Indie běsní kvůli bombovému útoku v Kašmíru, ze smrti 44 policistů viní Pákistán

Kašmír zažil nejhorší útok na armádu za desítky let (zdroj: ČT24)

Indický premiér Naréndra Módí slíbil „drtivou odpověď“ na čtvrteční bombový útok v indické části Kašmíru, který připravil o život 44 policistů. Z jeho zosnování premiér obvinil sousední Pákistán, který prý vyzbrojuje kašmírské vzbouřence. Islámábád tvrzení odmítl s tím, že jde o součást politické kampaně před nadcházejícími parlamentními volbami v Indii.

„Naše sousední země si myslí, že nás tyto teroristické útoky oslabí. Jejich plány se ale nesplní,“ řekl Módí. Vládní síly podle něj „dostaly úplnou volnost“, aby se s ozbrojenci vypořádaly.

Pákistán obvinění indického premiéra odmítá. Jde podle něj o nepodložená nařčení, kvůli  nimž si ministerstvo zahraničí předvolalo indického velvyslance. Vládnoucí pákistánská strana PTI uvedla, že Módí viní Pákistán s vidinou politického prospěchu v nadcházejících parlamentních volbách. Podle jednoho z jejích představitelů nebyl útok důsledkem pákistánské pomoci rebelům, nýbrž „brutality indických okupačních sil v Kašmíru“.

Vlna pobouření a požadavků na odvetu zaplavila indické sociální sítě. V oblasti Džammú, která spoluvytváří indický stát Džammú a Kašmír, se sešli hinduističtí demonstranti, zapalovali auta, házeli kamení na domy muslimů a požadovali, aby vláda proti separatistům tvrději zakročila. Několik lidí bylo údajně zraněno a úřady vyhlásily zákaz vycházení.

Napětí v indicko-pákistánských vztazích

Dav protestujících se srotil také před pákistánským velvyslanectvím v Dillí a před indickým parlamentem, kde zhruba 100 lidí provolávalo hesla „pryč s Pákistánem“ či „zaútočit na Pákistán“. Indie dlouhodobě kritizuje Pákistán, že poskytuje útočiště separatistům v převážně muslimském Kašmíru.

Ministr zahraničí předal pákistánskému velvyslanci nótu s požadavkem, aby Islámábád „prokazatelně zakročil“ proti povstaleckému hnutí Džajše Muhammad, které krvavý útok na indické policisty spáchalo. Indický ministr financí Árún Džajtlej sdělil, že Indie bude pracovat na tom, aby dosáhla „úplné izolace“ Pákistánu. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Kašmír potřísněný spoustou krve

Jaderné velmoci Indie a Pákistán kontrolují každá jen část Kašmíru, obě si ale nárokují celou tuto oblast. Muslimští povstalci proti indické vládě bojují od roku 1989 a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou.

Konflikt, jehož intenzita se v posledních letech zvýšila, si vyžádal téměř 70 tisíc obětí. Nová generace kašmírských vzbouřenců bojuje proti indické nadvládě směsicí násilí i aktivit na sociálních sítích.