Řidič rakouského autobusu připustil, že asi přehlédl značení

Český Krumlov – Řidič rakouského autobusu, který v pátek večer havaroval na Českokrumlovsku, při předběžném výslechu připustil, že před nehodou pravděpodobně přehlédl dopravní značení. Začátkem příštího týdne bude řidič opět vyslechnut za přítomnosti státního zástupce, jeho právního zástupce a tlumočníka. Dnes to potvrdil mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura. Policisté vyslechli i několik cestujících, ti však podle mluvčího převážně pospávali a probudil je až náraz.

Nehoda se stala v pátek krátce po sedmé hodině večerní u obce Rybník. Řidič při podjíždění viaduktu najel do mostní konstrukce a nárazem se utrhla celá střecha autobusu. Tři desítky lidí utrpěly zranění. Podle Bajcury se autobus vracel z Lipna, kde bylo čtyřiačtyřicet cestujících, z toho 12 Čechů, na firemním soustředění. V Rybníku měli vystoupit čeští účastníci, autobus měl přes Dolní Dvořiště pokračovat dál do Rakouska.

Zranění byli rozváženi do nemocnic v Česku i Rakousku. Na místě nehody zasahovalo celkem sedm desítek záchranářů, hasičů a policistů. Podle policistů je místo nebezpečné, jen letos se tam staly minimálně tři dopravní nehody, kdy řidiči rovněž přehlédli značení. Řada dalších nehod se na místě stala i v předchozích letech.

Většina cestujících je stále v nemocnici

Podle mluvčího Jana Duška zůstává v českobudějovické nemocnici hospitalizováno osm Rakušanů a dva Češi. Jeden z pacientů z nemocnice v Českém Krumlově byl převezen do nemocnice v Českých Budějovicích, jeden z rakouských pacientů byl už propuštěn do domácího ošetřování. Další dva těžce zranění cestující byli operováni a jsou teď na jednotce intenzivní péče. V českokrumlovské nemocnici zůstává na anesteziologicko-resuscitačním oddělení rakouská cestující, která utrpěla těžké poranění hrudníku, jeden z českých pacientů leží na jednotce intenzivní péče.

Podle jihočeských záchranářů transportovali jejich rakouští kolegové po nehodě tři zraněné do Freistadtu a jednoho do Lince. Čtrnáct lehce zraněných rakouských občanů převezli pracovníci Hornorakouského červeného kříže speciálně přistaveným autobusem do Freistadtu.

Nedaleko Dolního Dvořiště se před osmi lety stala jedna z nejtragičtějších nehod autobusů v Česku. Autobus směřující z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic vjel u obce Nažidla 8. března 2003 do protisměru, převrátil se na bok a spadl ze sedmimetrového srázu. Střecha se při pádu zcela odtrhla. Na místě zahynulo sedmnáct osob, další dva lidé zemřeli po převozu do nemocnice. Dvacátý člověk zemřel na následky havárie později. Autobus převážel mladé lidi z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary, vraceli se z Alp. Řidič Pavel Krbec byl potrestán odnětím svobody na osm let.