Renesanční most ve Stříbře se dostal na zlatou minci

Stříbro - Zlatou minci, jejímž motivem se stal 450 let starý renesanční most ve Stříbře, uvedla dnes do oběhu Česká národní banka (ČNB). Její nominální hodnota je 5 000 korun, prodejní cena je více než trojnásobná. Jde o 22. zlatou minci, kterou ČNB za 11 let v rámci tří cyklů vydala.

Mince s mosty v České republice, jichž banka do roku 2015 emituje deset, jsou po české architektuře a technických památkách třetím cyklem ČNB. Letos na jaře dala banka do oběhu minci s mostem v Písku, nejstarším v Česku, po Stříbře bude následovat v květnu 2012 barokní most v Náměšti nad Oslavou. „Stříbrský most má jednu zvláštnost. Kromě Karlova mostu je jediný most v Čechách, který má mostní věž,“ uvedl Tomáš Hládek, šéf sekce peněžního a platebního styku ČNB.

ČNB vydala 10 000 zlatých mincí s mostem ve Stříbře, za něž platí prodejci 15 753 korun (běžná kvalita) a 16 153 korun (špičková kvalita). „Obsahuje půl trojské unce zlata, tedy 15,55 gramu, a dále jsou v ceně zahrnuty náklady spojené s výrobou mince,“ dodal. Většina mincí už je prodána, protože ČNB jich nechává vyrobit pouze tolik, kolik si u ní stálí odběratelé a prodejci, s nimiž má smlouvy, objednají. Zájemci si pak mince mohou koupit u těchto prodejců. Zlatá mince je platným platidlem. Pokud by ji někdo přinesl do ČNB, tak za ní, i v případě velkého poklesu ceny zlata, dostane pořád 5 000 korun, uvedl Hládek.

„Je to způsob, jak propagovat v Česku i zahraničí to, co tady umíme anebo jsme vytvořili. Proto vybíráme věci, které odrážejí to, co udělali naši předkové,“ řekl guvernér Miroslav Singer. Zájem o mince podle něj trvá bez ohledu na cenu zlata.

Mince o průměru 28 milimetrů jsou vyrobeny ze zlata o ryzosti 999.9. Autorem vítězného návrhu se stal sochař Zbyněk Fojtů. Na lícové straně je detail sgrafitové výzdoby s reliéfem městského znaku. V obdélníku nad reliéfem jsou heraldická zvířata - český lev, moravská a slezská orlice. Na rubu je celkový pohled na most; po obvodu je umístěn letopočet ražby.

Podle Ludmily Drncové z Národního památkového ústavu je raritou, že se most zachoval ve stejném stavu od minulosti po dnešek a zasahovalo se do něj jen minimálně. Skládá se ze tří částí - říčního mostu se dvěma oblouky, dvoupatrové mostní věže, která je podle ní nejzajímavější, a inundační části pro případ povodní, která se nyní opravuje. Na říčním mostě je socha sv. Jana Nepomuckého - patrona mostů.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při nehodě dvou aut na Brněnsku zemřeli dva lidé, čtyři se těžce zranili

Při nehodě dvou osobních aut u Pohořelic na Brněnsku zemřeli v sobotu vpodvečer dva lidé, další čtyři se těžce zranili. Silnice 53 byla v místě havárie několik hodin uzavřená, policie dopravu odkláněla. Nyní už je silnice otevřená.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Účastníci pochodu Pride upozorňují na trvající nerovnosti i společenskou atmosféru

Prahou v sobotu prošly desítky tisíc lidí, aby vyjádřily podporu komunitě leseb, gayů, bisexuálů a trans lidí (LGBT+). Na Štvanici, kde průvod končil, pokračuje program až do večerních hodin. I kvůli nedávnému útoku na podobnou akci v Berlíně dohlížely na pražský průvod stovky policistů a antikonfliktní tým.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoDomovu Mutice hrozí maximální pokuta. Neregistrovaná péče by mohla být trestná

Provozování nelegálních domovů pro seniory by mohlo být trestným činem. Nyní hrozí nanejvýš pokuta za poskytování služeb bez potřebné registrace. V mnoha případech provozovatelé pokutu řeší insolvencí a založí novou firmu. „Pak podnikají směle dál,“ popisuje náměstkyně jihočeského hejtmana Lucie Kozlová (Naše Česko). Podle zástupce ombudsmanky existují v Česku nelegálních zařízení desítky. Změnu chystá ministerstvo práce a sociálních věcí i na základě stále prověřovaného případu z Táborska, na který upozornila ČT. Krajský úřad Domovu Mutice zřejmě udělí maximální pokutu dva miliony korun.
před 6 hhodinami

Demolici vyhořelé budovy ve Zlíně urychlilo částečné zřícení

Demolici vyhořelé výškové budovy v někdejším továrním areálu ve Zlíně, která pokračovala druhým dnem, v sobotu urychlilo zřícení její části. Trosky spadly na zem ve chvíli, kdy demoliční bagr hydraulickými nůžkami svrchu odstřihával zničená patra domu. Trosky se zřítily dovnitř prostoru, nikomu se nic nestalo, uvedl ředitel marketingu a komunikace společnosti Cream Marcel Schmidt. Práce speciálního stotunového bagru to zastavilo, po jejich odklizení bude na místě v neděli znovu pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Řeky vysychají a podzemní vody ubývá. Hydrolog: Klíčem je zadržování vody

Řeky hlásí rekordně nízký průtok, ubývají zásoby podzemních vod. Řada obcí a měst už přistupuje k opatřením. „Musíme se soustředit zaprvé na pitnou vodu, protože pokud teď neuděláme nic z hlediska rozmnožení zásob pro pitné účely, tak za dvacet let otočíme kohoutkem a třeba nepoteče,“ řekl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem geograf a hydrolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohumír Janský. Krajina je dle něj stále schopna vodu zadržovat, avšak je nutné učinit vhodná opatření.
před 10 hhodinami

Policie vyšetřuje pobodání v Tanvaldu jako pokus o vraždu na dvou osobách

Policisté vyšetřují násilný trestný čin v Tanvaldu na Jablonecku, při kterém v pátek s bodným zraněním skončili v nemocnici tři lidé, jako pokus o vraždu na dvou osobách. Bodná zranění utrpěli dva muži a jedna žena.
před 15 hhodinami

V Krchlebech na Rychnovsku v říjnu obecní volby nebudou, nesestavili kandidátku

V obci Krchleby na Rychnovsku se v říjnu komunální volby neuskuteční. V řádném termínu tam nikdo nepodal kandidátní listinu s dostatečným počtem kandidátů. V Česku jsou zatím známy celkem tři takové obce. Po skončení současného funkčního období převezme správu obce správce určený ministerstvem vnitra.
před 18 hhodinami

Hejtmani řeší chybějící peníze na opravu silnic. Jsou nenárokové, namítá ministerstvo

Ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) nedostanou letos kraje na své silnice druhých a třetích tříd ani korunu, řekl liberecký hejtman a předseda komise Rady Asociace krajů pro dopravu Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) s tím, že je to poprvé od roku 2015. Ministerstvo dopravy v reakci uvedlo, že kraje letos dostanou více než čtyři miliardy korun na konkrétní dopravní projekty, peníze na opravy jsou ale nenárokové.
7. 8. 2026Aktualizováno7. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.