Francouzská kampaň končí. Macron i Le Penová se vypravili do katedrál

Francouzští prezidentští kandidáti ukončili kampaň před nedělním rozhodujícím druhým kolem voleb symbolickou návštěvou katedrál. Nacionalistka Marine Le Penová si vybrala chrám v Remeši, kde byli korunováni francouzští králové. Před impozantní památkou ji čekalpískot a nadávky od několika stovek demonstrantů, takže byla nakonec nucena budovu opustit postranním východem.

Centrista Emmanuel Macron, který si vybral katedrálu ve městě Rodez v jižní Francii, se dočkal vřelejšího přijetí, zejména od místní mládeže. Několik dívek dokonce šlo za školu, aby se s ním mohly setkat, získat od něho podpis a pořídit si s ním fotografii.

Kampaň oficiálně končí o půlnoci. Poté až do uzavření volebních místností v neděli ve 20:00 ani jeden z kandidátů nesmí veřejně vystupovat. V sobotu tak stráví čas více méně v soukromí.

Většinu demonstrantů, kteří v Remeši připravili Le Penové perné chvíle, tvořili podle francouzských médií stoupenci Macronova hnutí Vpřed! a také Nepodrobené Francie levicového radikála Jeana-Luka Mélenchona, který vypadl již v prvním kole voleb. Přestože Mélenchon nedal svým stoupencům pokyn, jak v druhém kole hlasovat, nakonec dal najevo, že je rozhodně proti šéfce Národní fronty.

Nahrávám video

Incidenty v Remeši následně Le Penová ostře odsoudila a obvinila Macronovy příznivce z násilí na posvátném místě. Katedrálu navštívila se svým souputníkem Nicolasem Dupontem-Aignanem, který v prvním kole dostal skoro pět procent hlasů a kterému poté slíbila výměnou za jeho podporu premiérské křeslo.

Podle listu Le Parisien jejich cesta měla být signálem pro miliony francouzských katolíků, kteří s krajní pravicí sdílejí odpor proti volné interrupci a uzákoněnému manželství sexuálních menšin.

Macron zdraví své příznivce v Rodez
Zdroj: Reuters/Regis Duvignau

Nic neponechal náhodě raději ani Macron. „Naše kultura je to, co nás drží. Návštěva rodezské katedrály je součástí naší dávné historie,“ napsal na Twitteru.

Do závěru kampaně se rozhodla vložit i francouzská pobočka mezinárodního ekologického hnutí Greenpeace. Její aktivisté se ráno vyšplhali na Eiffelovu věž v Paříži, aby tam vyvěsili transparent s tradičním heslem republiky Svoboda, rovnost, bratrství a také s výrazem „Resist“, chápaném jako výzva k odporu proti krajně pravicové kandidátce.

Macron v průzkumech mírně zvýšil náskok

Podle průzkumu provedeného po středeční televizní debatě zvýšil Macron nepatrně svůj náskok. Volilo by ho 62 procent lidí, zatímco Le Penovou 38 procent. V předchozím průzkumu společnosti Elabe se pro něj vyslovilo 59 procent lidí a Le Penové chtělo dát hlas 41 procent.

V prvním kole voleb předminulou neděli dostal Macron 24 procent hlasů a Le Penová 21,3 procenta. K urnám tehdy přišlo na 78 procent voličů.

Nahrávám video

Nadcházející souboj podle průzkumu společnosti Odoxa hodlají svým hlasováním v neděli ovlivnit tři čtvrtiny Francouzů. Taková účast by byla podle agentury Reuters druhá nejnižší ve druhém kole prezidentských voleb od roku 1965.

Někteří voliči dávají najevo, že se nemohou rozhodnout pro žádného ze dvou nesystémových kandidátů, kteří vyřadili z boje politiky tradičních stran. Celkem 69 procent z lidí, kteří nehodlají v neděli volit, tak učiní právě z tohoto důvodu. Řada z nich volila některého z levicových politiků, pro něž nenacházejí vhodnou alternativu v Macronovi ani v Le Penové. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA znovu útočily na Írán, tamní úřady hlásí mrtvé

Spojené státy dokončily další vlnu vzdušných úderů na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránská státní média hlásila výbuchy z oblastí jihoíránských měst Búšehr, Ahváz a Sírík, píše agentura Reuters. Při americkém vzdušném úderu na hraniční přechod Šalamčeh mezi Íránem a Irákem zahynuli dva lidé, sdělila s odkazem na bezpečnostní zdroje íránská agentura SNN. Kuvajt mezitím uvedl, že čelí íránskému dronovému útoku.
00:58Aktualizovánopřed 8 mminutami

Zástupci zemí EU podpořili další sankce proti Rusku. Řecko ustoupilo

Zástupci států Evropské unie podpořili přijetí 21. balíku sankcí proti Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině, potvrdil unijní diplomat. Řecko nakonec svou blokaci stáhlo. Athény požadovaly, aby EU zmírnila dohodnutá omezení týkající se dodávek ruského zkapalněného plynu (LNG). Jaké ústupky si Řecko vyjednalo, zatím není jasné. Nový sankční balík se zaměřuje zejména na ruský bankovní sektor.
před 16 mminutami

Izrael v Sýrii tiše rozšiřuje okupační zónu, v Libanonu sází na zkázu

Navzdory sílícímu tlaku Spojených států Izrael nadále okupuje části okolních zemí. V Libanonu podle expertů změnil strategii a místo masivního nasazení sil spoléhá na drony, umělou inteligenci a přesné zásahy. Oproti předchozím okupacím také židovský stát srovnal se zemí obce v pohraničí. V Sýrii pak dle místních obyvatel a médií tiše rozšiřuje oblast vojenské přítomnosti a podniká přeshraniční razie. Jeruzalém hájí své kroky nutností zajistit bezpečnost Státu Izrael.
před 3 hhodinami

Bezpečnostní složky evakuovaly kvůli požáru několik obcí v okolí Madridu

Španělské bezpečnostní složky kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve středu odpoledne, evakuovaly několik obcí v madridském regionu. V další obci vyzvaly občany, aby až do odvolání neopouštěli své domovy, podotkla agentura AFP. Požár vypukl u Almoroxu, který se nachází přibližně 70 kilometrů jihozápadně od španělské metropole.
před 10 hhodinami

Evropská komise schválila převzetí Warnerů konkurenčním Paramountem

Evropská komise schválila převzetí americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery konkurenčním konglomerátem Paramount Skydance v hodnotě 110 miliard dolarů (zhruba 2,3 bilionu korun). Souhlas unijní exekutivy je podmíněn splněním řady podmínek, jež mají zabránit narušení hospodářské soutěže, zejména na trhu distribuce filmů v Evropském hospodářském prostoru, uvedl Brusel.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

USA udeřily na Írán jedenáctou noc po sobě. Teherán mířil na americké základny

Americké velitelství CENTCOM oznámilo v noci na středu novou vlnu úderů na Írán, a to jedenáctou noc po sobě. Íránská média hlásila sérii explozí na několika místech v zemi. Nad Teheránem zasahovala protivzdušná obrana. Íránská armáda zase podle agentury IRNA sdělila, že útočila na americké základny v Jordánsku, Kuvajtu a Bahrajnu. Americké síly tvrdí, že cílem úderů je snížit íránskou schopnost napadat obchodní lodě v Hormuzském průlivu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

VideoZemě na jihu Evropy zápolí s požáry

Francie oznámila, že během extrémních teplot v druhé polovině června stoupla úmrtnost v zemi o víc než třetinu. S důsledky horka a sucha bojují Francouzi pořád. Tamní hasiči například zápolili s rozsáhlým požárem, který předtím spálil dva a půl tisíce hektarů na jihu země u Marseille. Od začátku roku už shořelo skoro 40 tisíc hektarů, což je víc než za celý minulý rok. Další požáry se šíří ve Španělsku, které zažilo podobné vlny veder a sucha jako Francie. Vítr žene jiskry a ve vyprahlých lesích snadno vytváří nová ohniska. Mnoho obcí na jihu Evropy navíc musí nařizovat svým obyvatelům, aby šetřili s vodou. Sucho se projevuje dřív, než bylo běžné, a má vážnější dopady na zemědělce. Požáry trápí také Itálii nebo země v severní Africe.
před 12 hhodinami

Soud s Madurem začne v červnu. Obhájce namítá porušení prezidentské imunity

Někdejší autoritářský vládce Venezuely Nicolás Maduro, kterého americké speciální síly v lednu unesly ze země, byl ve středu opět předveden před soud k předběžnému projednání obžaloby, podle níž pašoval drogy do USA. Podle agentury Reuters byl začátek procesu stanoven na 1. červen příštího roku.
před 12 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.