Havajská sopka vybuchla a vyvrhuje kameny. Do okolí mohou létat kusy skal velké jako osobní auto

Havajská sopka Kilauea po dvou týdnech vulkanické aktivity vybuchla a z jejího kráteru se do téměř desetikilometrové výšky vznesl mohutný oblak popela, který začal padat na obce v okolí. Podle americké geologické služby USGS nehrozí místním obyvatelům velké nebezpečí, neboť již dříve bylo evakuováno téměř 2000 lidí. Vulkán může podle geologů chrlit kameny o velikosti osobního auta do bezmála kilometrové vzdálenosti.

Explozivní erupce trvala podle USGS několik minut a patrně ji způsobila pára, která se nahromadila uvnitř sopky a která pochází z podzemní vody ohřívané při současné vulkanické aktivitě. Obyvatelé okolí podle agentury AP hlásili popel snášející se na jejich domovy, jeho množství však podle geologů není nijak mimořádně velké.

Kráter havajské sopky Kilauea vyvrhuje kameny velikosti mikrovlnné trouby. USGS varovala, že lze očekávat vyvrhování skal velkých jako osobní auto až do vzdálenosti 800 metrů. Menší kameny mohou doletět víc než deset kilometrů daleko.

Aktivita sopky Kilauea na ostrově Havaj, který je největší v Havajském souostroví, je patrná už dva týdny. Své domovy dosud muselo opustit zhruba 2000 obyvatel z osady Leilani Estates a jejího okolí.

Výzvu k evakuaci dostaly i další stovky lidí. Úřady z bezpečnostních důvodů nařídily také uzavřít několik areálů pro turisty včetně parků v blízkosti sopky.

Havaj může zasypat sopečný popel

Očekávané erupce mohou podle USGS pokrýt Havaj silnou vrstvou popela. „Ve středu ráno (večer našeho času) byly na parkovišti několik stovek metrů od kráteru Halemaumau nalezeny víc než půlmetrové kameny. Očekáváme další exploze, které mohou být ještě silnější,“ varovala služba.

Středeční explozi doprovázelo zemětřesení o síle 4,2 stupně Richterovy stupnice. 

Podle amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) neklidná Kilauea zatím letecký provoz na Havajských ostrovech neohrožuje. Hlášena nejsou ani žádná zranění či úmrtí.