Do sídla prozatímního libyjského premiéra vtrhli povstalci

Tripolis - Nepokoje v Libyi ještě zdaleka neskončily. Několik desítek někdejších libyjských povstalců totiž dnes zaútočilo na sídlo prozatímního premiéra Abdara Rahíma Kíba v Tripolisu. Při přestřelce zabili přinejmenším dva muže, kteří sídlo předsedy vlády hlídali. Zranili i dalších pár lidí. Povstalci podle všeho chtějí peníze, které jim vláda slíbila za boj proti Kaddáfího režimu. Nakonec se jich ale nedočkali.

Sídlo premiéra oblehla desítka automobilů vybavených protiletadlovými zbraněmi. Povstalci vnikli do budovy a podle svědků byla slyšet střelba. Většina osazenstva budovy před ozbrojenci uprchla, včetně ministra financí Hasana Ziglama a jednoho z místopředsedů vlády. Mluvčí kabinetu později uvedl, že v bezpečí je i premiér. Střet trval několik hodin, než se ozbrojenci stáhli.

Povstalci se nedočkali slíbených peněz. Tak si pro ně došli

Podle BBC News se povstalci domáhali peněz, které libyjská vláda začala před několika měsíci vyplácet účastníkům bojů proti režimu svrženého vůdce Muammara Kaddáfího. Později však vláda vyplácení peněz zastavila s odvoláním na blíže neupřesněné „nesrovnalosti“. To vyvolalo hněv řady Libyjců, kteří se zapojili do povstání a žádnou odměnu nedostali.

Podle mluvčího vlády začalo ministerstvo obrany po dnešním incidentu s představiteli někdejších povstalců jednat o tom, jak situaci s výplatami peněz za účast na povstání vyřešit.