Britská panovnice je z nemocnice doma, program ale raději ruší

Londýn – Londýnskou nemocnici krále Eduarda VII. opustila odpoledne britská královna Alžběta II. Hospitalizována byla v neděli kvůli střevní chřipce. Za 61 let panování byla přitom v nemocnici jen pětkrát, posledních deset let vůbec. I když se jí daří dobře, zrušila pro tento týden všechny plánované akce.

U šestaosmdesátileté panovnice se v pátek objevily příznaky gastroenteritidy, tedy zánět žaludku a tenkého střeva především infekčního původu. Léčila se na hradě Windsor, ale v neděli ji lékaři z preventivních důvodů převezli do nemocnice. Podle Buckinghamského paláce nešlo o nic vážného, Alžběta II. nicméně příští měsíc oslaví 87. narozeniny, a její stav proto nelze brát na lehkou váhu. O tom svědčí i velký zájem médií - a to nejen britských - která nemocnici krále Eduarda VII. obléhala.

Hlídka před londýnskou nemocnicí krále Eduarda VII.
Zdroj: ČTK/AP/Alastair Grant

Královnina kancelář uvedla, že Alžběta II. je v „dobrém rozpoložení“ a že její „zdravotní stav je jinak dobrý“. I když panovnice nemocnici opustila, všechny akce plánované na tento týden raději zrušila: Neodletí do Itálie, nepromluví s poslanci a konat se nebude ani setkání s námořníky. Ti přitom do britské metropole připluli jen kvůli královně. Alžbětina oblíbená fregata má v londýnských docích zůstat několik dní.

Reportáž Bohumila Vostala (zdroj: ČT24)