Objeven unikátní poklad letecké historie

České Budějovice – Příznivci letecké historie se mají na co těšit. Na Českobudějovicku byl totiž objeven skutečně mimořádný letecký poklad. Pod zemí se našla torza proudového letadla Messerschmitt, které ve své době patřilo k takzvaným zázračným Hitlerovým zbraním. Nález historici považují za jeden z největších od konce druhé světové války. V úkrytu byly motory, kusy křídel a kryty trupů. Po konzervaci by se měly objevit v hale českobudějovického letiště.

Na nalezených proudových motorech válečného Messerschmittu jsou stále patrné štítky a na nich i výrobní čísla. Lopatky turbíny jsou zachovalé, zkorodovaný je pouze kryt. „Ta první část je kompresor, za ním jsou spalovací komory,“ popisuje nalezený motor bývalý vojenský pilot a člen Vojensko-letecké historické společnosti v Českých Budějovicích Jiří Zabranský.

Další z nálezů je příďový zatahovací povozek, který je rozebraný na jednotlivé části. Některé jsou stále funkční. „Ten kovový věnec je z přední části, kde byly uloženy nádrže paliva,“ pokračuje ve výkladu Jiří Zabranský.

Na místě byly nalezeny i zbytky křídel, z desetimetrového trupu se zachovaly už jen části pláště. Na něm je ještě patrné místo pro kanón. Podle odborníků je stav nalezených částí vynikající i přesto, že byla torza v krytu celých šedesát šest let. U obce Homole je objevil traktorista, který upravoval terén a najednou se pod ním začala propadat zem. Přivolaní odborníci okamžitě poznali, že jde o válečné stroje. „Zařídili jsme jejich odborné vyzvednutí,“ uvádí ředitel letiště Ladislav Ondřich.

Letouny se sem nedostaly náhodou. V Korosekách u Českých Budějovic byla na konci války továrna, kde se tyto stroje sestavovaly. „Tyto motory se sem dostaly jako součást výroby typu, který se zde vyráběl,“ informuje Jiří Šilha z Vojensko-letecké historické společnosti v Českých Budějovicích.

Právě u Českých Budějovic je letci také testovali. S většinou z dvaceti šesti složených kusů odsud odletěli. Některé ale při ústupu ukryli. Jejich části teď lidé objevili. „Já to považuji za poklad nesmírné historické hodnoty,“ hodnotí objev letecký historik a archeolog Vladislav Burian.

Letadla půjdou do muzea

Zbytky letounů teď čeká konzervace. Budou se na ní podílet pracovníci hned několika muzeí. Ředitel českobudějovického letiště Ladislav Ondřich by rád vystavil nálezy po ošetření a konzervaci v plánované letištní expozici.

Tyto Messerchmitty patřily k prvním proudovým letounům v historii letectví a staly se předobrazem pro rozvoj proudových letadel především v USA a SSSR. K jednotkám luftwaffe se dostaly naštěstí až v létě 1944 a útočily především na formace spojeneckých bombardérů.

Unikátní kusy německých letadel teď správci letiště zase ukryjí. Nechtějí, aby je někdo odcizil nebo poškodil.

  • Nález trosek Messerschmittu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2509/250846.jpg
  • Nález trosek Messerschmittu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2509/250845.jpg
  • Nález trosek Messerschmittu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2509/250847.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie odložila prověřování Turka v kauze nenávistných výroků, píše iRozhlas

Policie odložila prověřování poslance Filipa Turka (za Motoristy) v kauze nenávistných výroků zveřejněných na sociálních sítích, a to kvůli promlčení jeho trestní odpovědnosti. Stíhat nebude ani vydavatelství či autory Deníku N, který na výroky upozornil po loňských sněmovních volbách, napsal iRozhlas. Rozhodnutí policistů není pravomocné, bude ho ještě přezkoumávat státní zástupce. Turek uvedl, že ho rozhodnutí nijak nepřekvapilo, protože se ničeho nedopustil.
před 12 mminutami

Bratříčku, drž sa, vzkazuje slovenský výtvarník s ironií Čechům

Důležité okamžiky českých a slovenských dějin zobrazuje výtvarník Matúš Maťátko. Vystavuje je ostravský Dům umění pod názvem Bratříčku, drž sa. Titul výstavy vychází z textu písně Karla Kryla. Ve svých dílech autor ironicky komentuje minulost bývalého Československa i současnost obou samostatných států.
před 37 mminutami

Divadlo je krásnější než politika, říká jubilant Milan Uhde

Dramatik, spisovatel a básník Milan Uhde slaví 28. července devadesátiny. Osudově je spjatý především s brněnskými divadly, výraznou stopu ale zanechal také na české politické scéně. V posledních letech československé federace byl českým ministrem kultury, později také předsedou Poslanecké sněmovny.
před 52 mminutami

Do Účka se chodilo na Kryla i studentské kapely. Univerzita klub obnoví

Jeden z nejznámějších studentských klubů v Olomouci, U-klub v areálu vysokoškolských kolejí, se znovu otevře. Prostor, ve kterém vystupovali regionální hudebníci i tuzemské hvězdy, je zavřený od roku 2018. Univerzita Palackého hudební scénu plánuje zrekonstruovat a vrátit do ní nejen koncerty, ale i divadlo, debaty či workshopy.
před 2 hhodinami

Uzavírka hráze komplikuje dopravu u Slapů, podnikatelům klesají tržby

Severní část pravého břehu Slapské přehrady od jara tíží uzavírka kvůli opravě silnice a mostu na hrázi. Některým lidem se výrazně zkomplikovalo dojíždění do práce. Například cesta ze Slapů do Rabyně se kvůli uzavírce prodloužila o více než dvacet kilometrů. Podnikatelé v cestovním ruchu si stěžují na nízké tržby. Starosta Rabyně by chtěl o víkendech posílit veřejnou dopravu.
před 7 hhodinami

Nehorázné, tepe ODS výběr šéfa pražského letiště. Schillerová: Je to profesionál

Vláda a opoziční ODS jsou ve sporu kvůli pražskému letišti. Do výběrového řízení na nového šéfa se podle ministerstva financí přihlásilo devět lidí, šest z nich dostalo pozvánku na pohovor. Opozice zpochybňuje průběh tendru i profesní minulost vítěze Radomíra Lašáka. Šéfka resortu Alena Schillerová (ANO) jeho nominaci vidí naopak jako příležitost k rozvoji.
před 7 hhodinami

Klatovskou „gilotinu“ nahradí vyšší a širší železniční most

Začala uzavírka silnice pod železničním mostem v Klatovech, kterému se přezdívá gilotina. V minulých letech se pod jeho nízkou konstrukcí zasekla řada kamionů. Předloni při jedné z nehod dokonce zemřel člověk. Přestože Správa železnic (SŽ) most nedávno zvýšila, nyní se rozhodla pro jeho úplnou výměnu. Hotovo má být do 23. listopadu.
před 20 hhodinami

V kauze WCA chce policie poslat před soud za dvoumiliardový podvod člověka a firmu

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat jednoho člověka a firmu v souvislosti s kauzou investiční společnosti WCA International. Detektivové je viní z podvodu s více než šesti tisíci poškozených, kterým dle vyšetřovatelů způsobili škodou téměř 2,2 miliardy korun. České televizi to sdělil náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Radek Bartoš. Společnost slibovala klientům vysoké výnosy z investovaných peněz. Ty ale organizátor dle policie používal pro vlastní potřebu, například nákupy nemovitostí ve Spojených arabských emirátech.
před 21 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.