Víkendový sjezd ruských komunistů, kteří představují druhou nejsilnější stranu v zemi, označil za chybu slavný projev sovětského vůdce Nikity Chruščova odhalující zločiny jeho předchůdce v čele Sovětského svazu Josifa Stalina, informovala ruská média.
Chruščovovo odhalení Stalinových zločinů byla chyba, usoudili ruští komunisté
V přijatém usnesení se Chruščovova zpráva o kultu osobnosti a jeho důsledcích, přednesená na uzavřeném zasedání 20. sjezdu sovětských komunistů 25. února 1956, označuje za „chybnou a politicky zaujatou“, napsal server Meduza.
Web připomněl, že v návrhu usnesení se tvrdilo, že Chruščovova zpráva obsahuje „zfalšovaná fakta a lživá obvinění na adresu Josifa Vissarionoviče Stalina a zkresluje pravdu o jeho státnické a stranické činnosti“. Komunisté se podle návrhu rezoluce také chystali požádat ruského vládce Vladimira Putina, aby vrátil městu Volgograd a okolní oblasti „hrdinské názvy Stalingrad a Stalingradská oblast“.
Podle místopředsedy komunistů Dmitrije Novikova se strana rozhodla „obnovit úplnou historickou spravedlnost“ vůči Stalinovi jako přední osobnosti světových dějin.
Vnímání Stalina se v Rusku mění
Stalin, kterému historici kladou za vinu smrt milionů lidí, se v poslední době opět vrací do veřejného prostoru v současném Rusku, které před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a tvrdě potlačuje veškerou kritiku režimu. A také čím dál častěji zaznívají ocenění Stalina jako státníka, který ve válce porazil nacistické Německo a zaostalou zemi přeměnil ve světovou velmoc.
V posledních letech se v Rusku opět odhalují Stalinovy pomníky a pojmenovávají se po něm ulice. V polovině května ve stanici metra Taganskaja v Moskvě odhalili repliku kdysi odstraněného reliéfu s vyobrazením diktátora Stalina.
Podle portálu The Moscow Times krok dále rozdmýchává debatu o postupné rehabilitaci Stalinova obrazu v Rusku za vlády Putina. Ten dříve zločiny stalinismu odsuzoval, ale nynější politická linie Kremlu tuto stránku opomíjí. Putin už podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmenovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad.
Chruščov byl do čela sovětských komunistů nečekaně zvolen v září 1953, půl roku po Stalinově smrti. Na 20. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS) v únoru 1956 přednesl projev, který odhalil Stalinovy zločiny a zahájil takzvanou „dobu tání“ a některých pozitivních reforem, jejichž největším přínosem bylo propuštění statisíců politických vězňů.