Japonští vědci se snaží zobrazit mysl a sny

Tokio - Tajemství snů by se snad mohlo projasnit díky technologii, s jejíž pomocí dokáže japonský vědecký tým zobrazit na počítači to, co se děje v lidské mysli. Vyplývá to ze studie, která byla zveřejněna před oficiálním vydáním v americkém odborném časopise Neuron.

Vědci ze soukromého institutu ATR Computational Neuroscience Laboratories jsou prý schopní zpracovat a promítnout obrazy přímo z lidského mozku. Tým zatím dokázal reprodukovat jen jednoduché obrázky, ale jeho technologie by jednou mohla být využívána k odhalení snů i tajemství, která skrývá lidská mysl.

Technologie snad umožní nahrát sny

„Bylo to poprvé na světě, kdy se povedlo přímo z činnosti mozku vizualizovat to, co lidé vidí,“ uvádí institut ve zprávě. „Aplikováním této technologie by mohlo být možné nahrát a přehrát subjektivní obrazy, které lidé vnímají jako sny.“

Když se člověk dívá na nějaký objekt, sítnice oka rozeznává obraz, který je převeden do elektrických signálů, jež jdou do vizuální kůry mozku. Tým vedený Jukijasuem Kamitanim úspěšně zachytil tyto signály a pak z nich rekonstruoval, co člověk viděl.

Vydáno pod