Afghánský policista střílel po Američanech

Kábul – Další afghánský policista obrátil zbraň proti americkým spojencům. Zaútočil v provincii Vardak na policejní stanici, kterou navštívili američtí vojáci. Při přestřelce zemřeli dva příslušníci amerických sil a dva Afghánci. V zemi je přitom na návštěvě americký ministr obrany Chuck Hagel, který jednal s afghánským prezidentem ve velmi napjaté atmosféře.

Policista začal střílet automatickou zbraní ze zadní části policejní dodávky. Kromě čtyř mrtvých si jeho čin vyžádal i několik zraněných. Zahynul i sám útočník.

Afghánec se ke svému činu odhodlal den po vypršení termínu, který afghánské úřady daly americkým speciálním jednotkám k odsunu z provincie. 

Koncem února nařídil afghánský prezident Hamíd Karzáí americkým speciálním jednotkám, aby provincii Vardak do dvou týdnů opustily. Podezřívá totiž některé Afghánce, kteří pracují pro Američany, že mučili a zneužívali afghánské občany. 

Hagel tedy dorazil na svoji první ministerskou návštěvu Afghánistánu ve složité chvíli. Od prezidenta Karzáího si vyslechl tvrdou kritiku a musel odrážet závažná obvinění. Afghánský prezident krátce před schůzkou nařkl Spojené státy z toho, že za jeho zády jednají s Talibanem. Cílem je prý vyvolat u Afghánců dojem, že po odchodu koaličních sil se v zemi zvýší násilí. 

Chuck Hagel v Kábulu
Zdroj: ISIFA/Jason Reed-Pool/Getty Images

„Řekl jsem prezidentu Karzáímu, že není pravda, že by Spojené státy spolupracovaly s Talibanem a že by se s ním snažily cokoli dojednat. Jakékoli vyhlídky na mír nebo politickou dohodu musí vzejít od Afghánců,“ oponuje Hagel. 

Jde přitom jen o další z celé řady sporů z poslední doby. Američané a Afghánci se o víkendu nedokázali dohodnout ani na dlouho chystaném předání věznice Bagrám. Američané přitom chtějí předat odpovědnost za bezpečnostní situaci Afgháncům a opustit zemi do konce příštího roku.