Soud zprostil libereckého hejtmana Půtu obžaloby, státní zástupce se odvolal

Události: Hejtman Půta byl nepravomocně osvobozen (zdroj: ČT24)

Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby libereckého hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj). Ta ho vinila z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele, a navrhovala mu pět let vězení. Soud osvobodil i jedenáct dalších obžalovaných. Rozhodnutí je ale nepravomocné, žalobce se proti němu odvolal. Půta od počátku tvrdí, že je nevinný.

Podle předsedy senátu Petra Neumanna pro odsouzení obžalovaných chyběly důkazy. „Nepředložilo se nic, o co by se to dalo opřít. Myslím, že se to nemělo žalovat,“ sdělil novinářům.

Soud nepřipustil klíčové důkazy obžaloby, což byly odposlechy. Povolení k nim dostali policisté podle soudu v rozporu se zákonem. „Pro nezákonnost toho nařízení podle našeho názoru, protože to není odůvodněné a protože to bylo (vydané) pro jiné lidi (než obžalovaní),“ odůvodňuje soudce.

Státní zástupce Radim Kadlček rozhodnutí soudu o nepoužitelnosti odposlechů považuje za překvapivé. „Protože takto mohlo být rozhodnuto už na začátku roku 2018, kdy začínalo hlavní líčení, případně jsme mohli znát judikaturní názor vrchního soudu na tuto problematiku,“ upozorňuje žalobce.

Reagoval i na výtku soudu, že nejsou ani důkazy, že byly úplatky předány. „V takové věci trestní, pokud nejsou odposlechy, případně záznamy telekomunikačního provozu, tak je v podstatě iluzorní myslet si, že by ta trestná činnost byla prokázána,“ je přesvědčen Kadlček, který se proti verdiktu na místě odvolal.

Půtovi dal rozsudek jistotu

„Byl jsem si od počátku jistý, že jsem nic nezákonného neudělal. Na rozhodnutí soudu o své nevině jsem čekal několik let, celá situace byla velmi nepříjemná nejen pro mne, ale také pro mé blízké. Chtěl bych proto poděkovat rodině, kolegům i spoluobčanům, že mi celou dobu projevovali důvěru a dodávali mi tím tolik potřebnou motivaci,“ napsal po verdiktu soudu Půta.

Definitivní rozsudek očekává za několik let. „Vzhledem k tomu, jak funguje justice v této zemi, tak to kratší určitě nebude. Ale myslím, že prvoinstanční rozsudek aspoň mně dal určitou míru jistoty, že i u soudu se můžete dočkat spravedlnosti,“ komentuje hejtman a dodává: „Myslím, že je to tak, když přijdete jako úspěšný starosta z menšího města do trochu větší politiky, tak nejste tak ostražitý, jak byste měl být.“

Půta byl obžalován spolu s dalšími jedenácti lidmi a čtyřmi firmami. Kauza se týká dvou libereckých projektů obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) téměř za 100 milionů korun, na něž chtěla čerpat evropské dotace přes ROP Severovýchod. Ani na jeden vyplacené nebyly.

Posudek byl nepoužitelný, shrnul soudce, uplácet hejtmana by podle něj bylo zbytečné

Podle spisu přijal Půta úplatek v souvislosti s opravou libereckého kostela svaté Máří Magdalény za 65 milionů korun s přislíbenou dotací zhruba 55 milionů. Podle obžaloby mělo být výběrové řízení zmanipulované ve prospěch obžalované firmy Metrostav a zakázka předražená o 24 milionů. Podle soudce Neumanna ale policie vycházela ze znaleckého posudku, který byl „nepoužitelný“. Závěry dokumentu zpochybnily hned tři oponentní posudky.

Náklady na stavbu podle soudce navíc odpovídají nabídkovým cenám z veřejné zakázky. Neumann ani neviděl možnost, jak by bylo možné ze zakázky za 65 milionů vygenerovat více než čtvrtinu na úplatky.

Peníze navíc podle spisu byly částečně určené na úplatky pro hejtmana a pracovníky ROP k zajištění a vyplacení dotace na opravu kostela. I to Neumann odmítl s tím, že nebyli schopni vyplacení dotace ovlivnit, a tudíž by bylo zbytečné je uplácet.

Soud se zabýval i podezřením z korupce u projektu oddychové zóny Perštýn v Liberci za více než 30 milionů, tento projekt realizován nebyl. Úplatek pro Půtu měl podle obžaloby činit 830 tisíc korun s tím, že 530 tisíc mu bylo vyplaceno.

Státní zástupce se domníval, že úplatek hejtman dostal za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování rekonstrukce kostela v programu a změnu financování na průběžné, neboť evropské peníze měly být vyplaceny až po dokončení oprav.

Půta to od počátku odmítal. „Při rekonstrukci kostela nedošlo ke zneužití či neoprávněnému vyplacení žádných veřejných prostředků. Ani k němu dojít nemohlo. Jakémukoliv vyplacení peněz, ať už by bylo průběžné, nebo k němu došlo po ukončení projektu, musela předcházet kontrola z naší strany, respektive z pardubické či hradecké komory regionální rady,“ prohlásil před třemi týdny Půta v závěrečné řeči. Tvrdil, že v obžalobě nejsou vůči němu žádné důkazy.

Půtu chtějí straníci v čele kandidátky, opozice mluví o skandálu

„Věřili jsme mu, ale v napětí jsme byli, protože člověk nikdy neví. Je to velká úleva, konečně budeme mít klid na práci,“ komentuje rozsudek hejtmanův náměstek a stranický kolega Jan Sviták. S Půtou podle něj od začátku počítají na místo lídra krajské kandidátky. Připustil, že se v užším kruhu diskutovalo i o variantě, že by byl hejtman odsouzen. 

Rozhodnutí soudu uvítala i hejtmanova náměstkyně Jitka Volfová (ANO). Ani podle ní soud práci koalice neovlivnil. „Pro mě je na prvním místě presumpce neviny a s tím jsme celou dobu fungovali. Soud zřejmě zvážil všechna pro a proti a rozhodl. Je to dobře, protože se tím nemusíme do budoucna zabývat,“ konstatuje.

Naopak o skandálním rozsudku hovoří lídr opoziční Změny pro Liberecký kraj Jan Korytář. „Dnešní rozhodnutí soudce Neumanna je špatnou zprávou pro veřejnost, zato výbornou zprávou pro zkorumpované politiky a šéfy i zaměstnance firem, kteří se podílejí na rozkrádání veřejných peněz,“ nechal se slyšet.

Sám Korytář přitom figuruje v tabulce, podle níž se údajné úplatky rozdělovaly. V tabulce je u částky 700 tisíc korun uveden Nejčistší, za něhož státní zástupce Radim Kadlček považuje právě Korytáře. Peníze mu ale vyplaceny nebyly a Kadlček ho neobžaloval.

Osvobozeni jsou všichni obžalovaní

V případu byli kromě Půty obžalováni také dva bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem. Státní zástupce je vinil z šesti trestných činů, za něž jim hrozily tresty od pěti do 12 let. Žalobce navrhl maximálně 6,5 roku vězení.

Právní kvalifikace se u obžalovaných lišila. Stíháni byli pro trestné činy poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a legalizace výnosů z trestné činnosti.

Mezi hlavní strůjce v kauze patřil podle spisu Jiří Zeronik, zakladatel GEPO, který stál u zrodu obou projektů. V GEPO skončil v roce 2012 poté, co byl pravomocně odsouzen za pokus o uplácení v jiném případu.

Zeronika nahradil ve funkci Petr Jirkův, který byl zároveň administrátorem zakázky, již obžaloba považovala za zmanipulovanou. Podle státního zástupce byl Jirkův jedním ze strůjců této kauzy a navrhl mu nejpřísnější trest 6,5 roku vězení. Jirkův vinu odmítal.