Do Německa přišlo loni z Česka nelegálně více migrantů. Hranici ale nejčastěji překračují z Rakouska

Počet běženců, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni zvýšil. Vyplývá to ze statistiky německého ministerstva vnitra. Zatímco mezi lednem a listopadem 2017 spolková republika na svém území zachytila 3547 uprchlíků, kteří do země nelegálně vstoupili z Česka, loni jich za stejné období bylo už 3931. U většiny ostatních sousedních zemí přitom Německo zaznamenalo pokles. Český ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale říká, že k tak dramatickému nárůstu z Česka nedošlo a že se liší způsob vedení statistik.

Celkem loni Německo v prvních 11 měsících roku registrovalo 38 580 nelegálních přechodů hranic ze strany migrantů, zatímco o rok dříve jich bylo ještě 45 823. Meziročně tak zaznamenalo pokles téměř o 16 procent případů.

Na české hranici je však podle spolkové republiky naopak patrný nárůst o 10,8 procenta. Nejvíce běženců z Česka spolkové úřady zachytily v lednu, kdy to bylo 474 osob. Na úrovni čtyři sta případů a více pak byly ještě měsíce listopad a říjen. Nejméně migrantů naopak Němci zaznamenali v červenci, konkrétně 280 osob, a v srpnu, kdy šlo o 293 lidí.

„To je problém, který jsme řešili již v minulosti, a sice odlišné statistiky na české a německé straně,“ upozornil Hamáček. „Ten nárůst byl nicméně velmi mírný. Jednalo se o devatenáct osob a to celkové číslo prokázaných tranzitních migrantů se pohybuje pod dvě stě osobami,“ přiblížil ministr vnitra.

Německo podle něj do statistiky započítává všechny případy, kdy je na území Německa zadržen cizinec z Česka, i když se například později prokáže, že má povolení k pobytu v Německu, nicméně si třeba zapomněl doklady. V budoucnu by se měly statistiky sjednotit.

Nelegální přechody hranic z Česka nicméně pokračují i letos. Svědčí o tom mimo jiné aktuální zpráva policie ze západoněmeckého Landau, která zde ve středu v přívěsu nákladního vozu objevila čtveřici mladých Afghánců, které někdo do Německa propašoval právě přes Česko.

Na hranici s Rakouskem počet případů ubyl

Výrazně větší počet migrantů než na české hranici Německo do listopadu zaznamenalo na hranicích s Rakouskem, a sice 10 319. Právě na rakouské hranice se také primárně soustředí aktivity před půlrokem založené bavorské pohraniční policie. Na téměř 820 kilometrů dlouhé hranici, na níž bylo předloni ve stejném období registrováno 14 905 nelegálních přechodů ze strany uprchlíků, je navíc trojice pevných kontrolních stanovišť. Na hranici s žádným jiným státem je Německo nemá.

Druhá byla loni za prvních jedenáct měsíců co do počtu zachycených běženců právě hranice s Českou republikou a třetí byla ta se Švýcarskem – 3724 migrantů. Předloni měly tyto dvě země pořadí opačné. Nejméně nelegálních přechodů, konkrétně 251, německé úřady v uvedeném období roku 2018 zaznamenaly na hranici s Lucemburskem.

Relativně vysoký počet migrantů, a to 9274, se pak loni v daném období pokusil dostat do Německa prostřednictvím některého z tamních letišť. Předloni jich ale za jedenáct měsíců bylo ještě o něco více – 10 293.

Většina běženců, které německá policie takto zachytí, nebývá rovnou vracena do země, z níž přišla. Pokud požádají v Německu o azyl, a neučinili tak již dříve, bývají do spolkové republiky vpuštěni. Za celý rok 2017 spolkové úřady z hranic vrátily jen 12 370 z 50 154 zachycených migrantů. Velkou většinu z nich zadržely na hranicích s Rakouskem a na letištích.