Za předražený parkovací dům soud opět potrestal hradeckého exnáměstka Malíře podmínkou

Soud uložil bývalému náměstkovi královéhradeckého primátora Josefu Malířovi (VPM) podmíněný trest kvůli nevýhodnému obchodu pro město. Šlo o předraženou koupi parkovacího domu. Podle soudu způsobil škodu zhruba 33 milionů korun. Malíř by měl jako náhradu škody zaplatit městu přes 23 milionů korun.

„Soud má za to, že vina byla prokázána,“ řekl předseda senátu Miroslav Mjartan. Soud exnáměstkovi udělil trest tři roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Obžalovanému hrozilo až 12 let vězení, státní zástupce pro něho navrhl pět let vězení. Podle soudu ale nebyl důvod pro uložení nepodmíněného trestu.

Malíř, který byl náměstkem primátora pro rozvoj v letech 2002 až 2010, obžalobu odmítá. Rozsudek není pravomocný, obhájce se na místě odvolal, státní zástupce si nechal lhůtu.

Malíř měl kolegům podat zkreslené informace

V případu parkovacího domu v areálu bývalé mlékárny u hlavního vlakového nádraží obžaloba vinila Malíře z toho, že jako předkladatel ostatním členům rady města a zastupitelstva vědomě podával nepravdivé a zkreslené informace.

Jeho záměrem bylo podle obžaloby to, aby si Hradec Králové koupil parkovací dům, který budovala soukromá firma. Město za parkovací dům v roce 2010 zaplatilo 75 milionů korun, ale podle revizního znaleckého posudku byla obvyklá cena nemovitosti 41,6 milionu.

Královéhradecký soud rozhodoval o případu už potřetí. Poprvé mu ji vrátil Nejvyšší soud po dovolání nejvyššího státního zástupce, který nesouhlasil s tím, že Malíř byl původně osvobozen. Loni v únoru krajský soud uložil Malířovi trest 2,5 roku vězení s podmínkou na čtyři roky, odvolací vrchní soud rozsudek zrušil.