Američtí skauti vyhlásili bankrot kvůli sexuálním skandálům

Skautská organizace Boy Scouts of America s více než dvěma milióny členů napříč USA požádala podle soudního dokumentu delawarský soud o ochranu před věřiteli. Chce tak ochránit svůj majetek, jež je ohrožen kvůli velkému množství soudních sporů týkající se údajného sexuálního obtěžování ze strany skautských vedoucích. Soudní řešení všech sporů bude kvůli vyhlášenému bankrotu pozastaveno.

Několik tisíc mužů tvrdí, že je vedoucí skautu zneužívali během jejich členství a dožadují se s pomocí právníků vyrovnání. Ke zneužitím údajně docházelo celé desítky let, oběti však dostaly možnost dožadovat se spravedlnosti až teď, a to kvůli změnám v legislativě o promlčecí lhůtě sexuálních zločinů v Delawaru.

Ze soudního svědectví státního zástupce Jeffa Andersona z loňského dubna vyšlo najevo, že se na zneužívání podílelo až 7800 bývalých skautských vedoucích v letech 1944 až 2016.

Vyhlášení bankrotu organizaci umožní přivést všechny soudní spory před jeden soud a pokusit se vyjednat si hromadné vyrovnání.

Lítost

V reakci na žaloby se organizace vyjádřila, že je jí obětí dětského zneužití líto a omluvila se všem, kterým bylo během jejich členství ve skautu ublíženo. Přidala pohoršení nad tím, že jednotlivci zneužívali svého postavení v programu. „Obětem věříme, podporujeme je, platíme za jejich terapii dle vlastního výběru a povzbuzujeme je, aby se ozvali. Je politikou organizace Boy Scouts of America, aby byla všechna podezření na zneužití hlášena soudu.

Organizace není jediná, kdo se obvinění ze sexuálního obtěžování snaží obejít vyhlášením bankrotu. Své problémy podobně řešila třeba katolická církev či sportovní svaz USA Gymnastics, píše BBC.

Jedna z největších amerických neziskových mládežnických organizací oslavila v únoru své 110. narozeniny. Organizace se již delší dobu potýká s klesajícím počtem členů.