Bratušekovou v komisi nahradí slovinská ministryně bez portfeje

Lublaň/Brusel - Novou slovinskou kandidátkou na eurokomisařku je ministryně bez portfeje Violeta Bulcová. Premiér Miro Cerar si ji prý prosadil i přes protesty koaličních partnerů. Bulcová v komisi Jeana-Clauda Junckera nahradí Alenku Bratušekovou, kterou po nepodařeném slyšení neschválily příslušné výbory Evropského parlamentu. Bratušeková následně na svou kandidaturu do komise rezignovala.

Slovinská vláda Junckera o výběru nové kandidátky zatím oficiálně neinformovala. Junckerův mluvčí ale sdělil, že pokud se informace potvrdí, bude se chtít předseda s Bolcovou příští týden sejít. Teprve pak rozhodne o přidělení oblasti, za kterou by mohla odpovídat. Bratušeková se měla původně stát komisařkou pro energetickou unii.

Bulcová je sice ministryní bez portfeje, ve slovinské vládě má ale na starosti rozvoj, strategické projekty a kohezi. Ministryní se stala teprve letos v září poté, co se ujal vlády nový Cerarův kabinet.

Europoslanci si přáli Fajonovou

Dnešním rozhodnutím se Cerar dostal do sporu se dvěma největšími frakcemi v Evropském parlamentu. Lidovci z EPP i socialisté z S&D dali ve čtvrtek jednoznačně najevo, že jejich podporu pro nástup do komise by bez problémů měla slovinská socialistická europoslankyně Tanja Fajonová.

Juncker přitom podporu obou největších frakcí v europarlamentu potřebuje, aby jeho komise získala podporu v hlasování, nyní naplánovaném na 22. října. „Pan Juncker je v neustálém kontaktu s lídry Evropského parlamentu i se slovinským premiérem. Tvrdě pracuje na tom, aby zajistil široce přijatelné řešení,“ poznamenal dnes jeho mluvčí.

Dál podle něj existuje nebezpečí, že kvůli nevyřešenému složení komise se zpozdí její nástup do funkce, plánovaný na počátek listopadu. „Časový rozvrh je velmi napjatý, ale snažíme se toto riziko snížit,“ dodal Junckerův mluvčí. S nominací Bulcové do komise musí také souhlasit členské země, které spolu s Junckerem parlamentu novou komisi navrhují. 

Alenka Bratušeková
Zdroj: ČT24/ČTK/AP

Slovinská expremiérka Bratušeková byla jediná z 27 budoucích komisařů a místopředsedů komise, kterou některé z výborů europarlamentu odmítly potvrdit. Slyšení absolvovala v pondělí a ve středu proti ní hlasovalo 112 členů výboru pro životní prostředí a výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, pro bylo jen 13. Kritizována byla nejen za malou znalost přiděleného portfolia, ale také za to, že se do komise za Slovinsko v podstatě nominovala sama. 

Vydáno pod