Kolínská katedrála kdysi vévodila světu, stavěla se 632 let

Kolín nad Rýnem - Velkolepá gotická katedrála v Kolíně nad Rýnem, jejíž dvě štíhlé věže se vypínají do výšky 157 metrů, ukrývá řadu cenností, mimo jiné i domnělé ostatky biblických Tří králů. Kolínský dóm, ve své době největší stavba na sever od Alp, se stavěl 632 let, slavnostně byl otevřen 15. října 1880 za přítomnosti německého císaře Viléma I. Pětilodní katedrála byla čtyři roky nejvyšší stavbou světa. V roce 1884 ji překonal 169 metrů vysoký Washingtonův monument v USA. Přes 40 let vládla světu Eiffelova věž v Paříži - téměř stejně dlouho Empire State Building v New Yorku. Nyní se nejvyšší stavby budují především v Asii. Světu od letoška vládne mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji.

Základní kámen dominanty jednoho z nejstarších německých měst byl položen 15. srpna 1248 v místech, kde stál starý románský kostel. Stavba chrámu inspirovaného francouzskými katedrálami postupovala nejprve rychle, takže jeho chór mohl být vysvěcen v roce 1322. Několik let poté se výstavby zřejmě účastnil i Petr Parléř, který zkušenosti později uplatnil při stavbě Chrámu svatého Víta v Praze. Nedostatek peněz zastavil budování kolínského dómu zhruba v polovině 16. století a teprve počátkem 19. století pomohlo novoromantické nadšení pro vše středověké shromáždit dostatek financí, částečně i ze sbírek kolínských občanů. Jako poslední byly dokončeny v roce 1880 dvě věže, které jsou součástí komplexu pětilodní katedrály s příčným trojlodím a věncem kaplí o celkové rozloze skoro 8 000 metrů čtverečních.

Jedinečným uměleckým dílem v chrámu, který měří 144 metrů na délku a 86 metrů na šířku, je sarkofág, v němž jsou uloženy domnělé ostatky biblických Tří králů. Relikvie Kašpara, Melichara a Baltazara přivezl z Milána v roce 1164 kolínský arcibiskup Rainald z Dasslu, který tak Kolín nad Rýnem katapultoval mezi špičku tehdejších poutních míst.

Dalšími cennostmi dómu, který je zasvěcen svatému Petrovi a Panně Marii, jsou například sochy na sloupech chóru či Gerův kříž, který nechal zhotovit arcibiskup Gero v 10. století a na němž je ukřižovaný Kristus v životní velikosti. V katedrále je 11 zvonů a na vyhlídkovou plošinu na jižní věži vede 509 schodů.

Katedrála v Kolíně nad Rýnem
Zdroj: ČT24/Getty Images

Během druhé světové války byla katedrála sedmkrát zasažena při bombardování, ale naštěstí nebyla úplně zničena. Její poválečná rekonstrukce skončila v roce 1956 a 40 let poté byl tento gotický skvost zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Nejvyšším křesťanským kostelem na světě je katedrála v Ulmu

Kolínská katedrála je nyní třetím nejvyšším křesťanským kostelem na světě. Nejvyšší věž (161,5 m) má gotická protestantská katedrála v Ulmu, která byla dostavěna deset let po kolínské, 31. května 1890, na druhém místě je katolická bazilika Notre-Dame v Yamoussoukru v Pobřeží slonoviny, jejíž věž měří 158 metrů a která se stavěla v letech 1985-1989. Nejvyšší minaret na světě má mešita Hasana II. v marocké Casablance.


Co se týká nejvyšších budov světa, po Empire State Building následovalo v roce 1972 newyorské Světové obchodní středisko (417 m), o dva roky později chicagská věž Willis (dříve Sears Tower; 442 m), v roce 1998 Veže Petronas v malajském Kuala Lumpuru (452 m), v roce 2004 Tchaj-pej 101 (509 m) a roku 2010 Burdž Chalífa. Při započítávání vysílačů se po Empire State Building stal již v roce 1954 nejvyšší stavbou vysílač KWTV v americké Oklahomě se 480 metry, po něm následovala řada dalších vysílačů, posledním byl vysílač KVLY-TV v Severní Dakotě v USA, který byl s 629 metry nejvyšším od roku 1991.

Půdorys kolínské katedrály
Zdroj: ČT24/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Axios: Witkoff míří do Švýcarska na jednání s Íránem, Kushner tam již je

Zvláštní vyslanec Bílého domu Steve Witkoff je na cestě do Švýcarska, kde by se mělo uskutečnit první kolo jednání s Íránem. Uvedl to server Axios s odvoláním na nejmenovaného zástupce administrativy. Zeť a vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner je již ve Švýcarsku, dodal server.
02:10Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump odhalil nový prezidentský letoun Air Force One darovaný Katarem

Americký prezident Donald Trump v pátek představil nový prezidentský letoun Air Force One, kterým je někdejší katarský stroj typu Boeing 747-8. Dar od blízkovýchodní země vyvolává kritiku, napsala agentura AP. Půjde o takzvané překlenovací letadlo, které bude přepravovat prezidenta, dokud nedorazí nová letadla objednaná přímo u amerického výrobce Boeing. To je v současné době plánováno na rok 2028.
před 5 hhodinami

Zelenskyj pohrozil Lukašenkovi zásahem, pokud neodstraní zařízení využívané Rusy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, aby odstranil zařízení, které v jeho zemi využívá ruská armáda k útokům na Ukrajinu. Zelenskyj podle agentury Reuters dodal, že Lukašenkovi by na to měl stačit týden, pokud tak neučiní, postará se o to Ukrajina. Večer pak na síti X Zelenskyj k výzvě doplnil, aby Minsk přestal zásobovat ruskou armádu, když výslovně zmínil běloruský průmysl na zpracování ropy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Nawrocki chce Zelenskému odebrat nejvyšší polský řád

Polský prezident Karol Nawrocki se rozhodl odebrat svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému Řád bílé orlice, nejvyšší polské vyznamenání, informují agentura PAP a další média. Zelenskyj vyvolal v zemi vlnu kritiky, když přidělil jednotce ukrajinských speciálních sil za její úspěchy v bojích proti Rusku přídomek Hrdinové Ukrajinské povstalecké armády (UPA). Nacionalističtí povstalci se přitom podíleli na masakrech Poláků za druhé světové války. Kyjev označil postup Varšavy za chybu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Kuba chce k záchraně ekonomiky změnit trh nejvíce od roku 1959

Kubánský parlament ve čtvrtek večer schválil sérii reforem zaměřených na podporu trhu, které počítají s privatizací státních podniků či zakládáním velkých soukromých firem. Komunistická vláda pod tlakem amerických sankcí zavádí kroky, které mají pomoci těžce strádající centrálně řízené ekonomice. Pokud se je navzdory skeptickým očekáváním některých ekonomů podaří uvést do praxe, půjde o největší proměnu kubánské ekonomiky od nástupu komunismu v roce 1959.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Trump se označil za všemocného, píše Axios

Americký prezident Donald Trump si díky válce s Íránem uvědomil, že jeho moc nezná mezí, a uzavřené memorandum o porozumění považuje za „pravděpodobně“ bezpodmínečnou kapitulaci Teheránu, napsal server Axios po rozhovoru se současným šéfem Bílého domu.
před 11 hhodinami

Devatenáct zemí EU včetně Česka podpořilo dopis o zpřísnění migrační politiky

Migrační politika Evropské unie musí přinést konkrétní výsledky, které budou mít skutečný dopad na životy lidí v EU, uvedlo v dopise předsedovi Evropské rady Antóniu Costovi a šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové devatenáct členských států Evropské unie včetně České republiky. Na summitu EU v Bruselu Evropská rada jednala také o příštím dlouhodobém rozpočtu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ruské útoky na Ukrajinu si vyžádaly několik obětí, je mezi nimi i osmiletá dívka

Nejméně sedm lidí zemřelo a další utrpěli zranění při útocích, které v noci na pátek a poté přes den podniklo Rusko na různých místech na Ukrajině. Podle tamního vicepremiéra Oleksije Kuleby ruské drony zaútočily na dvě civilní lodě v Černém moři – jednoho námořníka zabily, několik dalších zranily. Také Moskva tvrdí, že čelila ukrajinským útokům.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...