Sklárna v Květné přeruší výrobu. Zavřené hranice zastavily obchod

2 minuty
Sklárna v květné zastaví výrobu
Zdroj: ČT24

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku od pátku přeruší výrobu designového skla. Kvůli pandemii nového typu koronaviru a omezením na hranicích nemůže vyvážet své výrobky do velkoskladů v zahraničí, které jsou nyní zavřené. Export tvoří drtivou většinu tržeb podniku.

Pracovat v roušce u pece ve sklárně je kvůli vysoké teplotě nepředstavitelné a pro skláře i nereálné. S rouškou by nevyfoukli ani skleničku. Už zítra pec začne vyhasínat. Uvnitř se sklárna koronaviru ubránila, v karanténě není jediný sklář, zvenčí už pandemii firma neodolala.

Devadesát devět procent produkce sklárny končí v zahraničí. Zavřené hranice proto zastavily obchod. Mezi země, do kterých firma exportuje, patří mimo jiné Rakousko, Německo, Itálie nebo Španělsko, které jsou pandemií zasaženy více než Česká republika. „Tohle je zrovna mail od zákazníka z Rakouska. Omlouvá se nám v něm, že museli zavřít sklad,“ ukazuje ředitel Cerva Bohemia Květná Marek Mikláš.

Skláři o práci nepřijdou

Skláři zůstanou minimálně dva měsíce doma s šedesáti procenty platu, jiná možnost nebyla. „Čekáme na podporu státu, sami to nemůžeme utáhnout,“ řekl ředitel skláren. „Nechceme o ty skláře přijít. Chceme je dál držet, protože kdybychom sklárnu zavřeli a chtěli znovu restartovat, tak bychom ty lidi nesehnali,“ řekl majitel firmy Lubor Cerva.

Kvůli uzavřeným hranicím sklárna dočasně už o čtyři skláře přišla. Dojíždějí totiž ze Slovenska. „Nemůžou překročit hranice. Pokud by to udělali, okamžitě skončí v karanténě,“ poukázal Marek Mikláš.

Sklárna zaměstnává přes sto lidí. Třicet jich musela propustit, jednalo se ale o pracovníky, kteří se věnovali dekorování skla. Opatření nesouvisí s koronavirem, sklárna jejich propouštění avizovala kvůli úbytku zakázek už dříve.

Za více než dvě stě dvacet let existence sklárny pec vyhasne teprve potřetí v historii. Poprvé kvůli druhé světové válce, podruhé v roce 2002 při změně majitele a potřetí kvůli koronaviru. Ve firmě pracují celé rodiny, proto je pro vesnici v pohraničí její budoucnost tak důležitá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 7 hhodinami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 8 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 10 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 12 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 13 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 16 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 19 hhodinami
Načítání...