Japonci sestřelí všechny rakety odpálené z KLDR

Tokio – Japonský ministr obrany Icunori Onoderya nařídil bojovým lodím v Japonském moři sestřelit jakékoli balistické rakety odpálené ze Severní Koreje. Rozkaz platí do 25. dubna, nové baterie amerických protiraket Patriot ale japonská armáda zatím v oblasti nerozmístila.

KLDR v posledních týdnech uskutečnila sérii zkoušek raket středního doletu s doletem 1 300 kilometrů, které dopadly do Japonského moře. Severokorejské dělostřelectvo navíc minulý týden odpálilo 500 dělostřeleckých granátů a raket u svého jižního pobřeží. Sto z nich dopadlo jižně od sporné námořní hranice mezi KLDR a Jižní Koreou.

Japonské bojové lodi jsou vyzbrojeny vyspělým radarovým systémem, který je schopen zaměřit souběžně několik cílů. Japonský premiér Šinzó Abe nařídil koncem března prověřit bezpečnost japonských letadel a lodí v místech možného dopadu severokorejských střel.

Severokorejské rakety Rodong mohou být teoreticky vybaveny jadernými hlavicemi a mohou zasáhnout Tokio a klíčové americké základny v Japonsku. Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok označil vypuštění raket za „jasné porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN a za vážnou provokaci vůči Jižní Koreji a mezinárodnímu společenství“.