Japonský soud se zastal možnosti uzavřít homosexuální manželství

Japonský soud označil za protiústavní, že homosexuálové nemohou v zemi uzavřít manželství. Podle soudu to odporuje zásadě rovnosti osob před zákonem. Homosexuální páry tak dosáhly před japonskými soudy prvního symbolického vítězství, uvedla agentura Reuters. Japonsko jako jediná země skupiny G7 neumožňuje uzavřít před zákonem stejnopohlavní svazky, podle zástupců státu s touto možností nepočítá ústava.

Soud v Sapporu se zabýval žalobou skupiny homosexuálů, kteří požadují odškodnění od japonského státu za to, že jim neumožňuje uzavřít manželství či obdobnou formu partnerství. Podobné žaloby podaly skupiny i v dalších částech země.

Japonský stát zastává stanovisko, že manželství stejnopohlavních párů neumožňuje ústava, která mluví o „dobrovolném souhlasu osob dvou pohlaví“.

Rozsudek přivítala opoziční poslankyně Kanako Ocudžiová, která se hlásí ke komunitě gayů a leseb. Poslankyně vyzvala parlament, aby se otázkou zabýval a schválil takovou úpravu občanského zákoníku, která by uzavření homosexuálních svazků umožňovala.

Homosexuální páry nemají v Japonsku možnost uzavřít státem uznané partnerství. Některá města ale vydávají osvědčení o svazku, která přináší párům jen některé omezené výhody, například právo na poskytnutí informací o zdravotním stavu partnera. Nemají ale přístup k dalším významným právům, například v oblasti dědictví či péče o děti.

Japonská legislativa byla historicky k homosexuálům relativně vstřícná a homosexualita nečelila zákazům od konce 19. století. Dlouho ale v japonské společnosti přetrvávalo vůči této menšině sociální stigma, uvedla agentura Reuters.