Bulhaři znovu protestují – tentokrát jim nevadí zdražení, ale zlevnění elektřiny

Sofia – Vysoké životní náklady, nezaměstnanost a korupce vyhnaly znovu do ulic nespokojené Bulhary. V Sofii se před sídlem bulharského energetického regulátora DKEVR sešlo na výzvu odborů několik tisícovek horníků, energetiků a zaměstnanců železnic, kteří se kvůli chystanému zlevnění elektřiny obávají o práci. Bulharsko také oznámilo, že ve středu uctí státním smutkem památku „bulharského Palacha“ Plamena Goranova, který se upálil na protest proti zkorumpované radnici ve Varně.

Zástupci demonstrantů tvrdí, že chystaná sleva ve výši zhruba sedmi procent povede ke změnám kvót v rámci takzvaného energetického mixu, tedy podílu zdrojů energie, což vyústí v uzavření některých tepelných elektráren a uhelných dolů. DKEVR ale odboráře ujistil, že v provozu zůstanou všechny tepelné elektrárny, protože s nimi úřady v energetickém mixu nadále počítají. Demonstranti se poté přesunuli před sídlo ministerstva energetiky.

Bulharsko uctí svého Palacha státním smutkem

Bulharsko ve středu uctí státním smutkem památku Plamena Goranova, který se před dvěma týdny ve východobulharské Varně na protest proti údajně zkorumpované radnici pokusil upálit. Těžkým zraněním podlehl v noci na pondělí. O vyhlášení státního smutku rozhodla odcházející vláda Bojka Borisova. Goranova označují média za „bulharského Jana Palacha“.

Plamen Goranov
Zdroj: ČT24

Šestatřicetiletý Goranov se zapálil 20. února před radnicí ve Varně. Před tímto činem zanechal vzkaz, ve kterém vyzval nepopulárního starostu Kirila Jordanova k rezignaci. Ve středu by měl Jordanov oznámit, zda post starosty tohoto černomořského přístavního města opustí.

V souvislosti s demonstracemi se v Bulharsku rozhodli upálit tři lidé. Jako první tak učinil údajně psychicky narušený mladík ve městě Veliko Tarnovo, zraněním podlehl po převozu do nemocnice. O den později ho následoval Goranov a před týdnem v úterý se ve městě Radnevo v centrálním Bulharsku zapálil třiapadesátiletý muž, který byl s těžkými popáleninami převezen do nemocnice.

Zbaví se Varna zkorumpovaného starosty?

Obyvatelé Varny nyní s napětím očekávají přislíbené středeční Jordanovovo vystoupení. Starosta již několik týdnů čelí tlaku veřejnosti, aby odstoupil. Jordanov, který byl nedávno do své funkce zvolen už počtvrté, je podle kritiků napojen na mocnou a zároveň neprůhlednou finanční skupinu TIM. Její jméno se objevilo v amerických důvěrných diplomatických dokumentech, které v listopadu 2010 zveřejnil server WikiLeaks. Tehdejší velvyslanec USA v Sofii James Pardew v nich označil skupinu TIM za „nového vůdce organizovaného zločinu v Bulharsku“. Jordanov do čela radnice kandidoval za stranu Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova, před týdnem mu ale toto středopravé hnutí vyslovilo nedůvěru.

Vydáno pod