Hurikán Dorian zeslábl na čtvrtý stupeň, extrémní nebezpečí však trvá

Nahrávám video

Hurikán Dorian nad Bahamami zeslábl z nejvyšší páté na čtvrtou kategorii, s rychlostí větru kolem 250 kilometrů v hodině ale dál představuje mimořádné nebezpečí nejen pro tento ostrovní stát, ale i pro východní pobřeží Floridy a pobřežní oblasti Georgie. Uvedlo to americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Prezident Donald Trump spolu s úřady vyzval obyvatele zasaženého regionu, aby se skryli do bezpečí. Policie na Bahamách mezitím varovala, že kvůli bouři není schopna nikomu pomoci.

Střed bouře se odpoledne nacházel nad bahamským ostrovem Grand Bahama na severu souostroví, kde podle úřadů napáchal nepředstavitelné škody. Agentura AFP uvedla, že poškozeno či zcela zničeno bylo asi 13 tisíc budov.

Ač Dorian zeslábl, stále se nachází těsně na pomezí mezi čtvrtou a pátou kategorií. Velkým problémem je i to, že postup bouře se takřka zastavil – na západ směřuje rychlostí zhruba 1,6 kilometru za hodinu.

Šéf bahamské policie Samuel Butler vyzval obyvatelstvo, aby si v krizové situaci zachovalo chladnou hlavu, a upozornil, že záchranáři teď nemohou nikomu pomoct. „Jednoduše se k vám nedostaneme,“ řekl. Vítr o rychlosti 250 kilometrů v hodině to podle něj znemožňuje.

Bahamští obyvatelé dostali od úřadů rady, aby u sebe měli plovací zařízení a aby se v případě uvěznění vodou v domě nezdráhali prosekat na střechu, pokud to bude třeba. Bouře v zasažených oblastech může zvednout hladinu moře až o sedm metrů.

Modely naznačují, že hurikán mine pevninu

Mimořádné nebezpečí bude Dorian podle NHC představovat ještě nejméně dva dny, než výrazně zeslábne. V úterý ráno se podle meteorologů přiblíží k východnímu pobřeží Floridy, podél kterého bude postupovat na sever. V noci na čtvrtek se dostane k pobřeží Georgie a následně k Jižní Karolíně. Aktuální modely naznačují, že střed Dorianu zůstane nad Atlantikem a na pevninu nevstoupí.

Evakuace už byla nařízena obyvatelům pobřeží Georgie a v částech Floridy. Kvůli nebezpečí bude muset opustit domovy také skoro milion lidí na pobřeží Jižní Karolíny. V oblasti, která by měla být zasažena, žije asi 19 milionů lidí. Guvernér Georgie Brian Kemp varoval, aby si lidé s živlem nezahrávali a utekli. Už v neděli nařídil odjet všem obyvatelům pobřeží. V oblasti žije zhruba 540 tisíc
lidí.

Povinně se také musejí evakuovat obyvatelé záplavových částí Floridy a lidé žijící v karavanech. Nařízení se týká mimo jiné Palm Beach a Daytona Beach. Dobrovolná evakuace se vztahuje na některé části severní Floridy. Podle současné předpovědi bude zasaženo jen východní pobřeží Floridy, což znamená, že se místní budou pravděpodobně přesouvat na západ. Guvernér Ron DeSantis vyzval obyvatele, aby sledovali předpověď počasí a důkladně se připravili.

Nahrávám video
Saffirova-Simpsonova stupnice je stupnice pro klasifikaci tropických cyklon na západní polokouli
Zdroj: Wikipedia.org

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při izraelském útoku zemřeli libanonští důstojníci

Při izraelském úderu na vojenské vozidlo na jihu Libanonu zahynuli tři příslušníci libanonského vojska včetně dvou důstojníků, uvedla v sobotu podle agentury Reuters libanonská armáda. Izraelské ozbrojené síly to později potvrdily s tím, že incident vyšetřují. Libanonské ministerstvo zdravotnictví později podle agentury AFP sdělilo, že izraelský útok na jihu Libanonu zabil dvě ženy a 22 lidí zranil. Libanonská armáda se historicky nezapojuje do střetů mezi židovským státem a teroristickým hnutím Hizballáh.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Reuters: USA dají spojencům v Perském zálivu íránská aktiva na poválečnou obnovu

Spojené státy poskytnou svým spojencům v Perském zálivu íránská aktiva na poválečnou obnovu a na opravy budoucích škod, které jim Írán ještě způsobí. Napsala to v sobotu agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj.
před 4 hhodinami

Izraelská armáda při střelbě na Západním břehu zabila kojence

Izraelští vojáci v sobotu zahájili palbu na osobní automobil v Hebronu na okupovaném Západním břehu Jordánu a zabili při tom sedmiměsíční dítě a způsobili lehká zranění jeho rodičům. Oznámilo to palestinské ministerstvo zdravotnictví. Izraelská armáda podle serveru The Times of Israel incident potvrdila a vyjádřila nad ním „hlubokou lítost“. Úřady v Gaze, které ovládá teroristické hnutí Hamás, tvrdí, že izraelské údery tam zabily nejméně devět Palestinců. Terčem úderů podle Izraele byli teroristé.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Ukrajina udeřila v Petrohradu a ničila ropné sklady

Kyjev udeřil na ropné sklady a další cíle v Ruské federaci. Drony zasáhly i město Kronštadt u Petrohradu. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského stroje udeřily na tamní základnu. V Petrohradu se mohl stát terčem útoku výzkumný ústav, který se zabývá vývojem podvodních zbraní, píše server Ukrinform s odkazem na ruský telegramový kanál Astra. Moskva poslala na Ukrajinu 272 bezpilotních letounů, zemřel jeden člověk.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Moskva před volbami zvýšila ekonomický tlak na Arménii

Arméni budou v nedělních parlamentních volbách rozhodovat o proevropském směřování země nebo o zachování těsného spojenectví s Moskvou. Podle zákona z roku 2007 nesmí volit v cizině – oficiálně kvůli regulérnosti hlasování. Do voleb tak nemůže zasáhnout ani největší arménská diaspora v zahraničí, která žije v Ruské federaci. I přesto na ni cílí nátlaková kampaň, kterou se Moskva snaží udržet Arménii ve své sféře vlivu.
před 8 hhodinami

Hegseth v Normandii kritizoval evropskou obranu

Ve francouzské Normandii se konal ceremoniál na připomínku vylodění spojeneckých sil v roce 1944. Zúčastnil se například slovenský premiér Robert Fico (Smer) nebo americký ministr obrany Pete Hegseth, který varoval před imigrací a vyzval Evropu k větší angažovanosti v oblasti obrany, napsaly agentury Reuters a AFP.
před 10 hhodinami

Justice poslala kandidáta na prezidenta Peru těsně před druhým kolem k soudu

Peruánská justice nařídila postavit před soud levicového prezidentského kandidáta Roberta Sáncheze. Čelí obvinění, že volební komisi poskytl nepravdivé informace o finančních příspěvcích své strany v letech 2018 až 2020, informuje agentura AFP.
před 16 hhodinami

Armáda USA sestřelila íránské drony a udeřila na radarová stanoviště

Americká armáda sestřelila čtyři íránské drony vyslané směrem k Hormuzskému průlivu a zachytila několik íránských balistických střel namířených na Kuvajt a Bahrajn. Zaútočila rovněž na radarová stanoviště v Íránu. Oznámilo to v noci na sobotu velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM).
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...