AI: Mučení a vraždy jsou na východní Ukrajině na denním pořádku

Kyjev - Mezinárodní organizace Amnesty International zveřejnila nové informace o mučení zajatců oběma znepřátelenými stranami donbaského konfliktu. Zpráva obsahuje svědectví o brutálních praktikách jak povstalců, tak i bojovníků dobrovolnických ukrajinských praporů, které od loňského dubna svádějí boje o ruskojazyčné oblasti na Donbasu.

Válečné zločiny na Ukrajině (zdroj: ČT24)

Případy mučení a vražd, které Amnesty označuje za válečné zločiny, jsou na východě Ukrajiny podle zprávy téměř na denním pořádku a dopouštějí se jich obě strany. Bývalí zajatci vypovídají o lámání kostí a elektrických šocích, o odepírání spánku, bití, bodání nožem a předstíraných popravách. „Případy mučení jsou šokující a všudypřítomné,“ uvádí AI a odvolává se přitom na svědectví více než 30 mužů, kteří kruté věznění a výslechy přežili.

Třeba Vasil Kozak strávil v zajetí separatistů 16 dní. Jako dobrovolník rozvážel jídlo a oblečení ukrajinským vojákům. Taky se s nimi fotil. To se mu stalo osudným, když ho zajali proruští ozbrojenci a prohledali jeho telefon. „Zavázali mi oči, lepící páskou mě připoutali k židli a nechali mě tak dvě noci. Byl to psychologický útok,“ říká civilista mučený proruskými povstalci.

Konflikt na Ukrajině začal loni v dubnu a zahynulo v něm dosud kolem 6200 lidí, a to vojáků i civilistů. Počty zraněných se různí, ale dosahují desetitisíců. Své domovy opustily statisíce lidí, kteří z bojové zóny uprchli do ukrajinského vnitrozemí nebo do Ruska.

Hromadné popravy zajatců nejsou ničím neobvyklým

Zpráva AI dokumentuje případy zločinů spáchaných na Ukrajině mezi loňským červencem a letošním dubnem. Výpovědi svědků konfrontovala organizace s lékařskými zprávami a fotografickou dokumentací. Sedmnáct vyslechnutých svědků zadržovali separatisté, šestnáct prokyjevské milice nebo ukrajinská armáda a tajná policie SBU.

AI obviňuje separatisty z hromadných poprav ukrajinských zajatců a odvolává se i na případy, kdy vražedkyněmi byly mladé ženy. K případům mučení docházelo hlavně v prvních dnech po zadržení a dopouštěli se jich převážně lidé operující na bojišti mimo oficiální branné struktury. Zvlášť chaotická je prý v tomto ohledu situace na straně separatistů.

Mezi bojovníky operujícími na straně ukrajinské armády AI kritizuje zejména oddíly nacionalistického seskupení Pravý sektor. Jejich členové zadržovali údajně v bývalém pionýrském táboře desítky civilních zajatců, které krutě mučili a jejichž příbuzné vydírali. Stížnost, kterou AI podala v Kyjevě, zůstala bez odpovědi.

Organizace vyzvala OSN, aby její zmocněnci na Ukrajině bezodkladně navštívili zajatecké tábory a zasáhli. 

Obě strany ukrajinského konfliktu vraždí zajatce (zdroj: ČT24)

Nezávislé vyšetřování válečných zločinů je ale v nedohlednu. Ukrajina nespadá pod Mezinárodní trestní tribunál v Haagu a navíc území ovládaná separatisty jsou mimo její kontrolu. Kyjev tvrdí, že tam vede otevřenou válku s Moskvou. Důkazem mají být i dva zajatí Rusové. Podle Ukrajinců členové speciální jednotky spadající pod ruskou rozvědku. „Sbírali zpravodajské informace a jejich konečným cílem bylo dobytí obce Ščasťja,“ prohlásil Vitalij Najda, šéf oddělení kontrašpionáže ukrajinské tajné služby.

Příslušnost k ruské armádě oba muži prý přiznali i pozorovatelům OBSE. Kyjev zveřejnil dokumenty, které mají ukazovat detaily jejich operace a bojové úkoly. Na Ukrajinu se údajně vydali s vidinou vysokého žoldu, kterým chtěli splatit hypotéku a půjčku na nové auto.