Indie a Čína stáhly vojáky ze dvou sporných hraničních oblastí v Himálaji

Indie a Čína stáhly své jednotky ze dvou míst na sporné hranici obou států v Himálaji. Jedná se tak o ukončení čtyřletého konfliktu, což otvírá cestu ke zlepšení vzájemných vztahů, napsala agentura Reuters.

„Po stažení vojáků budou pokračovat rozhovory mezi Indií a Čínou na úrovni místních velitelů a obě strany brzy zahájí koordinované hlídkování,“ cituje server United News of India jeden ze svých zdrojů. Ten dodal, že vojska odešla z oblastí Depsang a Demčok na východě indického svazového teritoria Ladákh a že o dalších se stále jedná.

Peking se ke stahování vojsk nevyjádřil. Podle Reuters si Indie s Čínou ukončením konfliktu připravily půdu pro zlepšení bilaterálních politických a obchodních vztahů.

Dlouhé spory

Oba státy se na počátku minulého týdne dohodly na snížení vojenské přítomnosti ve sporném Ladákhu v Himalájích, který je součástí takzvané Linie aktuální kontroly. Ta tvoří de facto 3500 kilometrů dlouhou hranici mezi Indií a Čínou, o kterou vedou obě země spory desítky let.

V červnu 2020 napětí v Ladákhu přerostlo ve střety, při kterých zemřelo nejméně dvacet indických vojáků a čtyři čínští. Vojáci bojovali holemi, kameny i pěstmi. Šlo o největší incident od čínsko-indické války z roku 1962. Oba státy poté do oblasti nasadily desetitisíce vojáků podporovaných dělostřelectvem, tanky a bojovými letadly a oblast střežily.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové zasáhli největší nákupní centrum v Kryvém Rihu, čtrnáct lidí zabili a přes 120 zranili

Rusové zasáhli v pátek odpoledne největší nákupní centrum v Kryvém Rihu v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti. Útok zabil nejméně čtrnáct lidí a více než sto dvacet dalších zranil. V kritickém stavu je i několik dětí. Další lidé včetně několika dětí zemřeli po ruském útoku v Mykolajivské oblasti. Dvě ženy zemřely a dvě utrpěly zranění při ruském útoku na vesnici v Charkovské oblasti. Cílem náletu ruských dronů byly také severoukrajinské Sumy či hraniční přechod mezi Ukrajinou a Moldavskem. Ukrajinské drony v noci zasáhly ropnou rafinerii Lukoilu poblíž ruského Permu.
10:01Aktualizovánopřed 6 mminutami

Útočník s mečem zaútočil na švédskou střední školu a zranil několik lidí

Útočník ozbrojený mečem v pátek zranil několik lidí na střední škole ve švédském městě Fagersta severozápadně od Stockholmu, uvedly podle agentury Reuters tamní úřady. Dva chlapci ve věku 12 až 17 let utrpěli vážná zranění, přičemž jeden z nich podstupuje akutní operaci. Další zraněný byl na cestě do nemocnice, napsaly místní deník Aftonbladet a server Expressen, podle kterých je jeho osud zatím nejasný. Přesný počet zraněných úřady dosud neuvedly.
16:33Aktualizovánopřed 49 mminutami

V Indii vzniká muzeum připomínající polské uprchlíky za druhé světové války

V indickém městě Valivade vzniká muzeum věnované tisícům polských uprchlíků, kteří během druhé světové války nalezli útočiště v Indii. Jeho otevření je plánováno na letošní podzim, uvedl polský deník Dziennik Gazeta Prawna.
před 2 hhodinami

Rakousko a Finsko vyzvaly Itálii, aby přijímala zpět žadatele o azyl

Po Německu a Švýcarsku také Rakousko a Finsko požádaly Itálii, aby přijímala zpět žadatele o azyl v souladu s ustanoveními nového Paktu o migraci a azylu.
před 3 hhodinami

Starosta Coma po srážce s „bestií“ zčásti zakázal kola

Starosta turistického městečka Como na severu Itálie zakázal jízdu na kole v některých částech města poté, co ho srazilo elektrické kolo. Omezení pro cyklisty bude platit od září ve třiceti ulicích. Informoval o tom server BBC News.
před 3 hhodinami

U Berlína někdo ukryl zbraně, zřejmě na pokyn Ruska

Německé bezpečnostní složky loni objevily nedaleko Berlína skrýš se zbraněmi. Domnívají se, že je tam někdo ukryl na pokyn ruských tajných služeb, informovaly nyní stanice WDR, NDR a list Süddeutsche Zeitung. Německé úřady se domnívají, že dvě nalezené zbraně měly sloužit k útokům. Podezřelého zadrželi v Rumunsku.
13:51Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Rusko zase dráždí Japonsko. U sporných Kuril provedlo raketové testy

Japonsko kritizuje raketové testy, jejichž provedení u sporných Kurilských ostrovů oznámila Moskva. Ruské Tichomořské loďstvo ve čtvrtek uvedlo, že na největším kurilském ostrově Iturup odpálilo rakety země–loď Bastion. Tokio protestovalo už proti návštěvě šéfa Kremlu Vladimira Putina na ostrovech minulý týden.
před 5 hhodinami

Písek pouště Atacama v Chile pokryl sníh

V okolí hory Cerro Armazones, která se nachází v pohoří Sierra Vicuña Mackenna v chilských Andách asi 105 kilometrů jižně od města Antofagasta, sněží jen velice zřídka. Je tomu tak proto, že v této oblasti panují extrémně suché podmínky a prakticky nikdy neprší. Poté, co tento region zasáhl frontální systém, však došlo k velmi výjimečnému úkazu a v poušti Atacama napadla sněhová pokrývka.
před 7 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.