Řeka Morava v Olomouci je rekordně nízko. A zůstane tak až do víkendu

2 minuty
Čištění jezu v Olomouci
Zdroj: ČT24

Hladina řeky Moravy v Olomouci klesla o dva a půl metru. Vodohospodáři zde totiž provádějí pravidelnou údržbu jezů. „Méně vody v řece nevadí, stále jí je v ní dost pro živočichy. Důležité je, aby odpouštění probíhalo pozvolna,“ uvedla redaktorka České televize Monika Fleischmannová.

Po zvednutí stavidla trvá vypouštění až 6 hodin. Opětovné napouštění může probíhat i tři dny. Stavba pochází z roku 1964, poslední výměnu techniky zažila před čtyřmi lety.

„Méně vody odkrylo také mnoho odpadků v korytu řeky, například část jízdního kola či zbytky plastového kanystru,“ komentovala z místa Monika Fleischmannová.

Koryto řeky pod jezem budou pečlivě čistit dělníci až ke konci roku. Tehdy totiž začne 2. etapa výstavby protipovodňového opatření v Olomouci a koryto řeky začnou prohlubovat těžké stroje.

Do olomoucké části Moravy se voda vrátí opět o víkendu. Stavidla spadnou už tento pátek.

Jezy na Olomoucku jsou bezpečnější

Do okolí jezů v Olomouckém kraji postupně Povodí Moravy umisťuje záchranné prvky. Například v Jamborově prahu, který vznikl poblíž obchodního centra Galerie Šantovka, již dříve odborníci umístili záchytné body pro záchranu tonoucích.

V Olomouckém kraji mají záchranáři podobné vybavení i na jezu v olomoucké části Řepčín, v Hynkově a Litovli na řece Moravě a na jezech v Oseku nad Bečvou a Troubkách na Přerovsku či v Šumperku. Dobře vybavený pro záchranu lidí je například jez v Olomouci-Řepčíně, kde jsou kromě výstražných cedulí a házecího lana s pěnovou podkovou také ocelová lana pro bezpečné přiblížení záchranářů k jezu a stupačky pro sestup do podjezí.

Na tomto místě se v roce 2011 utopila učitelka s třináctiletým žákem. Později zemřel v nemocnici také instruktor, který jim chtěl pomoci. V témže roce se na stejném místě vrhla do vody za topícím se synem třiatřicetiletá žena. Chlapce vytáhli z vody svědci a záhy se probral, žena však na následky tonutí po několika dnech zemřela.

Podle vodohospodářů bude Povodí Moravy další jezy vybavovat postupně podle finančních možností. Jezy Povodí Moravy vybavuje z vlastních prostředků. Po instalaci je předává Českému svazu kanoistů, který se stará o údržbu záchranného vybavení a případné opravy poškozených součástí nebo náhrady ukradených hradí ze svých prostředků. Vybavení jednoho jezu přijde na několik desítek tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Po bouřkách jsou bez proudu desetitisíce domácností

Při nočních bouřkách v Česku hasiči vyjížděli k téměř 500 událostem, nejčastěji čerpali vodu a odklízeli spadlé stromy. Nejvíc práce měli ve Středočeském, Jihočeském a Královéhradeckém kraji. Spadlé stromy na některých místech omezovaly dopravu a působily výpadky v dodávkách elektřiny. Bez proudu okolo sedmé hodiny ranní bylo zhruba 34 tisíc domácností. Silné bouřky s kroupami a silným větrem v noci přešly přes Čechy od jihozápadu k severovýchodu, ve čtvrtek hrozí na Moravě a ve Slezsku.
06:06Aktualizovánopřed 25 mminutami

Silné bouřky zasáhly Nymbursko a Příbramsko

Hasiči hlásili v noci ze středy na čtvrtek asi dvě stovky událostí kvůli bouřkám, nejčastěji čerpali vodu ze zatopených sklepů a garáží, nebo odstraňovali spadlé stromy. První bouřky udeřily už odpoledne, večer byla nejvážnější situace na Příbramsku a Nymbursku, kde padaly i čtyřcentimetrové kroupy. Výstraha před silnými bouřkami vydaná Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) se týkala většiny republiky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Náhubek či vodítko. Města „krotí“ pohyb psů, za porušení vyhlášek hrozí pokuty

Strážníci ve více obcích museli v posledních dnech řešit hned několik útoků psů na kolemjdoucí, cyklisty nebo na další pejskaře. Radnice se snaží pohyb psů regulovat vyhláškami, za jejichž porušení hrozí pokuta i sto tisíc korun.
před 14 hhodinami

Radní odvolali ředitelku Karlovarské krajské nemocnice Kvačkovou

Krajští radní s okamžitou platností odvolali ředitelku Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Nelu Kvačkovou. Zdravotníci krajských nemocnic jí vytýkali zejména nezvládnutou komunikaci. Lékaři podávali hromadné výpovědi, vznikly také petice. Rada kraje, která je zároveň valnou hromadou KKN, na uvolněné místo dosadí Jiřího Štefana, lékařského ředitele Penta Hospitals. Kvačková ke svému odvolání řekla, že „pár vyvolených si z veřejného zdravotního zařízení udělalo lukrativní byznys a vyvádělo peníze i pacienty do svých soukromých ambulancí“.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Studenti šli na exkurzi do Ruského domu. „Absolutní šílenství,“ míní hejtmanka

Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) odsoudila nedávnou návštěvu studentů sedlčanského gymnázia v Ruském domě v Praze. V době, kdy je Rusko válčícím agresorem, je taková exkurze absolutním šílenstvím, napsala na síti X. Ředitel školy Radomír Pecka řekl, že program se měl týkat díla Alexandra Sergejeviče Puškina a byl určen pro studenty ruského jazyka. Akce se připravovala narychlo, záležitost vedení školy mrzí.
před 21 hhodinami

Luční bouda dle KRNAPu nerespektuje zákon. Spolumajitelka objektu mluví o šikaně

Luční bouda v Krkonoších omezila provoz kvůli sporům se správou tamního národního parku (KRNAP) ohledně pokut za vjezdy do rezervace. „Jestliže jsou pokuty mezi dvaceti až čtyřiceti tisíci korunami za jednotlivý výjezd pro člověka, kterému já zaplatím za seřízení automatů na kávu čtyři tisíce, tak je to podle mě šikanování,“ prohlásila v Událostech, komentářích moderovaných Janou Peroutkovou spolumajitelka Luční boudy Klára Sovová. Správa KRNAPu ale pokládá postup Luční boudy za nátlakovou strategii. „Podstata sporu spočívá v tom, že Luční bouda není ochotná respektovat zákon o ochraně přírody a krajiny, který nastavuje jasná pravidla pro to, jak mohou podnikatelé fungovat v klidovém území,“ oponoval Sovové mluvčí Správy KRNAPu Radek Drahný.
včera v 11:43

Inspekce řeší případ uhynulého čápěte po oslavách ve Frýdlantu

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje případ z Frýdlantu, kdy petardy při Valdštejnských slavnostech vyplašily čápa v hnízdě. Jedno z mláďat později uhynulo. Pořádání ohňostrojů teď budou obce v Libereckém kraji muset konzultovat s ochránci přírody.
včera v 05:30

Ministerstvo chce rozšířit síť kvalitních cyklotras mezi městy i obcemi

Ministerstvo pro místní rozvoj chce rozšířit síť kvalitních a bezpečných cyklotras mezi městy a obcemi. Samosprávám v tom má pomoci nová metodika a také evropské peníze. Na infrastrukturu pro cyklodopravu jde z evropských fondů téměř sedm miliard korun. Zhruba dvě stě kilometrů cyklostezek a cyklotras se díky této podpoře právě staví nebo modernizuje. Resort navíc přispívá také na lepší značení tras. Cyklisté se aktuálně po nové stezce projedou v Bohumíně. Otevřela se symbolicky právě nyní 3. června na Světový den jízdního kola.
3. 6. 2025
Načítání...