Japonci se činili, obří kráter v silnici zmizel za pouhé dva dny

Jen dva dny trvalo Japoncům, než opravili silnici ve městě Fukuoka, kde se před rušnou železniční stanicí vytvořil třicetimetrový kráter a hrozilo zřícení okolních budov. Doprava byla ale obnovena až po týdnu, když úřady označily opravený úsek za bezpečný. Upozornil na to britský Guardian.

K propadu země došlo ve městě v úterý 8. listopadu brzo ráno. Na místě se vytvořil kráter o průměru třicet metrů a hloubce 15 metrů. Incident přerušil dodávky elektřiny, plynu a vody a způsobil výpadek signálu, nikdo ale jako zázrakem nepřišel k úhoně.

Podle názoru některých představitelů metropole stejnojmenné provincie Fukuoka mohl propad souviset s inženýrskými pracemi při prodlužování linky metra.

obrázek
Zdroj: ČT24

Japonci ale nyní opět dokázali, jak jsou pracovitý národ, když se jim podařilo silnici opravit během dvou dnů. Museli dát dohromady kanalizační potrubí, telefonní sloupy nebo semafory, které při incidentu doslova spolkla země.

Díru zaplnili dělníci 6200 kubickými metry písku a cementu. Japonci na sociálních sítích na ně teď pějí chválu. „Jsem překvapený, že se silnice otevřela během týdne!“ zní jeden z komentářů na Twitteru. „Působivé, to bylo rychlé,“ podotkl další z uživatelů.

obrázek
Zdroj: ČT24

Fukuoka přitom není výjimkou, japonští dělníci prosluli efektivitou už v roce 2011, kdy zasáhlo zemi silné zemětřesení a tsunami. Tehdy jim trvalo jen šest dnů opravit silnice severně od Tokia, v nichž byly i 150metrové trhliny. Do zasažených oblastí se tehdy potřebovali urychleně dostat záchranáři a statisíce přeživších.

V Česku trvají opravy roky

Naopak v Česku nabírají přitom silniční opravy a nové stavby zpoždění i desítky let – to je případ třeba dálnice D8, kde měl být poslední úsek Lovosice–Řehlovice hotov už v roce 2000. Symbolem opoždění a předražování je i pražský tunelový komplex Blanka.

V roce 2010 zasáhla blesková povodeň polovinu území Libereckého kraje, přičemž zásadně poškodila 15 úseků silnic a stovky mostů. Rekonstrukce ale začala až o několik let později.

Asi nejvýmluvnější případ se týká vysočanské estakády, kde se letos v červenci kvůli prudkému dešti propadla vozovka - auta tam ale zřejmě začnou jezdit až v prosinci 2017.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump pohrozil stoprocentním clem zemím, které zavedou daň z digitálních služeb

Americký prezident Donald Trump v pátek pohrozil, že uvalí stoprocentní clo na veškeré zboží ze zemí, které zavedou daň z digitálních služeb na firmy ze Spojených států. Nové clo by nahradilo veškeré obchodní smlouvy s USA, napsal Trump v příspěvku na své sociální síti Truth Social. Upozornil, že o zavedení daně jedná řada evropských firem.
19:10Aktualizovánopřed 11 mminutami

Venezuela hlásí šest stovek mrtvých po zemětřesení, přes 50 tisíc lidí se pohřešuje

Počet potvrzených obětí dvojice středečních zemětřesení ve Venezuele stoupl na 589, oznámila podle Reuters prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová. Informovala také o 2980 zraněných, zatímco tamní ministr zdravotnictví Carlos Alvarado už dříve hovořil o nejméně 4300 zraněných. Mezi oběťmi jsou i cizinci. Stránka zřízená po tragédii eviduje přes padesát tisíc nezvěstných. Pomoc přislíbila řada zemí včetně Česka. Tuzemský tým pro vyhledávání a záchranu osob ze sutin odletí do Venezuely v sobotu dopoledne.
04:25Aktualizovánopřed 20 mminutami

Evropu sužují horka, počet obětí narůstá

Evropu sužují vlny veder. Teplotní rekordy padají v Británii, Francii i v Česku. Země hlásí také oběti. Počet utonulých, kteří se chtěli osvěžit koupáním, ve Francii vzrostl na padesát pět. Kvůli teplému a suchému počasí varují meteorologové před požáry. Ministerstvo zdravotnictví sestavilo desatero doporučení pro horké dny. Kvůli vedru se ruší také některé venkovní akce. Na víkend hlásí meteorologové až čtyřicet stupňů.
14:01Aktualizovánopřed 27 mminutami

Krym vyhlásil nouzový režim

Okupační správa Ruskem nelegálně anektovaného Krymu a Sevastopolu vyhlásila nouzový režim, který má pomoci řešit otázky „ekonomického charakteru“. Krym po útocích ukrajinských dronů zažívá palivovou krizi, kterou v posledních dnech prohloubily výpadky v dodávkách proudu. Ukrajinské drony útočily na Krym i v noci na pátek, kromě něj cílily i na chemický závod v ruské Tulské oblasti či Moskvu. Ruské útoky zabily ženy v Izjumu a v Záporoží zranily nejméně patnáct lidí. Obě země si vyměnily po 160 zajatcích.
08:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Do nejvyšší budovy Pekingu patrně narazilo malé letadlo

Do nejvyšší budovy v Pekingu patrně narazilo malé letadlo. S odvoláním na svědky o tom informují tiskové agentury, čínské úřady se k tomu bezprostředně nevyjádřily. Na sociálních sítích se objevily záběry padajících trosek a poškozené fasády mrakodrapu China Zun, známého také jako Citic Tower. Zatím není jasné, zda si nehoda vyžádala mrtvé či zraněné.
před 2 hhodinami

Ukrajina má během několika týdnů začít vyvážet zbraně

Ukrajinský ministr hospodářství Oleksij Sobolev uvedl, že Ukrajina dokončuje model pro otevření vývozu obranných produktů a že spuštění exportu je otázkou několika týdnů. Sobolev to řekl v pořadu Suspilne Studio.
před 5 hhodinami

Chatboti ovlivňují nákupy víc než vyhledávače. Švýcarští spotřebitelé jim přesto důvěřují

S rozvojem generativní umělé inteligence (AI) vzniká nová komerční platforma, která může ovlivňovat nákupní rozhodování jako nikdy dříve. Firmy ve Švýcarsku i po celém světě se proto snaží dostat do odpovědí chatbotů. Mohou ale spotřebitelé jejich výsledkům důvěřovat?
před 6 hhodinami

New York schválil zastropování nájemného u milionu bytů, splnil Mamdaniho slib

New York ve čtvrtek schválil zastropování nájemného u přibližně milionu bytů s regulovaným nájemným, kde žijí obyvatelé s jednoletou či dvouletou nájemní smlouvou, uvedla agentura AP. Splnil tak předvolební slib newyorského starosty a demokratického socialisty Zohrana Mamdaniho, který do funkce nastoupil v lednu. Opatření přijala nezávislá městská komise pro směrnice o nájemném, jejíž členy jmenuje starosta města.
před 7 hhodinami
Načítání...