Kongres přehlasoval Obamu. Pozůstalí budou moci žalovat Rijád za 11. září

Americký Kongres drtivou většinou hlasů vůbec poprvé zamítl veto prezidenta Baracka Obamy. Jde o zákon, který nyní umožní pozůstalým obětí z 11. září žalovat Saúdskou Arábii. Její občané se na atentátech podíleli. Rijád jakýkoliv podíl na útocích či financování teroristů odmítá a proti zákonu se v minulosti několikrát důrazně ohradil.

„Je to závěr jedné velké a důležité bitvy mezi administrativou a částečně tajnými službami na jedné straně a Kongresem na straně druhé. Rozhodnutí už se nedá zvrátit, zákon má cestu k platnosti volnou. Může být ale pozměněn,“ uvedl zpravodaj ČT v USA Martin Řezníček.

Zákon prošel schvalovacími procesy velmi rychle a někteří zákonodárci se obávají, že může obsahovat skryté chyby a navrhují, že by bylo vhodné jej upravit. „Aby byl zcela jednoznačný a týkal se skutečně jenom teroristických útoků spáchaných na území Spojených států a nikdo jej nemohl namířit například proti Američanům,“ vysvětlil Řezníček.

Zákon o uplatnění spravedlnosti vůči sponzorům terorismu by se totiž podle Obamy mohl obrátit proti USA. Pokud budou moci Američané žalovat Saúdskou Arábii, pak by mohli občané jiných zemí udělat to samé Spojeným státům, domnívá se Bílý dům.

Vztahy USA se Saúdy utrpí

Obama svůj odpor k zákonu zdůvodnil také obavami o národní bezpečnost, může podle něj poškodit spolupráci se zahraničními spojenci v boji proti terorismu i v jiných otázkách. Nepochybně podle Bílého domu také ochladnou vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií, která je klíčovým americkým spojencem na Blízkém východě.

Zákon, který začátkem měsíce schválila Sněmovna reprezentantů a již v květnu Senát, umožňuje žalovat saúdskou vládu u amerického federálního soudu. Sebevražedné atentáty na Spojené státy z 11. září 2001, při nichž zemřelo téměř 3000 lidí, provedlo 19 islámských teroristů arabského původu. Z nich 15 bylo občany Saúdské Arábie.