Merz musí přinést změnu, nebo posílí AfD, míní německý tisk

Konzervativní unie CDU/CSU zvítězila proto, že Němci chtějí změnu a ta teď musí nastat, jinak bude krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) ještě silnější, napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Německé listy se ale shodují na potřebě rychlého vzniku nové vlády, a to i vzhledem k mezinárodnímu kontextu, kdy se Spojené státy odklánějí od Evropy.

„Němci hlasovali pro změnu kurzu, zejména v migrační a hospodářské politice. Merz bude muset v jakémkoli myslitelném spojenectví dělat kompromisy a tím i škrty ve vlastním programu,“ upozornil FAZ

„Nekonečně času na to Německo nemá. Na třetí výročí ruského přepadení (Ukrajiny), kdy americký prezident (Donald Trump) postavil politický svět Západu vzhůru nohama, čeká Evropa na to, až bude v Berlíně akceschopná vláda,“ napsal FAZ.

Deník Süddeutsche Zeitung píše o „slabém vítězství“ CDU/CSU a dodává, že nejhorší, co by se teď mohlo Německu, ale i Evropě stát, by byly „rakouské poměry“. Tedy zdlouhavé utváření vlády, kdy by Merz musel mnoho měsíců vyjednávat, zatímco socialistický kancléř Olaf Scholz by zůstával v úřadu. Němci podle listu dosavadního kancléře zcela jasně odmítli, ale ani neřekli jasné „ano“ jeho vyzývateli.

„Hospodářsky nejúspěšnější země kontinentu musí co nejrychleji opět zaujmout onu vůdčí roli, bok po boku s Francií, kterou měla za (předchozí kancléřky Angely) Merkelové,“ napsal Süddeutsche Zeitung.

Vztahy Německa s Francií

Lídři CDU se podle francouzského listu Le Monde nejvíce obávají scénáře, ve kterém bude strana nucena hledat spojenectví ne s jedním, ale se dvěma partnery. Odcházející koalice, kterou tvořily tři strany – sociální demokraté, Zelení a liberálové (FDP) – ukázala, jak obtížné je takovou kombinaci uskutečnit. „Neustálé hádky mezi stranami rozčilovaly zemi a nakonec způsobily, že samotná koalice padla,“ píše Le Monde. Dodává, že i proto může být pro Merze obtížné sestavit vládu do Velikonoc, jak slíbil.

List Le Figaro se zase v komentáři věnuje tomu, jestli se Merzovi podaří oživit francouzsko-německý tandem v čele Evropy. Aby napravil společné vazby, na první návštěvu v čele vlády by měl podle listu zamířit do Paříže, což je tradice dodržovaná od dob prvního poválečného kancléře Konrada Adenauera.

Ve Francii převládá mírný optimismus, sdělil zahraniční zpravodaj ČT Jan Šmíd. „Francie může ve vztahu k Ukrajině najít poměrně silného spojence,“ míní novinář. Připomněl, že v minulosti francouzský prezident Emmanuel Macron apeloval na německé lídry, aby se připojili k projektu společné obrany, ale ti ho odmítli. To by se podle Šmída s novou vládou mohlo změnit.

6 minut
Studio ČT24: Zpravodaj Šmíd k francouzské reakci na německé volby
Zdroj: ČT24

Pravděpodobný budoucí kancléř se nechal slyšet, že sdílí vizi suverénní Evropy francouzského prezidenta. Kontinent podle něj musí převzít zodpovědnost za svou vlastní obranu. Pro Berlín by to byla podle listu vzhledem k jeho historickým transatlantickým vazbám na Spojené státy „malá revoluce“.

Rakouský list Der Standard si všímá, že ze Spojených států přišla před volbami aktivní podpora pravicovým extremistům, a to ze strany amerického viceprezidenta JD Vance či miliardáře Elona Muska.

„Friedrich Merz zabodoval ve volební večer příjemně jasnými prohlášeními o nezávislosti na USA, proti vměšování Elona Muska do volební kampaně a pro jasný kurz proti (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi,“ píše Der Standard o Merzovi. „První zahraničněpolitická prohlášení na adresu Donalda Trumpa a Elona Muska byla velmi slibná,“ konstatuje ve stejném duchu list Die Presse.

Gratulace evropských státníků

„Jsme více než kdy jindy odhodláni společně vykonat velké věci pro Francii a Německo a pracovat pro silnou a suverénní Evropu,“ uvedl Macron ve své gratulaci Merzovi na sociální síti X. „V tomto období nejistoty jsme jednotní, abychom čelili velkým výzvám světa a našeho kontinentu,“ dodal.

Prezident Petr Pavel popřál Německu stabilní a demokratickou vládu, která bude úspěšná jak na domácí scéně, tak v evropské a zahraniční politice. Na síti X pogratuloval CDU/CSU a Merzovi.

Ukrajinský prezident Zelenskyj označil vítězství Merze, který v kampani prosazoval navýšení pomoci Ukrajině napadené Ruskem, za „jasný hlas voličů“, který je důležitý pro Evropu. „Těšíme se na pokračování naší společné práce s Německem na ochraně životů, přiblížení skutečného míru na Ukrajině a posílení Evropy,“ napsal Zelenskyj na X.

S odkazem na ruskou vojenskou agresi vůči své zemi dále uvedl, že Evropa musí být schopna se bránit, rozvíjet svůj průmysl a dosahovat potřebných výsledků. „Evropa potřebuje společné úspěchy a tyto úspěchy přinesou Evropě ještě větší jednotu,“ dodala hlava ukrajinského státu.

Britský labouristický premiér Keir Starmer v gratulaci Merzovi napsal, že se těší na spolupráci, která prohloubí „naše již tak silné vztahy, zlepší naši společnou bezpečnost a vytvoří růst pro obě naše země“.

8 minut
Zpravodaj Papadopulos k výsledkům voleb v Německu
Zdroj: ČT24

Polští politici z Občanské koalice Donalda Tuska i Práva a spravedlnosti Jaroslawa Kaczyńského neskrývají drobný optimismus z výsledku německých voleb, přiblížil zahraniční zpravodaj ČT Andreas Papadopulos. Dodal, že pro Tuska je Merz velký politický spojenec, který pochází ze stejné politické rodiny.

Pro případnou budoucí Merzovu diplomacii budou klíčové vztahy s Francií a Polskem ve formátu známém jako Výmarský trojúhelník, zmínil také Papadopulos.

Gratulace od šéfa NATO

Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že vítězství Merzem vedené CDU/CSU přichází „v klíčovém okamžiku pro naši společnou bezpečnost“. „Je nezbytné, aby Evropa zvýšila výdaje na obranu, a vaše schopnost vést bude klíčová,“ dodal Rutte.

„Gratulace Friedrichu Merzovi a CDU/CSU k jejich jasnému volebnímu vítězství. Těším se na blízkou spolupráci s vaší příští vládou, abychom dále posílili partnerství mezi našima dvěma zeměmi,“ blahopřál zase izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis výsledky označil za rozhodné vítězství pro „naši politickou rodinu, Německo a Evropu“. „Gratulace, Friedrichu Merzi! Jedna věc je jasná: budete příštím kancléřem Německa,“ dodal.

Gratulace pro AfD

Místopředseda italské vlády Matteo Salvini zase blahopřál k úspěchu AfD. „V Německu také vítězí změna! AfD zdvojnásobila počet hlasů navzdory útokům a lžím zleva,“ uvedl a doplnil, že se Evropa musí radikálně změnit.

Radost z úspěchu AfD dal najevo také šéf nejsilnější rakouské strany Svobodných Herbert Kickl. „Berlínem a celou spolkovou republikou dnes vane jemný, uklidňující vítr svobody roku 1989,“ poznamenal. Lidé podle něj už mají dost „masové imigrace, islamistického teroru či klimatického komunismu“.

Již dříve na výsledky německých voleb reagoval americký prezident Donald Trump. Šlo podle něj o „skvělý den“ pro Německo díky vítězství CDU/CSU i AfD. „Podobně jako v USA se lidé v Německu unavili z politiky bez zdravého rozumu, zejména v oblasti energetiky a imigrace, která přetrvávala mnoho let,“ napsal Trump na sociální síti Truth Social.

24 minut
90′ ČT24: Německo po volbách
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

Indická armáda v pátek sestřelila stovky bezpilotních letounů, které na několik míst v indické části Kašmíru vyslal sousední Pákistán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP to ale Islámábád popírá. Dillí také dříve oznámilo, že ostřelovalo kašmírskou hranici u pákistánských hranic, kvůli čemuž podle agentury AFP zemřelo pět lidí včetně jednoho dítěte. Reuters během dne také informoval, že v indických městech byly slyšet výbuchy.
07:49Aktualizovánopřed 26 mminutami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
09:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 2 hhodinami

Nového papeže čekají v USA nelehké úkoly, tamní vládu kritizoval

Zvolení prvního amerického papeže v dějinách katolické církve přivítala administrativa Donalda Trumpa. Ten mu gratuloval mezi prvními a výběr konkláve označil za poctu. Nový pontifik Lev XIV. přitom ještě jako kardinál kritizoval některé kroky vlády USA, především v oblasti imigrační politiky. Nový papež bude mít také nelehký úkol: sjednotit katolickou církev ve Spojených státech, která je hned po Brazílii, Mexiku a Filipínách na světě nejpočetnější. Zvlášť pravicové konzervativní proudy doufají, že opustí některé z liberálnějších postojů svého předchůdce. Amerika bude také čekat, jak se papež postaví například k omezování nošení zbraní nebo rodičovství stejnopohlavních párů, jež v minulosti kritizoval.
před 2 hhodinami

Kyjev i Budapešť hlásí odhalení špionů pracujících údajně pro druhou stranu

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Kyjeva. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě země. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU. Maďarský ministr zahraničí Petér Szijjártó obvinění označil za propagandu a oznámil, že Budapešť vyhostila dva špiony s ukrajinským diplomatickým krytím. Kyjev v reakci následně vyhostil dvojici maďarských diplomatů.
09:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Papež Lev XIV. v první mši slíbil vnesení světla do „temných nocí“

V Sixtinské kapli se dopoledne konala mše za nového papeže Lva XIV. Účastnili se jí kardinálové a také dvě ženy, které během ní přečetly úryvky z bible, napsal deník El País. V kázání, které začal anglicky a v němž pokračoval italsky, si Lev XIV. posteskl, že křesťanská víra je někdy považována za něco „pro slabé a málo inteligentní lidi“. Řekl také, že pokud někdo redukuje Ježíše na „jakéhosi charismatického vůdce nebo supermana“, je de facto ateista. Zároveň slíbil, že do „temných nocí“ světa vnese světlo.
13:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Francie a Polsko si při hrozbě útoku přijdou na pomoc, zavázali se Macron a Tusk

Francouzský prezident Emmanuel Macron a polský premiér Donald Tusk v pátek podepsali v Nancy na východě Francie smlouvu o přátelství a posílené spolupráci, informovaly agentury AFP a PAP. Bilaterální dohoda podle AFP svědčí o rostoucím vlivu Polska v Evropě tváří v tvář dnešnímu Rusku. Obě strany rovněž signovaly dohodu o civilní jaderné energetice, doplnila polská agentura PAP.
před 4 hhodinami

Ukrajina a ministři EU podpořili vznik tribunálu k ruským zločinům

Ukrajina a téměř dvě desítky evropských ministrů zahraničí v pátek ve Lvově podpořili vznik speciálního tribunálu, který by měl ke zodpovědnosti pohnat vládce Kremlu Vladimira Putina a další ruské lídry za plnohodnotnou vojenskou agresi proti Ukrajině, informuje Reuters. Mluvčí Kremlu na dotaz agentury TASS v reakci bez dalších podrobností uvedl, že vznik tribunálu nebude komentovat.
14:13Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...