Čínský soud za melamin v sušeném mléce: Dvakrát trest smrti

Peking - Čínský soud dnes k trestu smrti odsoudil dva muže obžalované v souvislosti se skandálem kolem průmyslové chemikálie melamin v sušeném mléce. Další dvě osoby byly odsouzeny na doživotí. Po konzumaci kontaminovaného mléka zemřelo nejméně šest dětí a dalších téměř 300 000 onemocnělo. Zatím bylo v souvislosti s melaminovým skandálem obviněno jednadvacet lidí: ředitelé mlékárenských firem, obchodníci s melaninem a státní úředníci, kteří skandál utajovali.

Trest smrti dostal Čang Jü-ťün, jenž vedl továrnu, která byla údajně největším čínským zdrojem melaminu. Stejný trest byl vynesen i nad Kengem Ťin-pchingem. Doživotní trest vězení dostal za ohrožení národní bezpečnosti Čang Jen-čang a stejný trest soud udělil i generální manažerce mlékárny Sanlu Tchien Wen-chuové. Podle informací tiskové agentury Nová Čína dostali tři další bývalí vysocí představitelé mlékárny Sanlu tresty vězení od pěti do 15 let.

Příbuzní mrtvých dětí pro manažerku továrny Sanlu Wen-chuovou požadovali trest smrti. „Měli by ji zastřelit, smrt za smrt,“ řekla Čeng Šu-čen, jejíž roční vnučka rovněž zemřela na selhání ledvin poté, co pila sušené mléko vyrobené mlékárnou Sanlu. Právě tato továrna byla největším producentem kontaminovaných potravin.

Melamin je průmyslová chemikálie, která se přidává do umělých hmot používaných například při výrobě plastových židlí. Do mléka byla dodávána, aby při testech uměle zvyšovala měřený obsah bílkovin a aby tak vyvolávala dojem, že surovina je hodnotnější.

Zpravodaj České televize v Číně Tomáš Etzler řekl, že rychlost rozhodování a vydávání verdiktů je motivována snahou čínské vlády celou aféru ukončit. „Vláda soud trochu uspěchala, aby kauzu uzavřela do začátku nového čínského roku (26. ledna),“ informoval Etzler. Dodal ale, že jí v „úspěšném“ uzavření případu brání postižené rodiny, které se s obviněnými chtějí soudit. Čínská vláda proto zatím žádným soudům nedovolila, aby žaloby rodičů přijal.

Souzené mlékárny nabízejí postiženým rodinám kompenzaci, ty ji ale považují za malou. Soud se koná v průmyslovém městě Š'-ťia-čuang v provincii Che-pej, kde bylo hlavní sídlo nyní zkrachovalé mlékárny Sanlu.

Podvodníci vymysleli způsob, jak vydělat na mléce. To od farmářů ředili, aby ho bylo víc. Prodávali ho mlékárnám. Aby podvod zakryli, sypali do něj melamin - chemikálii, která v potravinách nemá co dělat, ale při běžném testu zdánlivě zvyšuje obsah bílkovin. Výrobci kojeneckého mléka kvalitu suroviny neprověřili. A látku, která se používá třeba při výrobě plastů, šířili ve svých produktech. Organismus dospělých by malé množství melaminu zvládl. Ale pro kojence odkázané na toxické mléko jako jediný zdroj výživy, byly opakované dávky kritické. Šest jich zemřelo. Dodnes jich 50 tisíc zůstává v nemocnicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Novým šéfem NASA se stal Jared Isaacman

Americký Senát ve středu potvrdil miliardáře a soukromého astronauta Jareda Isaacmana jako nového šéfa Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), píše agentura Reuters. Isaacman se tak stal patnáctým šéfem úřadu. V republikány ovládaném Senátu pro něj hlasovalo 67 senátorů, proti jich bylo 30.
před 1 hhodinou

USA a Rusko budou o víkendu jednat na Floridě, píše Politico

Vyjednávači USA a Ruska se o víkendu sejdou v Miami na Floridě, aby projednali možnou cestu k míru v rusko-ukrajinském konfliktu, uvádí americký portál Politico s odvoláním na dva své zdroje. Součástí ruské delegace bude prý Kirill Dmitrijev, jenž je výkonným ředitelem Ruského fondu přímých investic a předním ruským vyjednávačem pro Ukrajinu. Očekává se, že americké zástupce povedou zvláštní zmocněnec Steve Witkoff a Jared Kushner, zeť amerického prezidenta Donalda Trumpa.
21:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinu je třeba podporovat, EU by ji ale měla financovat jako dosud, řekl Babiš

Česko nezpochybňuje potřebu podpory Ukrajiny Evropskou unií. Měla by být ale financována jako dosud, žádné mimořádné garance Česká republika dávat nebude, řekl před nadcházejícím jednáním Evropské rady premiér Andrej Babiš (ANO). Koalice podle něj o pozici jednala v úterý řadu hodin.
10:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Odvolací soud umožnil setrvání Národní gardy ve Washingtonu

Americký federální odvolací soud ve středu rozhodl, že nasazení Národní gardy ve Washingtonu může prozatím pokračovat, čímž zvrátil verdikt nižší instance nařizující stažení vojáků. Informovala o tom agentura AP s tím, že gardisté v metropoli zůstanou i v roce 2026. Národní gardu, rezervní složku amerických ozbrojených sil, vyslal do hlavního města k policejní misi prezident Donald Trump.
před 2 hhodinami

Novela zákona o veřejnoprávních médiích vyvolává v Litvě protesty

Novináři a zástupci kulturní sféry protestují v litevském Vilniusu. Obávají se, že novela zákona o fungování veřejnoprávních médií ohrožuje jejich nezávislost a svobodu. Už minulý týden demonstrovalo na podporu médií ve Vilniusu několik desítek tisíc lidí. Znepokojení vyjadřují i mezinárodní organizace včetně Evropské vysílací unie. Podle vlády jsou změny v „Litevském národním rozhlase a televizi“ nutné. Parlament by měl o novele ve druhém čtení rozhodovat ve čtvrtek. Vládní koalice má teoreticky dost mandátů i na případné přehlasování prezidentského veta.
před 3 hhodinami

Europarlament žádá dostupnou možnost potratu pro všechny ženy v EU

Poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku vyzvali k tom, aby všechny ženy v EU měly možnost bezpečně podstoupit potrat. Ženy, které žijí v zemích, kde tento zákrok není povolen, by ho mohly podstoupit v jiném unijním státě bezplatně. Usnesení je nicméně pro členské státy nezávazné.
před 3 hhodinami

Aby Ukrajina přežila, potřebuje financování, jinak zkrachuje, varuje Rusnok

„V našem bytostném zájmu je posilovat společenství, jehož jsme součástí a které nám pomáhá se ochránit – jak EU, tak NATO. Rozhodují praktické kroky, ne gesta nebo vyjádření,“ komentoval v Interview ČT24 expremiér a bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok fakt, že Rusko stále trvá na tom, že v jeho sféře vlivu leží i Česko. Aby Ukrajina přežila, potřebuje financování, jinak země zkrachuje ekonomicky a tím pádem i vojensky, dodal s tím, že Kyjev nebojuje jen za sebe, ale také za nás. Míní, že Rusko „má pořád choutky vykládat, že toto je jeho vlivové území“.
před 3 hhodinami

Slovenský soud pozastavil účinnost zákona rušícího úřad pro ochranu whistleblowerů

Slovenský ústavní soud ve středu pozastavil účinnost zákona, který měl zrušit stávající úřad na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti a nahradit ho od ledna příštího roku novou institucí. Rozhodnutí soudu uvítala opozice, která mu minulý týden doručila podnět k přezkoumání zákona. Výhrady vůči němu měla také Evropská komise, slovenský generální prokurátor i slovenský prezident Peter Pellegrini. Soud zrušil i nové administrativní povinnosti pro nevládní organizace.
17:12Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...