Komisi vařili pejsek a kočička, říká Skopeček. Odráží realitu, míní Dvořák

Události, komentáře: Výhrady i chvála k nové Evropské komisi (zdroj: ČT24)

Nová Evropská komise výrazné změny nepřinese, myslí si místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS). V Událostech, komentářích řekl, že její složení vypadá jako dort, který vařili pejsek a kočička. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) naopak míní, že došlo k jasnému posunu v prioritách. Europoslankyně Klára Dostálová (ANO) očekává spory.

Dostálová tvrdí, že staronová šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová je odtržená od reality a problémů občanů EU. Europoslankyně sice souhlasí s tím, že co se týče obrany a bezpečnosti, je třeba, aby se Unie postavila na vlastní nohy, to se jí ale podle Dostálové pod tímto vedením jen tak nepodaří.

„Ursula von der Leyenová přivedla Evropu na pokraj propasti. Posledních pět let se jí moc nedařilo. Kde se nachází Evropa z pohledu konkurenceschopnosti, to vidíme kolem sebe,“ říká politička.

Podle Dvořáka jde u Dostálové o klasickou opoziční rétoriku. Nová Komise podle něj spíše odráží realitu ve chvíli, kdy Rusko vede dál válku proti Ukrajině a kdy je třeba řešit další problémy.

„Říkat, že tato Komise je odtržená od reality, není fér, protože přesně reflektuje výsledek voleb. Všimněme si, že nikde se po dlouhé době nefrekventuje výraz Green Deal, protože je považován za sprostý výraz. Je evidentní, že Zelení ztratili strašnou porci svých hlasů. Pozornost se evidentně posouvá od zeleného a Green Dealu k větší konkurenceschopnosti, soběstačnosti, obranyschopnosti,“ upozornil ministr.

Skopeček nevěří, že nová EK pod stejnou šéfkou dramaticky otočí a začne fungovat jinak. Připomněl, že von der Leyenová v minulém funkčním období kvůli tomu, aby byla zvolena, vyšla vstříc Zeleným.

„Dnes, kdy Zelení oslabili, se stejná předsedkyně Komise tváří, že teď už bude dávat větší důraz na konkurenceschopnost českého průmyslu. Za politiky a lidi mluví činy a ty mluví jasně: von der Leyenová se podílela na tom, že Evropa ztrácela konkurenceschopnost poslední roky,“ podotkl Skopeček.

Otázka jednoty

Co se týče obrany, klíčová bude pro Unii jednota, někteří politici přitom jednají na vlastní pěst. Po nedávné schůzce maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským vládcem Vladimirem Putinem teď slovenský předseda vlády Robert Fico oznámil, že pojede v květnu do Moskvy na oslavy konce druhé světové války.

„Slovensko má suverénního premiéra a já si nemyslím, že by kdokoli měl diktovat, co má dělat směrem k zahraniční politice. Mě spíš bude zajímat to, že na obranu by mělo jít dvacet procent rozpočtu. Bude muset být legitimní debata, na úkor čeho to bude. Pro Českou republiku by určitě nebyla dobrá zpráva, kdyby to mělo jít na úkor kohezní politiky,“ míní Dostálová. Podle ní půjde o rozpor na půdě europarlamentu, kde peníze vzít.

Dvořák upozornil, že dochází k velkému posunu v deklarovaných prioritách EK, a zda se cíle podaří, či nepodaří naplnit, bude záviset i na tom, jak jednotné europarlament, EK i Evropská rada dokážou být, očekává ale složitý proces.

Nová Komise má historicky nejmenší podporu europoslanců. „Vidím dlouholetý problém v tom, že voliči přestávají mít možnosti, protože bez ohledu na to, jak dopadnou volby do Evropského parlamentu, vzniká velká koalice sociálních demokratů, lidovců a liberálů a přidají se k nim menší subjekty. Volič, přestože naznačil, že by chtěl uhnout nějakým směrem, tak zase dostal tuhle koalici,“ poznamenal Skopeček s tím, že tito lidé pak tíhnou k populistům.

Nestřídání vlád považuje za demokratický deficit. Není podle něj jasné, co tento „dort, který vařil pejsek a kočička“, může předvést. Záležet nejspíš bude ve finále na jednotlivých frakcích, jak se dohodnou při hlasování o jednotlivých návrzích, myslí si Skopeček.

Ekologická opatření a konkurenceschopnost

Velkým tématem je v EU i nutnost oživit evropský automobilový průmysl, von der Leyenová ovšem hovoří zároveň o nutnosti dekarbonizace a Green Dealu. „To jsou věci, co budou v rozporu vůči automobilovému průmyslu, ztrácíme konkurenceschopnost jako takovou, pokud Komise nezatáhne za záchrannou brzdu a nebudou se revidovat některá nařízení,“ soudí Dostálová, která volá po dopadových studiích.

Podle členky EP je Evropa přeregulovaná, takže podnikatelé sem kvůli byrokracii nechtějí. „Energeticky jsme na tom velmi špatně i vůči Spojeným státům nebo Číně. Když srovnáme cenu emisní povolenky, tak jsme absolutně nekonkurenceschopní,“ tvrdí politička.

Skopeček si myslí, že nikdo jiný není tak iracionální v zelené politice jako EU, kde zvítězila ideologie. Podle Dvořáka je ale třeba zachránit planetu, což je problém dvou set zemí světa, a v rušení ekologických opatření nevidí cestu.

Ministr si právě myslí, že se debata zbytečně ideologizuje. „Musíme vycházet z toho, že nějak dopadly volby, i Zelení dostali nějaké hlasy, Reformisté dostali nějaké hlasy a bylo třeba sestavit takovou koalici, která bude mít většinu. Je to trošku bonboniéra, velká škála, ale musíme pracovat s realitou tak, jak je,“ konstatoval Dvořák.

Stejně jako Skopeček se nicméně obává scénáře, že pokud Komise nedokáže přesvědčit lidi, že věci se budou dělat lépe a ve prospěch Evropy, tak budou tito voliči utíkat k extrémům.

Načítání...