Další úspěch Pomahačova týmu - transplantace rukou

Boston - Tým českého chirurga Bohdana Pomahače transplantoval v nemocnici v Bostonu obě ruce pětašedesátiletému Američanovi Richardu Manginovi, který o končetiny přišel před devíti lety kvůli krevní infekci. Pomahačův tým v minulosti provedl několik transplantací obličeje, a jedná se tak o další úspěšný a unikátní zákrok v režii lékaře českého původu.

Dvanáctihodinovou operaci provedli lékaři minulý týden, když pod loktem spojili Manginovy kosti, šlachy, svaly, nervy i cévy s rukama anonymního dárce. Podle chirurgů byla operace úspěšná; pacient se zotavuje dobře a na dnešní tiskové konferenci hýřil optimismem.

„Je to, jako byste mohli létat. Jako by se ptákovi vrátila křídla,“ řekl operovaný novinářům. Už prý začíná čas od času cítit své nové prsty a zápěstí. Bude ale trvat ještě několik měsíců, než bude moct nové ruce plně používat. Příští rok a půl bude pět dnů v týdnu docházet do nemocnice na rehabilitace.

Mangino byl před svým onemocněním leteckým dispečerem. V roce 2002 ale měl ledvinové kameny, od nichž dostal otravu krve. Lékaři se mu tehdy snažili končetiny zachránit. Nakonec mu ale museli amputovat nohy 20 centimetrů pod kolenem a ruce 15 centimetrů pod loktem.

Reportáž Blanky Závitkovské (zdroj: ČT24)

Druhá transplantace rukou v tomto roce

V letošním roce se jedná o druhou transplantaci obou rukou, kterou Pomahačův tým provedl. V květnu lékaři transplantovali paže Američance Carle Nashové, kterou znetvořil šimpanz. Ženě lékaři rovněž dali nový obličej. Paže ale později museli znovu odejmout, protože je tělo pacientky nepřijalo.

Kromě operace Nashové provedl Pomahačův tým letos ještě další dvě transplantace obličeje. Byli vůbec prvními lékaři, kteří ve Spojených státech tuto operaci provedli. Všechny tři transplantace obličeje byly úspěšné.

Bohdan Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996.