Jako před třemi lety? Zavalený chilský horník žije a komunikuje

Santiago – Dvaačtyřicetiletý chilský horník Mario Torres López je stále naživu a komunikuje. Oznámili to chilští záchranáři, kteří se snaží dostat k muži uvízlému po závalu v hloubce přes 300 metrů pod povrchem. Ve stejném regionu Atacama na severu země zůstalo před téměř třemi lety zavaleno pod zemí 33 mužů, které se po několikaměsíční záchranné akci podařilo dostat v pořádku na povrch.

Hasiči a další dobrovolníci se snaží prohrabat k Lópezovi cestu sutí bez použití mechanizace, pouze ručními nástroji. López pracoval v pondělí v dole Victoria vzdáleném zhruba 40 kilometrů od města Vallenar, když zával odřízl přístupovou cestu k povrchu. Záchranáři se s horníkem pokusili navázat kontakt pomocí zvukových signálů, na něž odpovídal. Jiné informace však zatím nemají, není proto jasné, zda je zraněn či v jakém je stavu.

Po celosvětově sledované záchranné akci z roku 2010, kdy se 33 horníků z dolu San José podařilo vyprostit díky nasazení speciální vrtné soupravy z hloubky téměř 700 metrů za 69 dní, se chilské úřady snažily zpřísnit bezpečnostní pravidla pro tuto rizikovou práci. Horníci však nadále výměnou za relativně vysoké platy podstupují práci ve velmi nebezpečných podmínkách a smrt v podzemí je v měděných či zlatých dolech této jihoamerické země stále běžnou věcí.

Vydáno pod