KLDR podle šéfa agentury pro atomovou energii udělala velmi rychlý pokrok

Šestý jaderný test, který 3. září provedla Severní Korea, nasvědčuje tomu, že země udělala velký pokrok na cestě k vývoji zbraní, které představují riziko pro celý svět. Při návštěvě jihokorejského Soulu to řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano.

Poslední jaderný test KLDR zvýšil napětí na Korejském poloostrově. OSN po něm uvalila na Severní Koreu nové, přísnější sankce. „Při posledním jaderném testu bylo uvolněno více energie než při předchozím testování, což znamená, že KLDR udělala velmi rychlý pokrok,“ řekl Amano a dodal, že jde o novou a globální hrozbu. 

MAAE podle něj zatím není schopna potvrdit, že šlo o testování vodíkové bomby, jak tvrdí Pchjongjang. „Nejdůležitější teď je, aby se mezinárodní komunita sjednotila,“ řekl Amano.

Zpravodajka ČT Barbora Šámalová: Tillerson bude v Číně jednat o KLDR (zdroj: ČT24)

Jižní Korea ve čtvrtek oznámila, že očekává další provokace ze strany KLDR, jelikož se blíží výročí vzniku severokorejské komunistické strany a konání sjezdu čínské komunistické strany. KLDR nedávno podnikla dva další testy mezikontinentálních balistických střel, navzdory kritice mezinárodní komunity.

Nadávky, které si v posledních dnech vyměňovali prezident USA Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un, situaci ještě zhoršily. Členové mezinárodního společenství USA a KLDR vyzvali, aby spor vyřešily diplomaticky a aby Pchjongjang přestal se zbrojením.

Peking, který je nejbližším diplomatickým a obchodním spojencem KLDR, v reakci na neutuchající jaderné a raketové testy Severní Koreje přijímá vůči Pchjongjangu stále přísnější sankce.

Představitel amerického ministerstva zahraničí vyzval Kongres Spojených států, aby nespěchal s uvalením nových sankcí na KLDR s tím, že je nutné počkat na výsledky nejnovějších čínských sankcí.