Praha si vyjednala slevu na nájmu Škodova paláce, navíc v něm zůstane déle

Vedení Prahy se domluvilo s vlastníkem Škodova paláce, firmou Copa retail, na slevě z nájmu 860 milionů korun. Oznámila to primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a šéfka společnosti Abigail Schaefferová. V paláci pronajatém na dvacet let sídlí většina magistrátních úředníků, nájem se měl původně vyšplhat na 4,4 miliardy korun.

„V roce 2003 měl magistrát možnost budovu získat, ale o několik let později si jej pronajal za 4,4 miliardy korun. Již jako šéfka Transparency International jsem tuto soutěž rozporovala, ale neúspěšně. Jediným možným řešením bylo vyjednávat. Nesmyslnou kriminalizací a postojem kolegů z TOP 09 se to trochu protáhlo, když Prahu uvrhli v roce 2013 do nesmyslných procesů, které jsme prohráli,“ řekla Krnáčová.

Podle radního Radka Lacka (ANO) se město a firma také dohodly na zastropování inflační doložky na maximálně 3,5 procenta ročně a Praha se vzdá opčního práva na případný odkup budovy. Nájemné nově nebude platit v korunách, ale v eurech. Současně s tím Praha prodlouží nájem o rok a půl – místo v roce 2026 tak skončí v červnu 2028.

Nahrávám video

„Ačkoliv jsme měli výrazně silnější právní pozici, naší hlavní prioritou a snahou bylo dosáhnout dohody. Ta pro obě strany znamená rozumný kompromis,“ reagovala Schaefferová.

Co bude po roce 2028, zůstává ve hvězdách

Město v minulosti podalo kvůli nájemnému dvě žaloby, u soudu neuspělo. Radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice) řekl, že město se také vzdá všech soudních sporů. Poté co Praha prohrála oba soudy proti Copa retail, právníci původně uvedli, že město podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Zda bude po skončení smlouvy Praha hledat nové místo pro úředníky, nebo zda prodlouží nájem ve Škodově paláci, není jasné. V minulosti se mluvilo o výstavbě nové vlastní budovy například na Florenci nebo na Knížecí v Praze 5.

Krnáčová při vyjednávání loni omylem zaslala svou korespondenci s Schaefferovu opozičnímu zastupiteli. V e-mailových zprávách obě ženy řešily výběr právníků, kteří budou město zastupovat. Opoziční TOP 09 kvůli tomu na ni podala trestní oznámení, které nedávno policie odložila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V západní části Česka hrozí bouřky, riziko požárů platí pro většinu země

V západní polovině České republiky se v pátek k večeru a v noci mohou objevit silné bouřky doprovázené větrem s nárazy o rychlosti kolem 70 kilometrů za hodinu. Na panující sucho a vedro to nebude mít vliv, riziko vzniku a šíření požárů se naopak rozšířilo na další oblasti, nově tak platí pro celou republiku s výjimkou severních Čech. Na jihu Moravy a v Plzeňském kraji zůstává velmi vysoké. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav.
před 42 mminutami

ŽivěPrvní teplotní rekord v pátek padl už před obědem. Čeká se horší horko než ve čtvrtek

Současná vlna veder přináší i v pátek do České republiky vysoké a mnohde rekordní teploty. Kolem poledne už přepsalo teplotní rekord pět stanic, další ho vyrovnala. Meteorologové očekávají, že se teploty budou blížit čtyřiceti stupňům.
před 58 mminutami

Lesní požár na Opavsku už se nešíří

Hasičům se v pátek dopoledne zhruba po 22 hodinách podařilo lokalizovat požár lesa v Novém Vrbnu na Opavsku. Stupeň požárního poplachu byl snížen z třetího na druhý. Novinářům to sdělila mluvčí hasičů Kamila Langerová.
před 2 hhodinami

Úsek D3 mezi Nažidly a Dolním Dvořištěm už funguje

Řidiči mohou od pátku využívat část dálnice D3 mezi Nažidly a Dolním Dvořištěm na Českokrumlovsku. Stavbu úseku, který měří tři a půl kilometru a stál přes miliardu korun, se podařilo oproti původním plánům urychlit zhruba o měsíc, předeslal již na začátku července vedoucí projektu Pavel Fišar. O zprovoznění informovali zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD). V letních měsících po dálnici projede denně na dvacet tisíc vozidel, jinak se jejich počet pohybuje kolem 13 500. Jde o první napojení dálnice z Česka do Rakouska.
03:40Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vědci z Česka popsali gen, který pomáhá rostlinám zvládat sucho

Výzkumníci z centra CEITEC Masarykovy univerzity popsali gen, který pomáhá rostlinám odolávat horku, suchu a stresu, který tyto podmínky vyvolávají. Objev by mohl přispět ke šlechtění nových odrůd zemědělských plodin.
před 6 hhodinami

Na Opavsku hoří les, na místě působily i vrtulníky s bambivakem

V Novém Vrbnu na Opavsku hoří les. Kvůli požáru musel být vyhlášen třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Hoří na ploše přibližně 27 hektarů. Na místě zasahuje speciální technika. Zásah komplikují vysoké teploty a především vítr, kvůli kterému se oheň už rozšířil i na přilehlé strniště. Na místě přes den zasahovalo 150 hasičů, požár se jim stále nepodařilo lokalizovat.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Teplotní rekordy padly ve čtvrtek na mnoha místech Česka. Podívejte se na mapu

Česko zažívá další vlnu mimořádně horkého počasí. V Doksanech na Litoměřicku ve čtvrtek odpoledne naměřili meteorologové 40,1 stupně Celsia. Teplotní rekordy padly na 114 ze 171 stanic. Přes 39 stupňů bylo v Plzni Bolevci, v Plzni na Mikulce a také Rokycanech. V pátek má být ještě o něco tepleji.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

VideoNáměstkyně hejtmana stavěla bez povolení, dům nyní nechala zbourat

K zemi jde stavba náměstkyně jihočeského hejtmana Lucie Kozlové (Naše Česko), jež si ji nechala postavit bez povolení na břehu rybníka Dehtář u Českých Budějovic. O domě se mluvilo déle než rok. Náměstkyně tvrdila, že se nejedná o černou stavbu. Dokumentaci měl na starosti její partner, který je stavařem. Patřičné povolení jim ale chybělo. Stavba však pokračovala, dokud na případ začátkem roku neupozornili Reportéři ČT. „Neměla jsem být možná tak důvěřivá. Nicméně je to moje pochybení. Zcela to pochybení beru na sebe,“ řekla Kozlová. Původní stavební povolení bylo vydané jen na rekonstrukci chaty, kterou koupili. Místo přestavby ji ale strhli a začali stavět znovu, ve větším. Nyní to vypadá, že po bourání zde nakonec zůstane jen pozemek. Kozlová zatím netuší, co s ním udělá.
před 16 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.