Indonésii zasáhlo zemětřesení - zatím zemřelo 57 lidí

Jakarta - Počet obětí zemětřesení, které ve středu zasáhlo indonéský ostrov Jáva, se zvýšil na 57. Odborníci se však obávají, že toto číslo nebude konečné. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedly místní úřady. Otřesy v západní části ostrova dosáhly síly sedm stupňů Richterovy škály a byly citelné i v indonéském hlavním městě Jakartě. Zůstaly po nich stovky zraněných a desítky pohřešovaných. Zhruba 5000 lidí muselo být evakuováno. Poničeno bylo prý kolem 18 000 budov. Mnoho sousedních států včetně Austrálie a Japonska už Indonésii nabídlo pomoc.

Sesuvy půdy pohřbily mnoho lidí

„Lidé utíkají nejen proto, že byly zničeny jejich domy, ale protože se také bojí následných otřesů,“ řekl Reuters jeden z místních činitelů Obar Sobarna. V jednom místě zemětřesení způsobilo sesuv půdy a kamení, které zasypaly vesnici Cikangkareng včetně místní mešity. „Mnoho mladých pohřbil sesuv půdy,“ uvedl jeden z vesničanů.

Značnou část obětí si rovněž vyžádaly sesuvy půdy vyvolané zemětřesením, které zavalily některé domy i s obyvateli. Ve vesnici Cikangkareng bylo pod troskami a balvany uvězněno přibližně 30 lidí, z nichž část byla i poté ještě živá. I zde ihned začaly vyprošťovací práce.

Edi Sapuan, obyvatel postižené vesnice

„Hodně lidí je zraněných, jsou celí zakrvavení. Já jsem utekl, jakmile udeřily otřesy. O pět minut později můj dům spadl.“

Zasažena byla také Jakarta

Otřesy, které seizmologové zaznamenali včera kolem desáté hodiny ráno středoevropského času v blízkosti Jávy, dosáhly síly sedm stupňů Richterovy škály a byly citelné i v indonéském hlavním městě Jakartě, kde se roztřásly budovy a několik úřadů bylo evakuováno.

Stovky lidí v panice vyběhly na ulice. Podle amerického geologického úřadu mělo zemětřesení ohnisko u jižního pobřeží Jávy v hloubce 60 kilometrů. Pro pobřeží byl vyhlášen poplach před možnou vlnou tsunami, ale později byl odvolán.

Indonéské souostroví leží v pásmu vysoké seizmické aktivity označovaném jako tichomořský ohňový prstenec a zažívá zhruba 7000 zemětřesení ročně. Silné zemětřesení na západě Indonésie v prosinci 2004 a následné obří tsunami připravily v regionu o život přes 230 000 lidí, z toho 170 000 právě v Indonésii.

Zemětřesení zbořilo spoustu domů
Zdroj: ČTK/AP/Pikiran Rakyat Daily