KLDR podle jihokorejské agentury dokončila přípravy na další jaderný test

Severní Korea dokončila přípravy na další jaderný test. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na vládní zdroje. KLDR by pro tuto zkoušku mohla využít doposud nepoužitý tunel ve své testovací oblasti. Spojené státy údajně v reakci na páteční jaderný test plánují vyslat k přeletu nad Jižní Korejí dva bombardéry schopné nést jaderné zbraně. K podobné demonstraci síly Washington přistoupil už po dřívějších nukleárních zkouškách KLDR.

„Získali jsme indicie, podle kterých Severní Korea dokončila přípravy na provedení jaderného testu v jakoukoliv dobu ve třetím tunelu, jenž dříve nebyl použit,“ uvedl podle agentury Jonhap jeden ze zdrojů.

Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Mun Sang-kjun prohlásil, že jihokorejská a americká rozvědka jsou přesvědčeny, že KLDR je schopna kdykoli odpálit další jadernou bombu.

USA se podle agentury Jonhap připravují vyslat k přeletu nad Jižní Koreou dva své nadzvukové bombardéry B-1. Letouny měly v pondělí odstartovat z americké základny na tichomořském ostrově Guam, přelet byl ale odložen nejméně o 24 hodin z důvodu špatného počasí.

V pátek KLDR otestovala novou jadernou hlavici

Účelem páteční jaderné zkoušky bylo podle severokorejské státní televize ověřit si vlastnosti nové hlavice vyšší úrovně, která má umožnit konstruovat silnější, menší a lehčí jaderné zbraně. Zkouška prý dokázala, že země je připravena odpovědět na provokace ze strany nepřátel včetně USA.

Vizualizace jaderných výbuchů od roku 1945 do současnosti:

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje páteční test odsoudila jako čin „fanatické nezodpovědnosti“, zatímco americký prezident Barack Obama se vyslovil pro nové sankce a spojence v Soulu a Tokiu ujistil, že USA budou hájit jejich bezpečnost. Nejnovější severokorejskou jadernou zkoušku ostře odsoudila také Rada bezpečnosti OSN.

Reakcí na testy Severokorejců budou zřejmě tvrdší sankce

Výbuchy jaderných zbraní
Zdroj: ČT24

Americký zvláštní vyslanec pro KLDR Sung Kim o víkendu prohlásil, že Spojené státy by mohly bez ohledu na sankce OSN přijmout ještě další blíže neurčená jednostranná opatření vůči Severní Koreji. Mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí označil tlak USA na sankce za směšný.

Čínské ministerstvo zahraničí nicméně zdůraznilo, že sankce samy o sobě nemohou otázku severokorejských jaderných zbraní vyřešit. Varovalo, že jednostranné akce povedou jen do slepé uličky.

Peking je nejbližším spojencem severokorejského komunistického režimu a hlavním dodavatelem pomoci KLDR. Západ Čínu opakovaně vyzývá, aby vyvinula na Severní Koreu větší tlak. „Čína vyvinula mnoho úsilí, aby udržela mír a stabilitu na Korejském poloostrově. Jádrem problému není Čína, ale Spojené státy,“ uvedla mluvčí ministerstva Chua Čchung-jing na pondělní tiskové konferenci.

KLDR dosud udělala pět ověřených jaderných testů v letech 2006, 2009, 2013 a dva v letošním roce, nejspíš pomocí bomb z plutonia.