře Reuters, že při tamních protivládních protestech zemřely asi dva tisíce lidí, včetně civilistů a členů bezpečnostních složek. Podle jiných zdrojů ale může být obětí několikanásobně více, některé odhady uvádějí až dvanáct tisíc mrtvých. Serveru BBC svědci popsali střelbu do davů a první případy odsouzení k trestu smrti.
11:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
12:10Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V Německu obžalovali dva Ukrajince ze špionáže pro Rusko a z přípravy sabotáže

Německé generální státní zastupitelství obžalovalo dva Ukrajince ze špionáže a přípravy sabotáže ve prospěch Ruska. Informovalo o tom v tiskové zprávě. Ve spolupráci se třetím občanem Ukrajiny poslali dotyční z Kolína nad Rýnem na Ukrajinu dva balíčky s GPS lokátory – cílem kroku bylo dle prokuratury otestovat způsob, jak příště poslat v balíčcích výbušninu.
před 5 hhodinami

Některá evropská letiště kvůli ledovce přerušila provoz

Provoz řady středoevropských letišť v úterý výrazně omezila tvorba ledovky. Nepřízeň počasí postihla letiště v Praze, ve Vídni, v Bratislavě a Budapešti. Vídeňské letiště Schwechat obnovilo provoz kolem 11:00 poté, co jej ráno kvůli silné vrstvě ledu na několik hodin přerušilo. Také bratislavské Letiště M. R. Štefánika a letiště v Budapešti po 13:00 provoz obnovila. Led a sníh však nadále komplikuje pozemní dopravu kromě Slovenska a Rakouska také v Německu. Řada železničních spojů byla zrušena, další nabírají zpoždění.
10:25Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Účty podporující nezávislost Skotska po odpojení internetu v Íránu umlkly

Účty na sociální síti X podporující nezávislost Skotska na Spojeném království se náhle odmlčely poté, co íránské úřady kvůli masivním protirežimním protestům v zemi odpojily internet. Informoval o tom list The Telegraph, podle nějž tato skutečnost naznačuje propojení mezi režimem v Teheránu a internetovými influencery snažícími se zasahovat do britské politiky.
před 6 hhodinami
Načítání...