Volební komise možná připravily Hradecké patrioty o desítky hlasů

Hradec králové – Lidé mají už jen jeden den na podání stížnosti kvůli průběhu voleb. Už teď je jasné, že se krajský soud bude zabývat například stížností na volby v Hradci Králové. Žalobu na neplatnost voleb tam podali Hradečtí patrioti, kteří se do zastupitelstva nedostali. Tvrdí, že je komise připravily o desítky hlasů. Plánovaná schůze nového zastupitelstva, která měla proběhnout 4. listopadu, se kvůli tomu odloží.

Stížnost spočívá v jednoduché matematice. Pokud tři lidé volili vždy celou stranu, museli mít Hradečtí patrioti v daném okrsku v součtu nejméně 111 hlasů. Okrsek Třebeš ale Patriotům přiznal jen 21. Nesoulad odhalil Tomáš Brixí, který patrioty spolu se ženou a synem volil. A protože hradecké zastupitelstvo má 37 členů, každý volič může rozdělit až 37 hlasů, což je u tří voličů právě oněch 111 hlasů.

„Prostým výpočtem docházím k tomu, že nám v tomto jednom okrsku ubylo 91 procent hlasů. Do podání na soud jsme ale uvedli i dalších osm, kde nám výsledek přijde nepravděpodobný,“ řekl České televizi lídr Hradeckých patriotů František Řehounek. Patrioti dostali ve volbách necelá dvě procenta hlasů.

Konečné výsledky komunálních voleb – HRADEC KRÁLOVÉ
Zdroj: ČT24

Pytle s hlasovacími lístky jsou tak zatím zavřené a zabezpečené volební pečetí. Co s nimi bude dál, určí až soud. „Lze důvodně předpokládat, že soud nařídí přepočítání hlasů,“ uvedla místopředsedkyně Krajského soudu Hradec Králové Jolana Maršíková. Podle Řehounka by přepočítání hlasů odválo stín, který teď nad výsledkem voleb v Hradci leží.

Kde se stala chyba, zatím nikdo neví. „Mohlo se stát, že komise hlasy nezapočetla nebo udělala fyzickým počítáním někde chybu nebo hlasy byly opravdu neplatné,“ podotkla vedoucí odboru Magistrátu Hradce Králové L'udmila Ducháčová.

Soudy zatím obdržely přes 80 stížností na průběh voleb

Soudy v Česku zatím obdržely přes 80 stížností na průběh voleb. Na rozhodnutí budou mít dvacet dnů. Nejčastěji si lidé stěžovali v Ostravě a Brně, kde přijali po 16 návrzích, ve středních Čechách 13, o jeden méně v Ústeckém kraji, kde se stížnosti týkají hlavně kupčení s hlasy. Na policii kvůli tomu přišlo i zhruba 100 trestních oznámení. Nevládní organizace, které se podvody při volbách zabývaly, uvádějí, že prodej hlasů se týká především sociálně vyloučených lokalit a zejména severních Čech. Například v Bílině kvůli tomu hrozí opakování voleb. Více čtěte zde.

Podle Jana Wintra z Právnické fakulty UK prohlásí soud volby za neplatné, pokud došlo k porušení zákona způsobem, který mohl jejich výsledek ovlivnit. V takovém případě nařídí jejich opakování. Lidé už si to zažili například při komunálních volbách v Krupce, kde docházelo k masivnímu nakupování hlasů. Volby se opakovaly i v Karlově Studánce, kde proběhlo účelové přihlašování nových obyvatel. Pokud došlo k porušení zákona jen v počítání, nařídí soud pouze přepočítání hlasů a vyhlášení nového výsledku.

Hradečtí patiroti napadli počítání hlasů (zdroj: ČT24)