Bavorská pohraniční policie v akci. S vybavením za miliony eur bude hledat drogy a migranty

Události: Bavorské hranice začala hlídat pohraniční policie (zdroj: ČT24)

Největší německá spolková země Bavorsko otevřela v Pasově centrálu své vlastní pohraniční policie, která tak zahájila činnost. Bavorsko ještě zintenzivní preventivní příhraniční kontroly u hranic se soudními zeměmi – tedy s Rakouskem a Českem. Do roku 2023 se  stávající počet 500 příslušníků zásahových jednotek, které dosud hlídkovaly u hranic jako součást zemské policie, zdvojnásobí. Pohraniční policie bude mít nové vybavení za 14 milionů eur.

„Dáváme signál, že chceme, aby bavorské pohraničí bylo bezpečnější. Nejvyšší prioritou je pro nás ochrana obyvatel,“ uvedl bavorský premiér Markus Söder. Kontroly se budou dělat v příhraničním pásmu do 30 kilometrů od hranic a rovněž na letištích a nádražích s mezinárodním významem.

Odznak bavorské pohraniční policie
Zdroj: Reuters/Wolfgang Rattay

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann zdůraznil, že bavorská pohraniční policie nemá nic společného s aktuálním sporem mezi sesterskými vládními stranami CDU a CSU o azylovou politiku.

Řekl, že zřízení zemské policie bylo plánováno několik měsíců, a dodal, že tato bezpečnostní složka je důležitá pro „zajištění pořádku na hranicích“. Zpočátku se mají zintenzivnit kontroly v pohraničí a bavorská pohraniční policie přitom bude mít pravomoc spolupracovat se spolkovou policií.

Zátahy na drogy z Česka

Ochrana hranic spadá v Německu hlavně do kompetence spolkové policie. Bavorská pohraniční policie se soustředí primárně na boj s přeshraniční kriminalitou – zejména na obchod s drogami. To se z velké části týká oblasti u hranic s Českou republikou, odkud do Německa směřuje množství metamfetaminu (účinná látka v droze crystal – v Česku nazývané pervitin). Loni německá policie zaznamenala 2127 deliktů souvisejících s obchodováním s touto drogou.

Jak důležité příhraniční kontroly jsou, dokazuje podle Herrmanna příklad z prosince 2017, kdy policie z Rosenheimu během dvou kontrol našla v autech, jež zastavila, 21 kilogramů marihuany a 12 kilogramů kokainu. „Potřebujeme opatření, abychom předcházeli rizikům vnitřní bezpečnosti, která souvisí se svobodou pohybu v Evropské unii,“ řekl Herrmann.

Bavorský premiér Markus Söder a bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann si prohlížejí dron pohraniční policie
Zdroj: Reuters/Wolfgang Rattay

Drony, noční vidění a mobilní skenery otisků za miliony eur

Pohraniční policie bude mít lepší technické vybavení než nyní, což si vyžádá náklady asi 14 milionů eur, tedy zhruba 364 milionů korun.

V hlídkových vozech budou mobilní skenery otisků prstů, policisté budou mít k dispozici i drony, termokamery, chytré telefony, tablety, zařízení na noční vidění či vozy, jež poslouží jako mobilní kanceláře na kontrolních místech. Podle Herrmanna se bavorským vzorem příhraničních kontrol inspirují i další spolkové země.

„Opatření ještě zintenzivníme, především ve třicet kilometrů širokých pásech podél státní hranice s Rakouskem a Českem. A také na silnicích a železničních tratích se zvýšeným významem pro přeshraniční provoz,“ uvedl Herrmann.

Bavorsko chystá rovněž vlastní azylový úřad, který zahájí činnost 1. srpna.

rok 2014: 22 037
rok 2015: 38 136
rok 2016: 21 103
rok 2017: 19 679

(Zdroj: statistika bavorské policie)