Italští archeologové odkryli zachovanou antickou mozaiku ze třetího století

Italští archeologové nakrátko odkryli ve vinici nedaleko Verony zachovanou mozaikovou podlahu antické vily, která byla objevena už před téměř sto lety. Informovala o tom italská média. Mozaika v jasných odstínech červené, růžové, oranžové, fialové a žluté barvy se jeví jako „dobře zakonzervovaná“, konstatoval Gianni de Zuccato, do jehož kompetence spadá v regionu archeologický výzkum.

Sondy badatelé vykopali v pahorkaté vinařské oblasti Valpolicella. Mozaiková podlaha, která prozrazuje umístění římské vily o rozloze zhruba 270 metrů čtverečních, byla poprvé objevena v roce 1922.

Archeologové se pomocí výkopů snažili určit původní rozsah obydlí. Místo nedaleko města Negrar di Valpolicella se má postupem času přeměnit v muzeum. Poslední průzkum potvrdil, že vila se rozkládá na sever i jih od prvotního nálezu.

Odkrytá mozaika z části domu, kterou obývalo služebnictvo, pochází ze třetího století a byla znovu zahrnuta zeminou. „Po desetiletích neúspěchů spatřila světlo část podlahy a základů vily, jež byla objevena před sto lety,“ napsala na Facebooku radnice Negrar di Valpolicella. O tom, jak místo nejlépe zpřístupnit veřejnosti, jednají odborníci, majitelé pozemku i zástupci města.