Pardubice hodlají prodat společenské centrum pod cenou

Pardubice – Město Pardubice chystá prodej výstavního a společenského centra Ideon, nemá totiž finance na opravu objektu. Ovšem kvůli nevýhodné smlouvě by město muselo budovu prodat hluboko pod cenou. Centrum má na 99 let pronajaté společnost PVV, která také drží předkupní právo. Podle pardubických radních představuje varianta prodeje nejmenší zlo.

„Ze tří špatných variant byla tahle nejméně špatná,“ soudí náměstek pardubické primátorky František Brendl (Pardubáci) o prodeji Ideonu. Vedle této možnosti mohli ještě radní zvolit investici desítek milionů korun do rekonstrukce, nebo právně napadnout dlouhodobé smlouvy na pronájem. Město je podepsalo s firmou PVV v roce 1999.

Odhadní cena Ideonu činí 40 milionů korun, radnice ji musí podle smlouvy prodat společnosti PVV ani ne za polovinu. „Ta cena je přesně 18 421 000. Vychází z nájemní smlouvy na 99 roků,“ odůvodňuje stanovenou částku náměstek primátorky Pardubic Martin Bílek (SPP). Jednatel společnosti PVV Petr Vašíček pro ČT prohlásil, že za budovu Ideonu nehodlá dát ani o korunu víc. „Jinak ať si to město nechá a stará se o svůj majetek,“ dodává.

Reportáž Erika Knajfla (zdroj: ČT24)

Někteří zastupitelé města jsou proti prodeji společenského centra. „Myslím, že zbavovat se majetku města za každou cenu je poměrně zbytečné,“ míní opoziční zastupitel Radim Fűlle (KSČM). Vašíček ale odmítá, že by smlouva byla pro město nevýhodná. Firma totiž do Ideonu investovala už 36 milionů korun. Podle jeho slov představuje smlouva naopak pro radnici výhru, „protože nějaký soukromý subjekt za něj zajišťuje společenský život města v největším sále“. O prodeji budovy budou zastupitelé rozhodovat v březnu.

Sál centra Ideon
Zdroj: ČT24, ČT24