Francie a Rusko vrací radikálům úder. Putin chce, aby v Sýrii vystupovaly jako spojenci

Šéf Kremlu Vladimir Putin si přeje, aby Rusko a Francie vystupovaly jako spojenci při akcích v Sýrii. Ruský prezident už nařídil námořnictvu, aby kontaktovalo francouzskou letadlovou loď. Rusko také zesílilo nálety na pozice radikálů v provinciích Idlíb a Aleppo. Francouzské letectvo předtím udeřilo na město Rakka, které je baštou Islámského státu (IS). Ten má na svědomí pařížské útoky.

Mluvčí francouzské armády podle Reuters sdělil, že do bojových misí nad Rakkou se zapojilo deset stíhaček. Ty odstartovaly ze základen v Jordánsku a ve Spojených arabských emirátech.

Po pátečních teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly přinejmenším 129 mrtvých a více než 350 zraněných, Francie vystupňovala své úsilí v boji proti IS. V noci na neděli francouzské letectvo shodilo na pozice islamistů ve městě Rakka 20 bomb. Byl to největší francouzský nálet na islamisty od září, kdy s nimi Paříž ve větší míře začala.

Islámský stát loni vyhlásil v části Sýrie chalífát a tamní město Rakka se stalo jeho střediskem. Podle irácké tajné služby byla právě Rakka místem, kde se plánovaly páteční pařížské útoky.

Francois Hollande a John Kerry
Zdroj: ČTK/AP

Rozšíření spolupráce v boji proti radikálnímu hnutí bylo hlavním tématem pondělní pařížské schůzky amerického ministra zahraničí Johna Kerry s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Kerry prohlásil, že IS postupně ztrácí území, které v Sýrii a Iráku ovládá a že je připravný jasný plán, který na něj vyvine větší tlak.

Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru s francouzským časopisem Valeurs Actuelles uvedl, že bude spolupracovat s Paříží, pokud změní svou politiku na Blízkém východě. „Jestliže nebude francouzská vláda jednat vážně, pokud jde o její boj proti terorismu, nebudeme plýtvat naším časem na spolupráci se zemí, vládou nebo institucemi, které podporují terorismus,“ prohlásil Asad.

„Musíte nejdříve změnit svou politiku… pak se můžete stát součástí aliance, která sdružuje země bojující proti terorismu, a nikoli terorismus podporující,“ dodal. Syrský prezident nazývá teroristy všechny skupiny, které bojují již od roku 2011 proti jeho režimu, tedy jak islamisty, tak povstalecké skupiny, z nichž některé mají podporu Západu.

Putin: Je nutné navázat přímý kontakt s Francouzi

Ruský prezident pak oznámil, že armáda zintenzivní letecké údery proti radikálům v Sýrii. Do země bylo vysláno dalších 25 ruských letadel. „Je nutné navázat přímý kontakt s Francouzi a pracovat s nimi jako se spojenci,“ řekl Putin podle AFP. „Měli bychom plánovat společné akce na moři i ve vzduchu,“ podotkl šéf Kremlu.

 Kreml uvedl, že se prezidenti obou zemí dohodli na zintenzivnění spolupráce už po telefonu. Setkat se mají v Moskvě 26. listopadu.

obrázek
Zdroj: ČT24

Rusové před pár dny poprvé udeřili na pozice IS v Rakka

Rusko podniká letecké údery proti ozbrojencům v Sýrii od konce září. IS se přihlásil k útoku na ruské letadlo, které se zřítilo 31. října v Egyptě. Šlo prý o reakci za ruskou leteckou kampaň v Sýrii, kde je Moskva jedním z hlavních stoupenců syrského prezidenta Bašára Asada. 

Podle nejmenovaného zdroje, který citovala agentura Reuters, Rusové až do začátku týdne mířili zejména na povstalecké skupiny bojující proti syrskému režimu, z nichž některé jsou podporované Západem.

Ve středu ale udeřili i na islamistické pozice v syrském městě Rakka, které je baštou IS. O svých náletech Rusko předem informovalo USA. Snaží se tak předejít možným incidentům ve vzdušném prostoru nad Sýrii, kde na islamisty útočí právě i spojenci v čele se Spojenými státy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká armáda oznámila útoky na jihu Íránu, označila je za sebeobranu

Americká armáda podle oblastního velitelství amerických sil na Blízkém východě CENTCOM zaútočila v jižním Íránu na cíle, mezi nimiž byly lodě pokoušející se klást miny a odpalovací rampy. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Velitelství v prohlášení označilo pondělní útoky za sebeobranu a doplnilo, že si při pokračujícím příměří zachovává zdrženlivost.
01:57Aktualizovánopřed 10 mminutami

VideoPoláci se v armádních kurzech učí zvládat krizové situace, zájem mají tisíce lidí

Nácvik záchrany života na plastové figuríně, příprava na evakuaci při masivních výpadcích proudu nebo povodních či školení kybernetické ochrany. I tak vypadá výuka polské armády pro lepší připravenost lidí na krizové situace. Cvičení se konají každý víkend od března až do konce léta ve městech napříč Polskem. Program nazvaný „V pohotovosti“ funguje od loňského roku a absolvovalo ho na sedmnáct tisíc lidí. Letos armáda očekává ještě vyšší zájem.
před 26 mminutami

Rusko oznámilo nové údery na Kyjev, cizince vyzývá k odchodu

Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že za ukrajinský úder na Starobilsk zahajuje „odvetné“ údery na vojenskoprůmyslové objekty, velitelská stanoviště a místa rozhodování v Kyjevě. Moskva rovněž vyzvala zahraniční občany i diplomaty, aby město opustili. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že situaci pečlivě sleduje a všechny informace vyhodnocuje. Ukrajina se již pátým rokem brání plnohodnotné ruské invazi.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Íránský prezident nařídil obnovit připojení k internetu, píší média

Íránský prezident Masúd Pezeškján podle státních médií nařídil obnovu internetového připojení v zemi, uvedla v pondělí agentura Reuters, podle které tamní média citují mluvčího ministerstva komunikací. Připojení k internetu úřady v zemi blokují nepřetržitě 87 dní, připomněla organizace NetBlocks.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

VideoŽádný útok nebyl tak intenzivní, popsal Čech ruský nálet na Ukrajinu

Realitu nedávného masivního ruského útoku na Ukrajinu zažil i český zdravotník Jan Doucha. Ten úderů zažil již několik, žádný však prý nebyl takto intenzivní. Nejvážněji zraněné odvážely sanitky okamžitě. Doucha poskytoval pomoc lehce zraněným, tři pacienty pak převezl do přeplněné nemocnice. Nejmladšímu zraněnému nebyl ani rok, nejstaršímu devětadevadesát. Rusové navíc pokračovali v útocích i během záchranných prací. „Když jsme ženu předávali sanitce, tak začal poplach a za dvě tři minuty nad námi proletěl (dron) Šáhed,“ popsal situaci dobrovolný záchranář Dmytro Maksymovyč. Doucha jezdí na Ukrajinu pomáhat s převozem zraněných do českých nemocnic pravidelně. A říká, že ani tento útok na tom nic nezmění.
před 10 hhodinami

VideoPoužití rakety Orešnik proti Ukrajině vnímám jako hysterickou reakci, řekl Sokol

Na Evropu Rusko nezaútočí tak masivně jako na Ukrajinu, může to ale zkusit na jednoho člena NATO, třeba v Pobaltí, řekl ve sněmovně ředitel BIS Michal Koudelka. Dle místopředsedy zahraničního výboru dolní komory Petra Sokola (ODS) jsou Evropané bezpochyby svědky pokračujícího zhoršování bezpečnostní situace na kontinentu i jinde ve světě. V Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem rovněž prohlásil, že Rusko na Ukrajině téměř vůbec nepostupuje. Použití rakety Orešnik proti Ukrajincům tak považuje za hysterickou reakci Ruska na fakt, že rozpoutanou válku nevyhrává. Dodal, že pokud by vládla ODS, na pomoc Kyjevu by strana dala čtvrt procenta HDP tak, jak to navrhuje generální tajemník NATO Mark Rutte.
před 11 hhodinami

Duchovní ruské pravoslavné církve Ilarion byl zadržen v Česku, píší Novinky.cz

Duchovní ruské pravoslavné církve Ilarion byl zadržen v Česku pro podezření z převozu zakázaných látek, píší Novinky.cz. Telegramový kanál Ilariona uvádí, že duchovní považuje událost za provokaci. Policejní mluvčí Michaela Richterová potvrdila, že v neděli večer policisté zadrželi na čerpací stanici u dálnice D6 vozidlo, ve kterém byly tři sáčky s neznámou bílou látkou. Šlo o jednotky gramů. Zatím není nikdo obviněný, informovala Richterová. Rusko později uvedlo, že si kvůli celé věci předvolá vedoucího českého zastupitelského úřadu v Moskvě.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V USA se podařilo zažehnat hrozbu výbuchu nádrže s nebezpečnou chemikálií

Hasičům v jižní Kalifornii se podařilo zažehnat nebezpečí výbuchu nádrže s hořlavou chemikálií. S odvoláním na místní úřady o tom v pondělí odpoledne SELČ informovala agentura Reuters. Před hrozbou exploze hasiči varovali v pátek. Kolem 50 tisíc lidí z okolí kvůli tomu muselo opustit své domovy.
před 12 hhodinami
Načítání...