Do roku 2030 by měla cholera téměř zmizet, plánuje WHO

Nahrávám video

Světová zdravotnická organizace odstartovala kampaň proti choleře. Průjmové onemocnění z infikované vody ročně zabije na sto tisíc lidí. Cílem projektu je snížit toto číslo do roku 2030 o 90 procent, zvlášť v zemích jako je Jemen, kde vypukla jedna z nejhorších epidemií za poslední dekády.

Hromadná nákaza se válkou zpustošenou zemí šíří na všechny strany. Každý den přibyde pět tisíc nemocných, celkem jich je už skoro 700 tisíc. Zemřelo už na dva a půl tisíce pacientů. Vybombardovaným nemocnicím chybí léky a zdravotnický personál nedostal rok výplatu.

„Konflikt způsobili lidé. Je nesmírně závažný, čísla jsou otřesná a dál rostou. Cholera jen zhoršuje nedostatek jídla a léků,“ upozorňuje koordinátor humanitární pomoci OSN Stephen O'Brien.

Boj s cholerou v Jemenu
Zdroj: Mohammed Mohammed/ČTK/imago stock&people

Jemenci jako rukojmí regionálních velmocí

Válka v nejchudší arabské zemi zuří už třetím rokem. Proti sobě stojí šíitští povstalci ze severu podporovaní sesazeným prezidentem Alím Absalláhem Sálihem a Íránem a na druhé straně současný prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí podporovaný armádami Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Velkou část z více než deseti tisíc civilních obětí mají na svědomí jejich bomby. 

„Bezpečnostní situace není jednoduchá, není jednoduchá ani doprava materiálu do Jemenu, nicméně jde to. Ale v souvislosti s epidemií cholery je třeba masivně navýšit humanitární pomoc, aby se ji podařilo zastavit,“ říká ředitel české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

Přes veškeré úsilí OSN se nedaří uzavřít trvalé příměří. Jemenská válka se totiž stala jedním z konfliktů, ve kterém si měří síly regionální velmoci – Saúdská Arábie a Írán. Z celkem 27 milionů Jemenců jich zatím dva miliony uprchly z domovů a polovina nemá přístup k čisté vodě.

Dítě trpící cholerou
Zdroj: ČT24

Kontaminovaná pitná voda je přitom jádrem globální krize cholery. V sedmačtyřiceti ohrožených zemích světa se jí ročně nakazí skoro tři miliony lidí a 95 000 z nich na průjmové onemocnění zemře.

Vakcína, která před cholerou ochrání na tři roky, přitom stojí jen 135 korun. „Samotná vakcína ale není jediným řešením problému, tím je čistá voda a hygiena,“ dodává Seth Berkley ze Světové aliance pro vakcíny a imunizaci.

Právě distribuce léčiv a také mezinárodní koordinace zdravotních plánů i systém včasného varování před nákazou jsou jádrem nového ambiciózního plánu na takřka úplné vymýcení cholery.

Vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ho bakterie Vibrio cholera přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu. Rychlému šíření nemoci napomáhá její krátká inkubační doba – od dvou hodin do pěti dnů. Pro zastavení onemocnění je klíčové především dodržování správné hygieny.

Odhadované roční počty případů cholery:
Indie: 675 000 případů, 20 000 mrtvých
Etiopie: 275 000 případů, 10 500 mrtvých
Nigérie: 220 000 případů, 8000 mrtvých
Haiti: 210 500 případů, 2500 mrtvých
(Zdroj: Univerzita Johnse Hopkinse)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Letoun NATO sestřelil dron nad Estonskem

Rumunská stíhačka F-16 startující z Litvy v úterý sestřelila nad Estonskem dron zřejmě ukrajinského původu, sdělil estonský ministr obrany Hanno Pevkur zpravodajskému webu Delfi. Škody podle Pevkura nevznikly, po troskách dronu estonské úřady pátrají. Lotyšsko v úterý vyhlásilo kvůli dronu letecký poplach. Jedná se o nejnovější případy z řady narušení vzdušného prostoru v této zemi sousedící s Ruskem, uvedla agentura Reuters.
13:07Aktualizovánopřed 29 mminutami

WHO zkoumá možnosti vakcín a léčby proti epidemii eboly v Kongu

Světová zdravotnická organizace (WHO) zkoumá, zda by některé kandidátské vakcíny, tedy očkovací látky ve fázi výzkumu, nebo léčebné postupy, mohly být použity k potlačení epidemie eboly v Kongu (Demokratické republice Kongo). Informovala o tom v úterý agentura AFP. Organizace již dříve vyhlásila nárůst počtu případů vysoce nakažlivé hemoragické horečky za mezinárodní zdravotní stav nouze.
12:48Aktualizovánopřed 53 mminutami

ICC na mě vydal zatykač, řekl krajně pravicový izraelský ministr Smotrič

Mezinárodní trestní soud (ICC) požádal o zatčení izraelského ministra financí Becalela Smotriče, uvedl v úterý na tiskové konferenci podle agentury Reuters a webu The Times of Israel (ToI) sám krajně pravicový člen izraelské vlády. Smotrič krok ICC označil za vyhlášení války, které jej nezviklá v přístupu k Palestincům. Ministr během bojů v Pásmu Gazy požadoval co nejtvrdší postup izraelské armády, dlouhodobě volá po anexi palestinských území a odmítá vznik palestinského státu.
před 1 hhodinou

Deficit 80 miliard dolarů a bankovní krize. Ukrajinská rozvědka zveřejnila interní ruské údaje

Ukrajinská zahraniční rozvědka získala nové interní ruské dokumenty hodnotící dopady války na ekonomiku země. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se je ruské úřady snaží utajit před mezinárodním společenstvím i vlastními obyvateli.
před 1 hhodinou

Kalifornští hasiči zápolí s rozsáhlým lesním požárem nedaleko Los Angeles

Pouhých 60 kilometrů od Los Angeles vypukl rozsáhlý požár místních porostů, který se kvůli extrémnímu suchu a silnému větru šíří krajinou alarmující rychlostí. Úřady nařídily evakuaci tisíců obyvatel a do pohotovosti povolaly více než dvě stovky hasičů. Ti se za pomoci letadel a helikoptér snaží dostat plameny pod kontrolu a zabránit jejich dalšímu šíření pomocí speciálních zpomalovacích látek.
před 1 hhodinou

Si řekl Trumpovi, že by Putin mohl invaze na Ukrajinu litovat, píší FT

Ruský vládce Vladimir Putin by nakonec mohl invaze na Ukrajinu litovat. Podle listu Financial Times (FT) to minulý týden řekl čínský prezident Si Ťin-pching svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi během jeho návštěvy asijské země. Trump čínskému prezidentovi pak prý navrhl, aby společně s Putinem spolupracovali proti Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC).
před 2 hhodinami

Portugalsko má nejdelší průměrný trest odnětí svobody v Evropě

Podle údajů Rady Evropy, které byly v úterý zveřejněny ve zprávě analyzující stav vězeňské populace v roce 2024, je průměrná délka trestu odnětí svobody v Portugalsku 31,4 měsíce, což je nejdelší doba mezi evropskými zeměmi.
před 2 hhodinami

Svět je dle expertů k pandemiím náchylnější než před covidem

Ani po epidemii eboly v západní Africe před necelými deseti lety, pandemii covidu-19 a nouzové situaci kolem infekčního onemocnění mpox (dříve opičí neštovice) není svět bezpečnějším místem před propuknutím nových pandemií. Uvedlo to mezinárodní expertní grémium na úvod výročního zasedání Světového zdravotnického shromáždění, které je orgánem Světové zdravotnické organizace (WHO). Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že svět nyní zažívá nebezpečné časy.
před 3 hhodinami
Načítání...