Britský poslanec David Amess zemřel po napadení nožem. Vraždu vyšetřuje protiteroristická jednotka

Události: Útok na britského poslance (zdroj: ČT24)

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy nyní vede protiteroristická policejní jednotka. Zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

Na místě zasahovala rychlá záchranná služba, oběť útoku se ale nepodařilo zachránit, uvedla policie. Ta krátce po incidentu zatkla pětadvacetiletého muže, jehož podezírá z vraždy. Motiv činu je zatím nejasný.

Po nikom dalším policie nepátrá, požádala nicméně svědky události, aby se jí přihlásili a pomohli objasnit okolnosti útoku.

Vyšetřování nyní vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

David Amess
Zdroj: ČTK, Chris McAndrew

Zpravodaj ČT v Británii Bohumil Vostal zmínil, že Amess byl poslancem od roku 1983. K útoku došlo na pravidelném setkání s voliči v okrsku Southend West, který poslanec v parlamentu zastupoval od roku 1997. Podle Sky News dosud neidentifikovaný muž přišel na setkání s veřejností a Amesse napadl.

Z útoku na dlouholetého poslance jsou zděšeni jeho političtí kolegové i další osobnosti. Podporu Amessově rodině vyjádřil bývalý konzervativní premiér David Cameron nebo manželka současného premiéra Carrie Johnsonová.

David Amess vášnivě věřil v tuto zemi a její budoucnost. Ztratili jsme skvělého státního zaměstnance, velmi oblíbeného přítele a kolegu. Po téměř 40 letech nepřetržité služby lidem z Essexu a z celé Británie byl zabit přímo ve svém okrsku.
Boris Johnson
britský premiér
britský premiér

„Hrozná, tragická zpráva o Davidovi. Byl to obětavý, inteligentní muž a opravdový poslanec, který přišel o život, když sloužil voličům, pro něž po celou svou kariéru neúnavně pracoval,“ napsal na Twitteru ministr dopravy Grant Shapps. 

Vlajky na sídle premiéra v Downing Street a na parlamentu jsou stažené na půl žerdi na znamení smutku. Britský premiér Boris Johnson se zatím nevyjádřil, vrací se do Londýna ze služební cesty v Bristolu. Média jeho vyjádření očekávají během odpoledne.

Příznivec brexitu byl srdcem regionálním politikem

„David (Amess byl v Česku) loni, aby bojoval za obyvatele svého volebního obvodu uvězněného na Pankráci (a po soudu nakonec osvobozen). Jeho odhodlání bylo hluboce působivé,“ reagoval na Twitteru britský velvyslanec v Praze Nick Archer.

Amess vstoupil do Konzervativní strany ve svých 16 letech a byl v ní dodnes, do svých 69 let. Britové na něj vzpomínají jako na laskavého, poctivého a věřícího člověka. Angažoval se na ochranu zvířat, byl známý jako milovník psů. Běl ženatý, s manželkou Julií mají pět dětí.

Každý první a třetí pátek v měsíci pořádal setkání s lidmi, které zastupoval v parlamentu. „Byl srdcem regionální politik a neměl zájem o funkce ve vládě,“ řekl o něm kolega David Garston.

Amess vždy předem oznamoval, kdy a kde bude a útočníkovi tak značně usnadnil plánování činu. Páteční útok během setkání s veřejností v Británii opět vyvolal otázku bezpečnosti 650 britských zákonodárců, kteří obvykle nemají ochranku.

Amess patří k dlouholetým a hlasitým odpůrcům setrvání Británie v Evropské unii, účastnil se kampaně za brexit. 

Útoky vůči britským zákonodárcům

Násilí vůči zákonodárcům je v Británii velmi ojedinělé. Za posledních padesát let došlo k osmi útokům na poslance. Vostal však připomněl rok 2016, kdy útoku podlehla labouristická poslankyně Joe Coxová, odpůrkyně brexitu. Byla zavražděna 16. června 2016 v severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu. Na jednačtyřicetiletou matku dvou dětí útočník třikrát vystřelil a následně ji mnohokrát pobodal. Pachatel u soudu provolával „Smrt zrádcům, svoboda Británii“. Za vraždu dostal doživotní trest vězení bez možnosti podmínečného propuštění.

„Myslím teď na Davidovu rodinu. Teď jde výhradně o ně. Všechno se mi teď vrací. Bolest, ztráta, ale také kolik lásky nám veřejnost vyjádřila po ztrátě Jo. Doufám, že můžeme učinit to samé pro Davida,“ uvedl manžel zavražděné poslankyně Brendan Cox.