Evropský parlament opět nebude ochuzen o kuriózní poslance

Brusel - Evropský parlament nebude ani ve svém novém složení ochuzen o několik kuriózních poslanců. Jejich přínos v politice sice bývá velmi malý, nicméně hlavním cílem osobností známých ze sportovního a kulturního života je přilákat voliče a bojovat především s nízkou volební účastí.

Do parlamentu se dostala například 28letá chráněnka italského premiéra Silvia Berlusconiho a bývalá účastnice soutěže Miss Itálie Barbara Materaová, která podle svých slov „politiku miluje“. Další kráskou v poslaneckých lavicích je 29letá bývalá modelka Elena Basesková, dcera rumunského prezidenta Traiana Baseska. Kvůli svým aférkám se často dostávala na první stránky v rumunském tisku a rozruch svého času vyvolala tím, že podpořila legalizaci marihuany.

Novým evropským zákonodárcem je i 50letý magnát Gigi Becali, jeden z nejbohatších lidí Rumunska a vlastník většiny akcií fotbalového klubu FC Steaua Bukurešť. Becali získal v 90. letech za nevyjasněných okolností pozemky od rumunské armády. Poslední čtyři roky má problémy s úřady kvůli údajným daňovým podvodům. Na daních prý dluží kolem deseti milionu dolarů. Na plenární zasedání ve Štrasburku chce údajně létat soukromým tryskovým letadlem. Podle dnešního rozhodnutí bukurešťského soudu ale nesmí překročit hranice země. Soud tak potvrdil předchozí soudní zákaz kvůli údajnému únosu tří mužů, kteří Becalimu ukradli luxusní automobil.

Europoslancem se stane i 57letý italský novinář a spisovatel egyptského původu Magdi Cristiano Allam, který je vášnivým obhájcem Izraele a ostrým kritikem islámských radikálů. Loni konvertoval ke katolicismu a od té doby je vášnivým, podle některých hlasů až hysterickým bojovníkem za křesťanské hodnoty. Allam žije už šest let pod stálou policejní ochranou.

Finsko bude v europarlamentu zastupovat například pravoslavný kněz Mitro Repo. Kvůli kandidatuře ho pravoslavná církev ještě v květnu zbavila kněžství s tím, že „církev sama sebe vnímá jako nadčasovou a univerzální a nijak si neidealizuje žádný historický moment ani politickou stranu“.

  • Barbara Materaová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/919/91822.jpg
  • Rumunská europoslankyně a dcera prezidenta Traiana Baseska autor: ČTK, zdroj: AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/915/91447.jpg
  • George „Gigi“ Becali autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/919/91821.jpg