Vláda: OKD nebude patřit státnímu podniku Diamo. Mládkův návrh neprošel

Stát nekoupí OKD (zdroj: ČT24)

Státní podnik Diamo nekoupí černouhelnou společnost OKD. V pondělí o tom rozhodla vláda. Hlasy ČSSD na schválení návrhu ministra průmyslu a obchodu nestačily, uvedl na Twitteru šéf resortu Jan Mládek (ČSSD). Zvýšila se tak hrozba neřízeného vývoje, doplnil. Lidovci podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) návrh podpořit nemohli, protože jim chyběly podrobné informace o finanční situaci i strategie do budoucna.

Minulý týden kabinet projednávání možného majetkového zapojení státu do struktur OKD přerušil. K podání nabídky k odkupu OKD vyzvali minulý týden odboráři těžební společnosti. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) jim ale odpověděl, že prodej OKD je určen primárně pro soukromé investory a vstup státu by prodej poškodil.

Investor by měl zajistit nejen další fungování černouhelné společnosti, ale také postupný útlum dolů. Letos v březnu OKD zavře Důl Paskov, těžba v dalších dolech by podle odhadů měla pokračovat do roku 2023. 

Trvám na tom, že role státu přichází až v okamžik, kdy nebude předložena řádná nabídka soukromého investora, přičemž případná závazná nabídka ze strany státní společnosti jednoznačně poškozuje prodejní proces, a tedy celé OKD.
Andrej Babiš
ministr financí

Odboráři jsou nespokojeni

Odboráře odmítnutí odkupu OKD ze státních prostředků mrzí a nesouhlasí s ním. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je to nezodpovědné rozhodnutí.

Odboráři chtějí, ať stát řekne, kde vezme peníze na útlum dolů, které podle nich OKD nemá. Půjde nejméně o deset miliard korun, řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

„Byl bych velice rád, kdyby stát konečně dělal to, co má, to znamená chránil nerostné bohatství, dodržoval zákony i v rámci horního zákona a dále zajistil ze zákona, aby podnikatelé nebo vlastníci, kteří těží, odložili prostředky na technickou likvidaci a sociální program,“ řekl Pytlík.

Stát se podle něj k záležitostem útlumu dosud kloudně nevyjádřil. „Já jsem neslyšel jediný návrh na to, jak získat peníze na technickou likvidaci, které nemáme, a jakým způsobem to dostanou z pana (bývalého spolumajitele Zdeňka) Bakaly,“ řekl Pytlík.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) už dřív uvedl, že by si nejvíce přál, aby OKD koupil soukromý investor. Návrh svého úřadu ale považuje za důležitý ve chvíli, kdy by podobná nabídka nepřišla.

K odkupu OKD vyzvali odboráři vládu minulé úterý: 

Jednání o odkupu OKD (zdroj: ČT24)

Firma hledá klíčového partnera

OKD se loni dostalo do insolvence. Věřitelé firmě povolili reorganizaci, její úspěch ale závisí na tom, zda se podaří najít strategického partnera. Má zajistit provozování dolů a také jejich útlum poté, co se v šachtách postupně přestane těžit uhlí. V Dole Paskov na Frýdecko-Místecku skončí těžba letos 31. března.

Loni počátkem listopadu oslovilo OKD více než 200 potenciálních partnerů s nabídkou prodeje. Cílem je nalézt zájemce, který převezme celý závod a zajistí pokračování těžby a související útlum dolů v budoucnu. Za stát podal nezávaznou nabídku státní podnik Diamo. OKD chce koupit za korunu.

MPO navrhuje, aby závazná nabídka na odkup OKD obsahovala tzv. rozvazovací podmínku. Podle ní by závazná nabídka pozbyla účinnosti, pokud vláda nejpozději do 31. března transakci odmítne. Navrhovaný postup je podle ministerstva motivován především tím, že stát by se nakonec musel postarat o bezpečný a řádný útlum dolů a propuštěné zaměstnance, pokud svou povinnost nesplní těžařská společnost.

„Na rozdíl od soukromého investora se stát této odpovědnosti zbavit nemůže a nesmí. Není cílem vměšovat se do procesu výběru investora, který zajišťuje OKD a jeho poradci pod dohledem insolvenčního správce, věřitelského výboru, schůze věřitelů a soudu,“ dodalo MPO.

Babiš má mít vlastní plán

Babiš na konci ledna uvedl, že předloží vládě návrh, jak spravovat OKD v případě, že se investor neobjeví do konce února. Podle dřívějšího Mládkova vyjádření chce Babiš zřejmě svěřit OKD státnímu podniku Prisko, kde vykonává akcionářská práva ministerstvo financí. Akcionářská práva v Diamu vykonává ministerstvo průmyslu.

V OKD se dál těží uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje zhruba 11 000 lidí.