Irácká armáda čistí Fallúdžu od posledních islamistů

Irácké bezpečnostní složky začaly s důkladnou kontrolou Fallúdži. Ve městě hledají miny a zbraně, které tam během dvouleté nadvlády zanechali bojovníci z Islámského státu. Vyhnat se je podařilo před týdnem, vojáci od nich i nadále čekají menší guerillové útoky.

Elitní protiteroristické jednotky irácké armády projíždějí postupně každou fallúdžskou ulici, prohledávají budovu vedle budovy. Žádní bojovníci Islámského státu by už ve městě být neměli, přesto vojáci nenechávají nic náhodě.

Uvnitř jednoho z bytů nacházejí zbraně, hledají i nastražené výbušniny. Pohyb v prázdném městě mezitím kontrolují ostřelovači. To, že radikálové zas tak daleko nejsou, dobře vědí. Jejich několik kilometrů vzdálené střety s armádou doléhají až sem.

„Armáda je teď na druhé straně města a bojuje s Daeš. Snaží se zachránit civilisty a zabít členy Daeš,“ popisuje člen irácké protiteroristické jednotky boje, které probíhají pouhých osm kilometrů za městem.

9 minut
Irácké jednotky čistí Fallúdžu
Zdroj: ČT24

Obyvatelé města si na návrat musí počkat

Z dříve živého místa s přezdívkou Město Mešit mnoho nezbylo. Domy, které jejich obyvatelé před měsíci narychlo opouštěli, už často nestojí. Místní jsou rozesetí po vládních uprchlických táborech a se situací se vyrovnávají jen těžko.

„Jsme žijící tragédie. Nemáme žádnou elektřinu, musíme stát dlouhé fronty na vodu. Je tu všude prach a stan nemůžeme kvůli horku zavřít,“ říká jeden z mužů, který přežívá v provizorním obydí. „My, lidé z Fallúdži se cítíme ponížení. Doufáme jen v to, že se vrátíme do svých domovů, nic víc,“ dodává.

Do těch, ze kterých něco zbylo, se snad budou moct vrátit v srpnu. Do té doby by měly speciální jednotky stihnout oblast odminovat a přesunout se blíže k Mosulu. Poslední baště, kterou Islámský stát i nadále drží.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Tchaj-wan není Venezuela.“ Čína se řídí vlastní logikou, míní experti

Vojenský zásah Spojených států ve Venezuele by podle některých komentátorů mohl posloužit jako vzor pro Čínu usilující o kontrolu nad Tchaj-wanem. Řada expertů si ale myslí, že Peking bude dál postupovat obezřetně, protože se řídí vlastní vnitřní logikou, jež bere v potaz ekonomické důsledky i složitost invaze. Čína si navíc uvědomuje, že její armáda by na obrannou koalici vedenou USA ještě nemusela stačit.
před 27 mminutami

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
00:12Aktualizovánopřed 2 hhodinami

USA odsoudily ruské použití rakety Orešnik proti Ukrajině, píše AFP

Spojené státy v pondělí před Radou bezpečnosti OSN odsoudily ruské použití rakety Orešnik proti Ukrajině jako nebezpečnou a nevysvětlitelnou eskalaci konfliktu. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja veškerou kritiku odmítl, uvedla AFP.
před 2 hhodinami

Teherán svolal prorežimní manifestace, internet blokuje už přes tři dny

Íránská státní televize navzdory pokračujícím protivládním protestům tvrdí, že se situace od nedělního večera uklidnila, píše server BBC. Íráncům podle něj chodí SMS, které je zvou na manifestace na podporu režimu v řadě íránských měst. Podle platformy pro monitoring internetu NetBlocks íránské úřady celostátně blokují internet už 84 hodin. Řada Íránců BBC sdělila, že mají blokované telekomunikační spojení. EU hrozí Teheránu sankcemi.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil. Současný ministr financí Scott Bessent podle zdrojů serveru Axios prezidenta varoval, že vyšetřování vyvolává chaos a mohlo by mít negativní vliv na finanční trhy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trump se ve čtvrtek sejde s lídryní venezuelské opozice Machadovou, píše Reuters

Prezident Spojených států Donald Trump se ve čtvrtek setká s venezuelskou opoziční političkou a nositelkou Nobelovy ceny za mír Maríou Corinou Machadovou, informovala v pondělí s odvoláním na představitele Bílého domu agentura Reuters. Americké speciální síly přitom 3. ledna unesly z jihoamerické země tamního autoritářského vůdce Nicoláse Madura a jeho manželku, kteří nyní před soudem v New Yorku čelí obvinění z narkoterorismu.
před 11 hhodinami

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů. I spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem zrušilo v pondělí kvůli sněžení a mrazu stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku. Velmi nízké teploty hlásí také Finsko.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Loni bylo na Ukrajině zabito nejméně 2514 civilistů, tvrdí OSN

V uplynulém roce bylo kvůli bojům na Ukrajině zabito přinejmenším 2514 civilistů a dalších 12 142 jich bylo zraněno, což je více než v předešlých letech – s výjimkou roku 2022, kdy Rusko zahájilo invazi do země. Ve své nejnovější zprávě to v pondělí uvedla Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině (HRMMU). Celkem si ruská agrese proti sousední zemi dle ní už vyžádala životy nejméně 14 999 civilistů včetně stovek dětí, dalších 40 601 osob včetně nezletilých dle mise utrpělo zranění.
před 13 hhodinami
Načítání...