Dozorce z Osvětimi obžalován z podílu na 300 000 vraždách

Berlín - Německá prokuratura obžalovala 93letého Oskara Gröninga z podílu na 300 000 vraždách v Osvětimi. Jako člen SS tu evidoval zabavený majetek vězňů a před několika lety se rozhodl vystoupit proti popírání holocaustu. Obžaloba se týká období mezi květnem a červnem 1944, kdy do Osvětimi přijelo na 425 000 Židů z Maďarska, z nichž 300 000 bylo takřka ihned zavražděno v plynových komorách. „Pomáhal nacistickému režimu s ekonomickými zisky, čímž podpořil systematické zabíjení,“ uvedlo německé státní zastupitelství ve Stuttgartu.

Gröning je jedním ze tří desítek někdejších údajných osvětimských dozorců, jejichž stíhání loni v září doporučili spolkoví žalobci pověření objasňováním nacistických zločinů. Pro hannoverské zastupitelství je Gröningův případ v pořadí čtvrtým. Dva z případů prokuratura odložila kvůli špatnému zdravotnímu stavu podezřelých a třetí ukončila kvůli úmrtí podezřelého.

Gröning se před lety ve filatelistickém klubu dostal do politického rozhovoru s jiným členem spolku, který mu doporučil pamflet s názvem Osvětimská lež nyní již zesnulého známého popírače holocaustu Thiese Christophersena. Gröning napsal Christophersenovi, že „viděl všechno, plynové komory, kremace, proces výběru“. Od té doby se rozhodl o svém působení v Osvětimi otevřeně hovořit. Mimo jiné popsal řadu zvěrstev, jichž byl v táboře svědkem. Tvrdí ale, že sám se žádného zločinu nedopustil.