CIA: Sedm agentů zemřelo kvůli naší chybě

New York - Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) v úterý přiznala nedostatky a chyby, které umožnily údajnému informátorovi vstoupit loni 30. prosince na americkou základnu v Afghánistánu a vyhodit se do vzduchu. Při sebevražedném útoku tehdy zahynulo sedm členů CIA a šest jejich kolegů utrpělo zranění.

V interní zprávě CIA za chyby označila to, že nereagovala na varování jordánských výzvědných služeb ohledně útočníka, který byl dvojím agentem, nebo nepřijala bezpečnostní opatření, jež mohla předejít druhému nejhoršímu útoku v dějinách agentury.

Sebevražedný atentátník oklamal CIA a přesvědčil její agenty, že může být užitečný v boji proti al-Káidě. Byl pozván na dobře opevněnou základnu v provincii Chóst na jihozápadě Afghánistánu poblíž hranic s Pákistánem. „Tvrdil, že má přístup do extremistických kruhů, a kdyby jednal v dobré víře, mohl být potenciálně velmi produktivní,“ řekl ředitel CIA Leon Panetta. „Ale vůbec se nevzdal svých teroristických kořenů. Byl to de facto brutální zabiják.“

Agenti byli varováni

Panetta poukázal na chyby CIA odhalené při vyšetřování, agenti CIA hlavně atentátníka pořádně neprohledali. Byly tam zásadní chyby v bezpečnostních opatřeních a selhání v komunikaci. Jednou z největších chyb podle CIA bylo to, že její důstojník v Jordánsku nebral v potaz varování jordánských tajných služeb, které upozorňovaly na spojení atentátníka s al-Káidou.

Okamžitě po atentátu Panetta hájil CIA před obviněním z hrubého porušení bezpečnosti. List The Washington Post v lednu napsal, že útočník odpálil výbušniny těsně před tím, než ho strážci začali prohledávat.

Panetta řekl, že chyby nastaly kvůli nedostatkům v různých složkách agentury, včetně komunikace, dokumentace i manažerského dohledu. Není podle něho možné určit odpovědnost jednotlivce nebo nějaké skupiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump hrozí Teheránu odvetou za útoky na americké základny v Jordánsku

Armáda USA zlikvidovala balistické střely, které ve středu nad ránem vypálil Írán na základny Spojených států na Blízkém východě, uvedlo americké oblastní velitelství CENTCOM. Později informovalo o tom, že USA a Saúdská Arábie podnikly údery proti Íránem podporovaným milicím v Iráku, které útočily na saúdskoarabská ropná zařízení, a zabily dvacet lidí. Írán také dle agentury Tasním oznámil, že zasáhl a přiměl k zastavení tři ropné tankery proplouvající Hormuzským průlivem. Americký prezident Donald Trump následně pohrozil Teheránu odvetou.
03:15Aktualizovánopřed 37 mminutami

„Přístavy nefungují, zrno nikdo nebere.“ Štáb ČT točil s ukrajinskými zemědělci

Vývoz letošní ukrajinské úrody se komplikuje. Ukrajinci od začátku července útočí na ruské lodě v Černém a Azovském moři, Moskva zároveň ostřeluje na denní bázi pobřeží Oděské oblasti. Velcí rejdaři se proto ukrajinským přístavům radši vyhýbají.
před 54 mminutami

Nízká hladina Rýna může vést k nedostatku paliv v Německu, píše Bloomberg

Pokles hladiny Rýna vinou extrémního sucha může vést k nedostatku pohonných hmot v Německu a přimět Švýcarsko čerpat strategické zásoby ropy. Ohrožena je další kriticky důležitá vodní cesta, píše agentura Bloomberg. Připomíná, že by to byla už čtvrtá přepravní oblast, která je prakticky vyřazena z provozu po Hormuzském průlivu, přístavech v Černém moři a úžině Báb al-Mandab v Rudém moři.
před 1 hhodinou

Polský expremiér Morawiecki po sporu s Kaczyńským oznámil vznik nové frakce

Bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki ve středu oznámil vznik nové parlamentní frakce se čtyřiceti zákonodárci. Stalo se tak po rozkolu ve straně Právo a spravedlnost (PiS) ohledně dalšího směřování hlavní polské opoziční síly. Morawiecki uvedl, že zůstává v opozici, současnou vládu premiéra Donalda Tuska považuje za hroznou, uvedla agentura PAP. Spor mezi Morawieckým a šéfem PiS Jarosławem Kaczyńským podle průzkumů rozdělil i voliče strany.
13:52Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Agenti OpenAI napadli kromě webu Hugging Face další čtyři platformy

Dva autonomní agenti společnosti OpenAI pohánění jejími pokročilými modely umělé inteligence (AI) napadli při testování kromě webu Hugging Face další čtyři platformy. Využili je mimo jiné ke kopírování programového kódu nebo k jeho testování, nepřekročili prý ale rámec toho, co by udělal běžný uživatel. S odkazem na sdělení OpenAI o tom informuje agentura AFP.
před 3 hhodinami

Požáry u Bordeaux se v noci nešířily, situaci ale může zhoršit vedro a vítr

Rozsáhlé požáry u Bordeaux se v noci na středu nešířily, boj hasičů s ohněm má ale podle předpovědi v následujících hodinách ztížit nárůst teplot a zesílení větru. Teploty mají v oblasti překonat čtyřicet stupňů Celsia, píší agentury Reuters a AFP. Požár v departementu Gironde spálil od minulého týdne více než 42 tisíc hektarů a donutil k evakuaci přes 220 tisíc lidí. Situace v okolí Madridu je zatím příznivá, následujících 12 hodin bude rozhodujících, řekl premiér Pedro Sánchez.
12:22Aktualizovánopřed 3 hhodinami

FIFA chce prodat podíl z šampionátů soukromým investorům, UEFA zvažuje bojkot

Mezinárodní fotbalová federace FIFA plánuje prodat podíl z komerčních práv na mistrovství světa soukromým investorům. Ti by měli získat dvacet procent a zaplatit za ně přes čtyři miliardy dolarů (89 miliard korun). Evropská fotbalová unie UEFA chce ještě v tomto týdnu mimořádné zasedání. Podle stanic Sky, ESPN a agentury Bloomberg je ve hře i možný bojkot světového šampionátu.
10:45Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Incident v Kaspickém moři zvýšil riziko splynutí dvou válek

Bezprecedentní útok Ukrajiny na íránskou loď v Kaspickém moři zvýšil riziko, že se zástupný konflikt mezi oběma státy změní v přímý střet a dojde ke splynutí dvou válek. Kvůli americké blokádě íránských přístavů se stala z Kaspického moře klíčová obchodní trasa. Kromě ropy či pšenice proudí mezi Ruskem a islámskou republikou také zbraně. Podle expertů měl Kyjev nejspíš k operaci v této oblasti svolení USA a mohl spolupracovat s Izraelem.
před 4 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.