Kontroverzní Laibach zapěje v KLDR – jako první zahraniční kapela

Pchjongjang - Kontroverzní slovinská skupina Laibach odehraje jako první zahraniční kapela koncert v Severní Koreji. Řada lidí hudebníkům vyčítá, že používají nejednoznačné nacionalistické metafory. Fanoušci naopak tvrdí, že vojenské uniformy symbolizují kritiku totalitní ideologie. Samotní interpreti odmítají, že by jejich koncert měl politický podtext.

Laibach odehraje v srpnu v Pchjongjangu hned dva koncerty před 2000 lidmi. Představení se mají konat 19. srpna a 20. srpna, v době oslav 70. výročí osvobození Korejského poloostrova od Japonců. 

Kapela má odehrát hity, které složila během 35leté kariéry, pak přijdou na řadu severokorejské lidové písně, oznámil norský režisér Morten Traavik, který organizuje výměnné kulturní akce mezi Západem a KLDR.  

Na seznamu skladeb je prý i jeden z letošních nejoblíbenějších hitů v Severní Koreji od dívčí kapely Moranbong We Will Go To Mount Paektu. Nejvyšší hora Korejského poloostrova je mytologickým rodištěm celého korejského národa. 

„Severní Korea je na Západě vykreslována jako nejuzavřenější země světa, ve skutečnosti je ale mnohem víc otevřená světu, než média tvrdí,“ konstatoval Traavik. „KLDR i Laibach jsou některými považovány za fašistické vyvrhely. Pravdou ale je, že nebyly správně pochopeny,“ dodal.

Laibach
Zdroj: ČT24/ČTK/Vondrouš Roman

Navzdory své extremistické pověsti nebyli členové Laibach prověřeni severokorejskými orgány. Traavik se za ně zaručil. „Kdyby byli opravdu fašisté, proč by je polské ministerstvo kultury v nedávno požádalo, aby reinterpretovali partyzánské písně na počest 70. výročí povstání proti nacistům ve Varšavě? Polsko, které pod nacisty trpělo nejvíc, by nikdy neudělalo takovou chybu, kdyby nevědělo, že kapela ve skutečnosti paroduje totalitu,“ míní režisér.

Nedorozumění podle něj pramení hlavně z tendence Laibachu v 80. a 90. letech nosit na jevišti vojenské uniformy. „Laibach nejsou kapela, která by dělala prohlášení, jsou skupina, jež vždy zpochybňuje současné postoje,“ říká Traavik, jemuž prý severokorejský režim důvěřuje.

Podobné návštěvy západních celebrit už režim několikrát využil k vlastní propagandě. Ať už šlo o basketbalový zápas Dennise Rodmana nebo každoroční krasobruslařskou exhibici, na které byl i Tomáš Verner. Ve všech případech šlo o vystoupení pro funkcionáře, běžní Severokorejci se na ně nedostali.

Co je skupina Laibach zač?

  • Založena byla v roce 1980 na území dnešního Slovinska.
  • Laibach je německé označení slovinského hlavního města Lublaň v době Rakouska-Uherska a později během nacistické okupace.
  • Jejich styl by se dal charakterizovat jako industriální rock. Používají elektronické nástroje vlastní výroby.
  • Frontman Tomaz Hostnik spáchal v roce 1982 sebevraždu a byl posmrtně ze skupiny vyloučen.
  • Kapela je známá militantními předělávkami hitů – například One Vision od Queen, Final Countdown od Europe či alba Let It Be od Beatles. 
  • Kritici nazývají Laibach fašisty a marxisty, jejich příznivci tvrdí, že kapela pouze paroduje autoritářství.
48 minut
Laibach zahraje v KLDR
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Maďarsko a Slovensko dají zákaz dovozu ruských surovin k soudu, uvedl Szijjártó

Maďarsko a Slovensko budou u Soudního dvora EU iniciovat zrušení chystaného zákazu dovozu ruských energetických surovin do Evropské unie, oznámil v neděli maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Bratislava a Budapešť podle něj budou také požadovat pozastavení tohoto plánu, známého pod označením REPowerEU, po dobu soudního řízení.
18:08Aktualizovánopřed 25 mminutami

Afričanky jako „Putinovi pěšáci“ montují smrtící drony

Rusko láká v rámci náborového programu Alabuga Start do země Afričanky, které sní o práci v logistice či hoteliérství, místo toho ale končí u výrobní linky v největší továrně na drony. Píše to server BBC News. Na ruské praktiky už dříve upozornila nevládní Globální iniciativa proti nadnárodnímu organizovanému zločinu. Alabuga odmítá, že by ženy oklamala. Moskva vyrábí tisíce dronů měsíčně, kterými pak devastuje sousední Ukrajinu.
před 1 hhodinou

Rusko pokračuje v ničení ukrajinské energetiky, zasáhlo i hráz přehrady

Rusko v noci na neděli opět cílilo na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Škody na ní hlásí Poltavská oblast, rozsáhlý útok mířil i na tamní město Kremenčuk. Pravidelné odstávky proudu, které kvůli opravám zažívá každý den většina napadené země, se přitom už po masivním ruském náletu z předchozí noci prodloužily až na šestnáct hodin denně. V Charkovské oblasti zasáhli okupanti hráz přehrady a důležitou zásobovací cestu pro ukrajinskou armádu, několik oblastí hlásí po ruských útocích oběti či zraněné. Ruská média zaznamenala v sobotu zřejmě další případ, kdy tamní armáda omylem svrhla bombu na ruské město.
09:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Beninská armáda uvedla, že zmařila pokus o puč

Skupina vojáků oznámila v neděli ráno v beninské státní televizi, že rozpustila vládu, odvolala prezidenta Patriceho Talona a převzala moc, informovaly tiskové agentury. AFP o něco později s odvoláním na okolí hlavy státu uvedla, že Talon je v bezpečí, armáda zmařila pokus o puč a převzala zpět kontrolu nad situací. Tyto informace následně potvrdilo ministerstvo vnitra. Pokus o převrat odsoudily Africká unie a Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS).
11:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

EK by mohla brzy představit zmírnění zákazu spalovacích motorů, píše Reuters

Evropská komise by mohla 16. prosince zveřejnit balíček opatření na podporu automobilového průmyslu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Jeho součástí by měla být i mírnější verze plánovaného zákazu spalovacích motorů od roku 2035.
před 2 hhodinami

Lyžování v Itálii se tuto zimu kvůli olympiádě citelně prodraží

V tuzemsku roste zájem o lyžování v Alpách. Letos se tam chystá o desetinu Čechů víc než loni, vyplývá z dat cestovních kanceláří a rezervačních platforem. Tuto sezonu si ale lyžaři budou muset připlatit. V době zimní olympiády, která v Itálii začíná 6. února, se v tamních střediscích zvýší ceny až na pětinásobky. Kvůli tomu se zvedá zájem i o menší lyžařské areály – a to i v sousedním Rakousku nebo ve Francii.
před 5 hhodinami

Čínské stíhačky namířily na japonský letoun radar navádějící střely, tvrdí Tokio

Čínské armádní stíhačky během letu nad mezinárodními vodami dvakrát namířily na japonský letoun radar navádějící střely před palbou, uvedl podle agentur Reuters a AFP japonský ministr obrany. Tokio kvůli incidentu, který označuje za provokaci, protestovalo u čínských úřadů. Peking uvedl, že se zmíněné letadlo nebezpečně přiblížilo cvičení čínského námořnictva.
08:44Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Při požáru v indickém nočním klubu zemřelo minimálně 25 lidí

Nejméně 25 lidí zemřelo při sobotním požáru v nočním klubu v indickém státě Góa, informují světové tiskové agentury. Mezi oběťmi plamenů v oblasti vyhledávané zahraničními návštěvníky jsou nejméně čtyři turisté. Tuzemské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá informace o tom, že by mezi oběťmi byli čeští občané. Dalších šest lidí je zraněných.
01:08Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...